Укрзалізниця прогнозує 22 млрд грн збитків і натякає на підвищення тарифів
26 Лютого 12:59
Згідно з фінансовим планом Укрзалізниці на 2025 рік, компанія очікує збитків у розмірі 22 мільярди гривень від пасажирських перевезень. Єдиним прибутковим напрямком залишаються міжнародні рейси. Цю інформацію повідомив генеральний директор Укрзалізниці Олександр Перцовський, інформує Комерсант український з посиланням на Liga.net.
“Ми рахуємо прибутковість кожного окремого рейсу. Якщо я сьогодні як бізнес лишу суто прибуткові рейси, це буде 5-7% всіх наших маршрутів, всю решту мережі треба закрити. Це по далекому слідуванню, по приміському – треба закрити взагалі всі”,
– сказав він.
За словами Перцовського, збитковість пасажирських перевезень є звичайною практикою у всьому світі, і Україна не є винятком. Раніше компанія компенсувала ці збитки за рахунок прибуткових вантажних перевезень, які у 2023 році принесли 20 мільярдів гривень операційного прибутку.
“У 2024-2025 році маємо дещо іншу тенденцію… Прибутковість вантажних перевезень почала знижуватися, а у 2025-му вона планово падає взагалі до рівня 5-6 млрд грн, що не дозволяє перекрити збитковість пасажирських. Це за умови, що ми не протиснемо індексацію вантажних перевезень”,
– сказав Перцовський.
Про “індексацію” пасажирських перевезень чиновник вирішив поки що не згадувати.
Керівник Укрзалізниці пояснив, що зниження прибутковості вантажних перевезень спричинене кількома факторами:
- зменшенням обсягів перевезень вугілля, зерна та металургійної продукції (зокрема, через призупинення роботи Інгулецького ГОКу та значне скорочення обсягів виробництва ArcelorMittal);
- зміною структури перевезень на користь дешевших вантажів;
- подорожчанням електроенергії для бізнесу;
- збільшенням витрат на заробітну плату.
Як повідомляв , у 2025 році “Укрзалізниця” запланувала підвищення тарифів на вантажні перевезення на 37%. Це рішення викликало занепокоєння серед бізнесу та економістів, оскільки може мати серйозні наслідки для української економіки.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Вплив на фермерів та сільське населення
Аграрії висловили стурбованість щодо підвищення тарифів, оскільки це може збільшити витрати на транспортування зерна та інших сільськогосподарських продуктів. Зокрема, підвищення тарифу на транспортування порожніх вагонів на 67% може збільшити витрати фермерів на 50-60 грн за тонну, що призведе до додаткових витрат близько 2 млрд грн на сезон.
Такі зміни можуть вплинути на кількість фермерських господарств в Україні, що, своєю чергою, позначиться на чисельності сільського населення. Малі фермери можуть відмовитися від землі, що призведе до скорочення сільських громад.
Економічні наслідки для підприємств
Підвищення тарифів може призвести до збільшення витрат для підприємств, особливо в умовах війни та економічної нестабільності. Витрати на транспортування можуть стати додатковим тягарем для бізнесу, що вже стикається з численними проблемами.