АТ “Укрзалізниця” розробляє модель зміни тарифів на пасажирські перевезення. Планується, що вартість квитків залежатиме від популярності маршрутів та часу доби. Про це керівник пасажирського напряму “Укрзалізниці” Олександр Перцовський заявив в інтерв’ю Forbes, повідомляє Комерсант український
За його словами, наразі “Укрзалізниця” розробляє модель, яка передбачає кілька тарифних змін.
Перша з них полягає у поступовому помірному підвищенні базових тарифів щорічно з урахуванням інфляції.
Крім того, “Укрзалізниця” звернулася до Уряду з проханням прибрати державне регулювання на ціни квитків класу “СВ”.
“Попри високу вартість, їх розкуповують найшвидше”, – пояснив ініціативу Перцовський.
Він зауважив, що “Укрзалізниця” також пропонує гнучке ціноутворення для всіх класів потягів “Інтерсіті+”. Перцовський не виключає, що при цьому можуть бути встановлені певні цінові “стелі”.
Ще одна пропозиція передбачає введення більше гнучкої, динамічної тарифної моделі, щоб можна було варіювати ціни на квитки залежно від годин та днів та інших параметрів. При цьому залишатимуться й найбільш доступні тарифи для тих, для кого критична саме вартість.
Перцовський запевнив, що до кінця війни українці точно матимуть змогу купувати доступні квитки.
“Це наше зобов’язання як соціальної компанії”, – підсумував керівник пасажирського напряму “Укрзалізниці”.
Зазначимо, що в «Укрзалізниці» на інформаційний запит Комерсант український повідомили, що до завершення дії воєнного стану в Україні ціни на квитки у приміських потягах змінюватися не будуть.
Востаннє «Укрзалізниця» підвищувала ціни на квитки у грудні минулого року, але тоді вартість квитків змінилася лише на міжнародних маршрутах – на деяких від 3% до 72% залежно від напрямку.
Українці в соцмережах стали масово скаржитися на проблеми з купівлею квитків на потяги Укрзалізниці. Мовляв, одразу після відкриття продажів за 20 днів до запланованої поїздки додаток перестає працювати. Після вирішення “технічних проблем” квитків вже не придбати – вони всі викуплені. Раніше складнощі при купівлі квитків виникали лише на міжнародні рейси, зокрема з Києва до Кишинева чи Варшави. Зараз проблеми виникають навіть при купівлі квитків на потяги по Україні, зокрема до Мукачева, Ужгорода, Одеси тощо