Укренерго закликало підприємства збільшувати обсяги імпорту електроенергії з Європи
4 Грудня 17:21З 1 грудня можливості України щодо імпорту електроенергії з сусідніх європейських держав суттєво зросли і замість 1700 МВт – тепер максимальна потужність імпорту у кожен момент часу може становити 2100 МВт. Про це нагадали в Укренерго, інформує Комерсант український.
“Враховуючи наслідки двох останніх масованих ракетно-дронових атак на українську енергосистему, збільшення обсягів постачання електроенергії з-за кордону є нагальною потребою”, – наголосили в Національній енергетичній компанії.
Там також нагадали, що завдяки імпорту електроенергії на рівні не менше 60% від обсягів власного споживання промислові споживачі та бізнес будуть захищені від застосування погодинних відключень, а відтак – збережуть свій звичний ритм роботи навіть в умовах енергодефіциту.
Як відомо, раніше для уникнення відключень треба було імпортувати не менше 80% від обсягів власного споживання. Зниження вимог щодо частки так званого «направленго імпорту» передбачене, недавньою постановою Кабінету Міністрів.
Яким за обсягами є імпорт з ЄС
Як порахувало видання “Слово і діло”, у грудні-січні цього року Україна імпортувала електроенергію із чотирьох країн, у лютому цього року – із п’яти. За зиму з Молдови було імпортовано 19,404 тис. кВт/год., Польщі – 70,599 тис. кВт/год., Румунії – 151,196 тис. кВт/год., Словаччини – 196,609 тис. кВт/год., Угорщини – 2,067 тис. кВт/год.
Навесні 2024 року після відновлення атак росії на енергетичну систему Україна імпортувала електроенергії майже вдвічі більше, ніж узимку: з Молдови – 61,456 тис. кВт/год, Польщі – 67,757 тис. кВт/год, Румунії – 152,599 тис. кВт/год, Словаччини – 189,147 тис. кВт/год., Угорщини – 371,117 тис. кВт/год.
Влітку імпорт також був рекордним: із Молдови – 121,457 тис. кВт/год, Польщі – 299,992 тис. кВт/год, Румунії – 377,982 тис. кВт/год, Словаччини – 437,344 тис. кВт/год, Угорщини – 937,276 тис. кВт/ год.
У вересні Україна з Молдови імпортувала 16,273 тис. кВт/год., з Польщі – 86,175 тис. кВт/год., з Румунії – 75,341 тис. кВт/год., зі Словаччини – 107,352 тис. кВт/год., з Угорщини – 152,734 тис. кВт. /год.
Що перешкоджає збільшенню імпорту електроенергії з Європи
Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко в коментарі РБК-Україна виокремив три головні речі, які стримують імпорт.
За його словами, найперше, що заважає імпорту – це обмеження з боку національного регулятора – НКРЕКП.
“Бізнес має змогу замовляти електроенергію за кордоном. Фізично має доступ. Але має жорстке обмеження нашого національного регулятора щодо тієї ціни, яку можна заплатити за електрику”, – зазначив експерт.
Друга проблема – висока вартість електроенергії в Європі, що серйозно ускладнює її закупівлю для України.
Третьою перешкодою Олександр Харченко назвав особливості організації українського ринку електроенергії.
За його словами, це не ринок, а щось на кшталт ринку електроенергії: все зроблене так, що населення не має жодної змоги скористатися ринком електроенергії.
І все ж, як долучитись до імпорту електроенергії з ЄС
В Укренерго наголошують, що для того, аби імпортувати електроенергію, не обов’язково бути трейдером чи фахівцем із зовнішньоекономічної діяльності. Детальне роз’яснення можна знайти за посиланням.
Якщо ж коротко, то відповідно до урядової постанови від 27.10.2023 №1127 існують два варіанти долучення до імпорту електроенергії.
ВАРІАНТ 1. Придбання імпортованої електроенергії у постачальника електричної енергії.
Споживачі на власний розсуд обирають собі постачальника електричної енергії, який є учасником ринку електричної енергії України та має можливість постачання імпортованої електроенергії. Одним із таких учасників ринку може бути постачальник, що безпосередньо бере участь в аукціонах з розподілу доступу до міждержавних перетинів, тобто – безпосередньо здійснює первинне ввезення імпортованої електроенергії в Україну.
ВАРІАНТ 2. Придбання імпортованої електроенергії здійснюється самим cпоживачем після отримання статусу учасника ринку електроенергії України.
Для цього споживач має, насамперед, звернутися до НЕК «Укренерго» для укладання обов’язкових договорів, у відповідності з вимогами Закону України «Про ринок електричної енергії». А ще споживачеві необхідно буде знайти собі контрагента нерезидента, що є учасником ринку суміжної країни, який буде здійснювати експорт електроенергії в Україну та з яким споживач планує здійснювати спільне переміщення електроенергії через митний кордон України. Подальший алгоритм дій можна дізнатись за посиланням.