Українців атакує грип А: що потрібно знати про симптоми

1 Лютого 2024 08:06

Автор: Ірина Шевченко

В Україні зростає захворюваність на грип. Зокрема, найпоширенішим є грип типу А, повідомляє з посиланням на МОЗ.

За даними МОЗ, з початку епідсезону в Україні, з 2 жовтня 2023 року до 21 січня 2024-го, на грип, ГРВІ перехворіли 2 мільйони 288 тисяч 634 людини. Це на 25% більше від аналогічного періоду сезону 2022/2023.

Серед захворілих 54,4% – діти.

Всього з початку епідсезону зареєстровано 14 летальних випадків унаслідок грипу.

За 3 тиждень 2024 року (з 15 по 21 січня): 

  • на ГРВІ захворіли 142 тисячі людей, з них понад 66 тисяч – діти віком до 17 років, госпіталізовано 4 тисячі 728 осіб (3,3% від загальної кількості хворих на гострі респіраторні вірусні інфекції);
  • зафіксовано п’ять летальних випадків серед пацієнтів з діагнозом грип, у яких було виділено вірус грипу типу А не субтипований; усі померлі не мали профілактичних щеплень проти грипу та COVID-19;
  • виявлено 3 тисячі 654 випадки захворювання на COVID-19, серед них – 393 випадки у дітей до 17 років; зареєстровано 30 летальних випадків серед людей з лабораторно підтвердженим діагнозом COVID-19.

Наразі в усіх регіонах України зберігається неепідемічний рівень, ситуація стабільна. 

Що кажуть медики

Лікар-інфекціоніст Дмитро Дудар у коментарі заявив, що зараз випадків ковіду реєструється набагато менше. На перше місце вийшов грип А.

“Але тут варто зазначити, що ковід нікуди не дівся, і нікуди не дінеться. Це буде сезонна вірусна інфекція з періодичним підйомом захворюваності. Тепер будемо жити з ковідом постійно”,

– зазначив Дудар.

Імунолог, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, член Європейської технічної консультативної групи експертів (ETAGE) Федір Лапій у коментарі заявив, що зимовий період – ідеальний час для вірусів. Щороку саме у цей час лікарі фіксують найбільшу кількість хворих на грип та інші респіраторні захворювання.

“Ми зараз більше потерпаємо від грипу, кількість хворих зростає. Це традиційно для другої половини січня, початку лютого – багато хворіє дітей. Відновилися контакти в школах і садочках, ми почали нехтувати масками, і це сприяє поширенню грипу. У нас є всі підстави очікувати підйом захворюваності, як і в попередні сезони, наприкінці зими – на початку весни”,

– пояснив він.

У деяких випадках грип може бути смертельним. Люди з високим ризиком ускладнень при інфікуванні грипом повинні обов‘язково звернутися по медичну допомогу.

“Група ризику – це зазвичай люди похилого віку з якоюсь важкою супутньою патологією. Тобто скажемо так – грип А призводить до загострення хронічних захворювань, до декомпенсації хронічних захворювань. Смерть від грипу більше пов’язана навіть не з грипом, а грип провокує якісь старі хвороби у людей похилого віку. В сезон захворюваність на грип А підвищувалася завжди, тільки з ковідом ми про це трохи забули”,

– підкреслив Дудар.

Медики застерігають: якщо ви підхопили грип – маєте високу температуру, рясне потовиділення, слабкість, головний біль, нежить, сухий кашель, болі в м’язах та суглобах – негайно зверніться до лікаря.

Які є типи грипу?

Існує два основних типи вірусів грипу людини: А і В, які щороку спричиняють сезонні епідемії.

Грип А – найпоширеніший та найбільш небезпечний тип, який вражає людей. Рідше фіксують грип В.

Перші симптоми: яка різниця між застудою та грипом?

Респіраторну вірусну інфекцію (застуду) часто називають «грипом», хоча різниця між ними є суттєвою – як за динамікою розвитку хвороби, так і за її ускладненнями.

Грип починається раптово. Часто на початку хвороби з’являється сильний головний і мʼязовий біль, гарячка, слабкість і виражена втома. Грип починається з різкого підйому температури, а респіраторні симптоми – кашель, утруднене дихання, виділення слизу та біль у горлі – додаються згодом.

Вірус грипу вражає передусім верхні дихальні шляхи та легені і на додачу – безпосередньо серцевий м’яз та внутрішню поверхню кровоносних судин. Це показали нещодавні дослідження в Університеті штату Огайо (США). Саме тому найпоширенішими ускладненнями грипу є запалення легенів (пневмонія), серцева недостатність і тромбози. Крім цього, перебіг грипу загострює хронічні захворювання, зокрема цукровий діабет, бронхіальну астму, хронічне обструктивне захворювання легенів тощо.

Застуда ж розвивається впродовж кількох днів, і часто люди переносять її «на ногах». Зазвичай вона починається з першіння в горлі та нежитю. Протягом декількох днів у людини болить горло, закладений ніс, злегка підвищена температура, зʼявляється слабкість і головний біль.

Як можна заразитися вірусом грипу:

передається повітряно-краплинним шляхом;

внаслідок тісного контакту (перебування на відстані близько 2 м).

Як захиститися від вірусів?

Неодноразово медики наголошували, найкращий захист від вірусів – вакцинація. Це стосується не лише грипу, а й коронавірусної інфекції.

Станом на 21 січня проти грипу вакцинувались 129 тисяч 840 людей, з них 81 тисяча 933 – особи з групи медичного та епідемічного ризику. За 3 тиждень 2024 року таке щеплення отримали 1 тисяча 254 особи. 

Безоплатні щеплення проти COVID-19 доступні у всіх регіонах України, отримати інформацію про найближчий пункт вакцинації можна, зателефонувавши до контакт-центру МОЗ за номером: 0 800 60 20 19.

Вакцинуватись проти грипу рекомендовано щосезону, вакцину можна придбати в аптеці, адже вона не входить до переліку безоплатних. 

Дзвенислава Карплюк
Редактор