Українці не вірять в економічний прорив України, але девальвація їх не лякає – дослідження

14 Травня 16:35

У квітні 2025 року Індекс споживчих настроїв українців зменшився на 5,2 пункти та становить 79,1 п. Про це свідчать дані щомісячного дослідження «Споживчі настрої в Україні» від Info Sapiens, інформує «Комерсант Український»

Як пояснили в компанії, “Індекс споживчих настроїв показує значимо негативну динаміку у квітні, а ключовим драйвером зниження стали негативні економічні очікування”.

Нагадаємо, значення індексів можуть змінюватися в межах від 0 до 200. Значення дорівнює 200 в тому разі, якщо всі громадяни позитивно оцінюють економічну ситуацію. Індекс дорівнює 100 тоді, коли частки позитивних і негативних оцінок однакові. Значення індексу менше 100 означає, що в суспільстві переважають негативні оцінки.

Які ж оцінки зафіксувало квітневе дослідження

Індекс поточного становища зменшився і складає 59,8 п., що на 0,7 п. нижче за рівень цього показника у березні. Складові цього індексу зазнали таких змін:

–  індекс поточного особистого матеріального становища зріс на 1,1 п. та становить 55,7 п.;

–  індекс доцільності великих покупок зменшився на 2,5 п. та становить 63,9 п.

Індекс економічних очікувань зменшився на 8,2 п. та складає 91,9 п. Динаміка складових цього індексу має такий вигляд:

–  індекс очікуваних змін особистого матеріального становища складає 92,3 п., що на 3 п. нижче за рівень цього показника у березні;

–  індекс очікуваного розвитку економіки країни протягом найближчого року зменшився на 11,6 п. та складає 76,2 п.;

–  індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих 5 років зменшився на 10,1 п. порівняно з минулим місяцем та складає 107,3 п.

У квітні показник індексу очікуваної динаміки безробіття зріс на 2 п. та складає 121,1 п.

Індекс інфляційних очікувань зріс на 0,2 п. та складає 183,3 п.

Індекс девальваційних очікувань зменшився на 20,1 п. та складає 128,2 п.

В компанії Info Sapiens нагадують, що дослідження споживчих настроїв в Україні проводиться з червня 2000 року.

Індекс споживчих настроїв в Україні визначають на підставі вибіркового обстеження домашніх господарств країни. Під час дослідження опитують 1000 осіб віком від 16 років. З тим, як саме обраховується Індекс можна ознайомитись за посиланням.

Бізнес у квітні поліпшив свої економічні очікування

У І кварталі 2025 року тривало поліпшення оцінок ділової активності бізнесом у наступні 12 місяців, а також прогнозів щодо залучення інвестицій на тлі помірного посилення інфляційних та стабілізації курсових очікувань. Про це свідчать результати опитування Нацбанком керівників компаній.

Індекс ділових очікувань підприємств становив 108.2% порівняно зі 101.8% у ІV кварталі 2024 року.

Учасники опитування поліпшили оцінки усіх складових індексу, найбільше – щодо загальних обсягів реалізації продукції та кількості працівників. Пожвавлення ділової активності очікують підприємства 14 областей, всіх розмірів, видів і напрямів діяльності.

Воєнні дії та їх наслідки залишались найсуттєвішим чинником, що впливає на спроможність підприємств нарощувати обсяги виробництва. Водночас вплив браку кваліфікованих працівників посилився упродовж двох років у 2,5 раза.

Бізнес суттєво поліпшив оцінки щодо обсягу виробництва товарів і послуг в Україні у наступні 12 місяців. Активізацію виробництва очікують респонденти з 13 областей, представники всіх видів і напрямів економічної діяльності, а також розміру за кількістю працівників.

Продовжилося послаблення курсових очікувань: середнє значення обмінного курсу, на яке респонденти очікують через 12 місяців, становить 44.23 грн/дол. США (в попередньому кварталі – 44.42 грн/дол. США). 61.6% респондентів очікують, що обмінний курс гривні в наступні 12 місяців коливатиметься в діапазоні 42.01 – 45.00 грн/дол. США.

Економічний барометр KSE Institute вказує на стабільність розвитку

Економіка України залишається стабільною. Водночас зростають ризики, пов’язані з глобальною нестабільністю та ситуацією на ринку праці. Про це йдеться в квітневому макроекономічному огляді від KSE Institute.

Фахівці прогнозують зростання ВВП на рівні близько 3% щорічно і прискорення його росту в 2026-27 роках після закінчення війни. Ключовим фактором для стійкого післявоєнного відновлення буде зростання продуктивності завдяки інвестиціям.

Очікується, що дефіцит бюджету знизиться з 16% ВВП у 2025 році до 10,2% у 2026 році та 6,4% у 2027 році, оскільки прогнозується зростання доходів. Інфляція почне сповільнюватися до середини 2025 року.

Василевич Сергій
Редактор

Читають зараз