Українці масово потрапляють до Реєстру боржників через штрафи ПДР
29 Травня 16:38
Щороку в Україні зростає кількість адміністративних покарань, тобто штрафів. Та й суми за деякі порушення постійно збільшуються. Законотворці не зупиняються на досягнутому — постійно впроваджують нові штрафні санкції для громадян. «Комерсант Український» підготував підбірку нових та найпопулярніших покарань для українців-порушників.
Нові штрафи: за шум, дрифт і зупинку на трасі
Найбільше не щастить водіям. Щоб навести порядок на українських дорогах — зменшити аварійність та смертність — законодавці постійно вигадують щось новеньке. Останнє з них — у Верховній Раді запропонували штрафувати за перевищення швидкості вже з 10 км/год. Група народних депутатів подала на розгляд законопроєкт №13314, який змінює підхід до фіксації перевищення швидкості на українських дорогах.
Наразі чинна норма дозволяє перевищувати швидкість до 20 км/год без наслідків у вигляді штрафів. Проте новий законопроєкт пропонує посилення — штрафувати вже за перевищення від 10 км/год. Крім того, пропонується нова шкала штрафів:
- перевищення від 10 до 20 км/год — 340 грн (раніше такий штраф застосовувався за перевищення від 20 км/год);
- перевищення на 20 км/год — 680 грн;
- перевищення на 30 км/год — 1360 грн;
- перевищення на 40 км/год — 1700 грн;
- перевищення на 60 км/год — 2720 грн;
- перевищення на 80 км/год і більше — 3400 грн.
На цей час за перевищення швидкості більше ніж на 20 км/год, але менше ніж на 50 км/год — штраф 340 грн. За перевищення понад 50 км/год — 1700 грн. Створення аварійної ситуації через перевищення швидкості — 1445 грн або позбавлення права керування транспортним засобом на строк до 1 року.
Також до розгляду подано ще один законопроєкт — №12172, який передбачає посилення відповідальності за порушення ПДР на перехрестях і пішохідних переходах. За порушення правил на світлофорах і переходах водіям загрожує штраф 1020 грн, а за повторне — до 2550 грн. У разі систематичних рецидивів суд зможе позбавити водія прав на строк до одного року. Як повідомили в МВС, уже до кінця року в Україні запрацюють камери, які фіксуватимуть проїзд на червоний і жовтий сигнали світлофора. Поки що за це передбачено штраф 510 грн.
Окрім цього, депутати готують штрафи за перевищення допустимого рівня шуму транспортними засобами. Перше порушення — штраф 17 тис. грн, повторне — 34 тис. грн, додаткове покарання — позбавлення водійських прав. Заборонено також дрифт у населених пунктах: перше порушення — 8500 грн, повторне — 17 тис. грн і позбавлення прав на рік.
Підлив олії у вогонь і Кабмін — своєю постановою заборонив зупинки на швидкісних трасах, дозволивши зупинятися лише у місцях, позначених дорожніми знаками 5.42.1, 5.42.2, 5.42.3 або в зонах стоянки зі знаком 5.43 «Місце для стоянки». Також дозволяється зупинка в зонах відпочинку, позначених знаком 6.15. За порушення — штраф 340 грн. Якщо ж така зупинка створює загрозу безпеці дорожнього руху — штраф зростає до 680 грн.
У цілому найчастіше українці потрапляють до Реєстру через несплачені штрафи за порушення ПДР — 1,9 млн або 21,4% від загальної кількості. Ще 20% — це борги за адміністративні правопорушення: понад 1,8 млн. Замикають трійку стягнення на користь державного бюджету — 18% або 1,6 млн, підрахували аналітики Опендатабота.
Нова проблема — масова відмова водіїв проходити огляд на наркотичне сп’яніння
З’явилася й інша неприємність — останнім часом поліцейські все частіше звинувачують водіїв у вживанні наркотиків. І все тому, що водії масово відмовляються проходити огляд на стан наркотичного сп’яніння — у судах кажуть, що побоюються замість лікарні опинитися в ТЦК (територіальному центрі комплектування). Внаслідок цього такі водії отримують покарання — позбавлення права керування транспортними засобами строком на 1 рік і штраф у розмірі 17 тисяч гривень за рішенням суду після складання протоколу поліцією за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Проте, за даними поліції, найпоширеніші штрафи — навіть не за перевищення швидкості, а за неправильне паркування — від 1020 до 1700 грн.
Є й хороша новина — розміри штрафів за адміністративні правопорушення в Україні в грошовому еквіваленті залишилися незмінними. Їх сума залежить від розміру неоподатковуваного мінімуму, який зараз становить 17 грн.
Масово штрафують за відмову їхати до наркодиспансеру
Не всі одразу біжать сплачувати штраф, а деякі навіть можуть не знати про його існування, поки він не зросте. Чим раніше сплатиш — тим менше буде сума, адже потім вона зростає.
Але, як зазначають юристи, якщо ви впевнені, що штраф отримали незаконно, тоді його варто оскаржити. Проте зволікати не варто, оскільки на це дається лише 10 днів з моменту винесення постанови. Якщо вона не буде оскаржена в цей строк — вона набуде чинності.
Суд може скасувати постанову про накладення штрафу і направити справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи), або ж скасувати постанову і закрити справу про адміністративне правопорушення. Це ж може зробити і керівництво поліції, якщо подати скаргу їм.
У такому випадку водій не вважається порушником, і до нього вже не застосовується така міра, як “повторність”. І, поклавши руку на серце, можу сказати, що до суду не йдуть оскаржувати дрібні штрафи за незначне перевищення швидкості або неправильне паркування. До суду йдуть, коли справа серйозна — коли притягують за водіння в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. І справді, зараз багато водіїв відмовляються їхати на огляд, бо бояться, що їх завезуть замість наркодиспансеру на ВЛК, і такі випадки вже були. Але й поліція, буває, спеціально провокує, стверджуючи, що водій під дією наркотиків, ще й у розшуку по лінії ТЦК. Патрульні на місці складають протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП, а суд виносить рішення про штраф і позбавлення водійських прав, — розповідає «Комерсант Український» адвокат Валентин Серков.
Проте, як зазначає правозахисник, один із його клієнтів отримав штраф у 17 тисяч за відмову проходити експертизу на вживання наркотиків, а заодно ще й штраф від ТЦК за неоновлення даних — 17 тис. грн.
Автор — Алла Дуніна
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко