Українці дуже активні на польському ринку праці, але своїх планів на майбутнє все частіше не декларують
27 Листопада 2024 09:42
50% українських довоєнних мігрантів і 20% біженців хочуть залишитись в Польщі проживати. Про це свідчить чергове дослідження Національного банку Польщі, присвячене міграційним процесам в країні, інформує «Комерсант Український».
У звіті “Життєво-економічне становище мігрантів з України в Польщі у 2024 році” представлені результати опитування, проведеного серед іммігрантів з України в період з 6 травня 2024 року по 5 липня 2024 року за загальнонаціональною вибіркою у 3760 респондентів.
Робота і зарплата
Основним джерелом доходу для іммігрантів з України є робота. У структурі доходів довоєнного мігранта заробітна плата становить у середньому близько 90% доходу, а у біженця – 76%.
Частка українців, які працюють або шукають роботу в Польщі у 2024 році, становить 78%. Цей показник навіть вищий, ніж серед громадян Польщі. Зазначається, що 19% біженців – безробітні, бо значна частина жінок, які доглядають за дітьми, шукають роботу на неповний робочий день, що є проблемою, враховуючи низький рівень використання контрактів на неповний робочий день в польській економіці.
“Польща є країною, де відсоток працевлаштування українських біженців вищий порівняно з іншими європейськими державами. І попри те, що польські роботодавці досі відчувають дефіцит кадрів на вакансіях, які раніше заповнювали українські чоловіки, внесок біженців у розвиток польської економіки торік склав приблизно 1% ВВП”, – розповіла директорка рекрутації Міграційної платформи EWL Мар’яна Семенюк, слова якої наводить РБК-Україна.
Житлова ситуація довоєнних мігрантів і біженців поступово зближується, що свідчить про постійну інтеграцію біженців.
Реальність та плани
Все більше іммігрантів не декларують планів на майбутнє. Порівняно з попередніми дослідженнями, відсоток відповідей «важко сказати» у заявлених планах проживання респондентів збільшився – як серед довоєнних іммігрантів, так і серед біженців.
Основними ж заявленими причинами більш тривалого перебування укранців в Польщі називаються соціально-економічні фактори – робота та можливість утримувати сім’ю.
Також українські переселенці підтримують своїх близьких в Україні: 40% надсилають гроші, а 49% надають матеріальну допомогу, насамперед членам родини.
Більшість іммігрантів з України виступають за полегшення легалізації тривалого перебування в Польщі, а біженці також наголошують на потребах, пов’язаних із вивченням мови та працевлаштуванням.
Мова та навчання
У дослідженні Національного банку Польщі все ж констатується, що знання польської мови покращилося як серед довоєнних мігрантів, так і серед біженців, що є одним із проявів соціально-економічної інтеграції.
Польською системою освіти скористались понад 90% українських дітей, які перебувають у Польщі. На думку батьків та опікунів, найбільшими труднощами для дітей під час перебування в Польщі є: незнання польської мови – 36% відповідей, відсутність друзів – 33% відповідей, погіршення рівня життя в порівнянні з ситуацією перед початком війни – 29% відповідей.