Українці беруть зараз менше мікропозик, ніж до повномасштабної війни. Але боргів стає більше
4 Грудня 15:56Майже 6 млн позик у мікрофінансових організаціях на загальну суму 37,11 млрд грн оформили українці за 9 місяців 2024 року. Середня сума кредитів зросла у 1,3 рази порівняно з відповідним періодом минулого року – до 6 190 грн. А загальна заборгованість по мікропозиках зросла майже удвічі від початку року. Такі дані наводить платформа Опендатабот, інформує Комерсант український.
Хоча кількість позик залишилася майже незмінною у порівнянні з минулим роком, сума виданих кредитів зросла у 1,3 рази.
За рік середня сума мікропозики виросла на 28%: зі 4 830 грн (це 126 доларів) торік до 6190 (приблизно 150 доларів) цього року. Варто зазначити, що у порівнянні з 2021 роком сума мікропозики в еквіваленті навіть дещо впала: на той час українці, в середньому, позичали 168 доларів.
670 тисяч договорів укладається в середньому щомісяця цьогоріч – стільки ж, як і торік. Для порівняння, у 2021 році цей показник сягав 1,2 мільйона на місяць.
В Опендатабот звертають увагу на те, що 90% мікропозик цьогоріч беруться онлайн, а більшість договорів укладалися на строк від 3 місяців до 1 року.
Від початку цього року загальна сума заборгованості українців за мікрокредитами зросла у 1,7 рази: із 9,3 млрд грн до 16,02 млрд грн.
Якою є загальна картина кредитування в Україні
В Національному банку фіксують зростання обсягів чистих гривневих кредитів, яке триває півтора року поспіль. При цьому, кредитування фізичних осіб зростало темпами попереднього кварталу, бізнесу – дещо повільнішими. Про це йдеться в Огляді банківського сектору за ІІІ квартал 2024 року.
Зазначається, що обсяг кредитного портфеля клієнтів зріс на 22,4%. Частка малих та середніх підприємств у чистому портфелі гривневих кредитів бізнесу зросла до 60%.
Нарощували обсяги корпоративних кредитів банки усіх груп, найшвидше – приватні. Найбільше зросли кредити в оптовій торгівлі та агросекторі.
Жвавішому наданню позик сприяє подальше поліпшення умов кредитування. Правда, частка позик за програмою “Доступні кредити 5-7-9%” у гривневому працюючому валовому портфелі знизилася до близько 34%.
Обсяг чистого гривневого роздрібного кредитного портфеля також зростає: приріст за ІІІ квартал становив 9,7% порівняно з попереднім кварталом та 40,7% – з ІІІ кварталом 2023 року.
Темп приросту іпотеки трохи сповільнився порівняно з попередніми періодами. Майже все іпотечне кредитування надалі відбувається в державній програмі “єОселя”, валовий портфель якої у III кварталі збільшився на 3,5 млрд грн до 21,3 млрд грн. Частка кредитів на нерухомість зросла до 13,4% від чистого гривневого роздрібного кредитного портфеля.
Як констатують в НБУ, якість кредитного портфеля поліпшується вже понад рік по всій банківській системі.
Які очікування у кредиторів
У ІV кварталі 2024 року банки України очікують зростання попиту на всі види роздрібних кредитів, а також на усі види корпоративних позик, крім кредитів в іноземній валюті. Такий висновок можна зробити на підставі Опитування про умови банківського кредитування, проведеного НБУ у вересні-жовтні цього року.
У третьому кварталі вперше з 2021 року банки пом’якшили кредитні стандарти для бізнесу. Це послаблення стосувалося всіх типів корпоративних позик, крім валютних. І до кінця року банки планують пом’якшувати кредитні стандарти для всіх типів корпоративних позик. Також озвучувались наміри пом’якшувати кредитні стандарти для споживчих кредитів і посилювати для іпотеки.