Національний координаційний центр кібербезпеки (НКЦК) при Раді національної безпеки і оборони заборонив державним чиновникам і військовослужбовцям користуватися месенджером Telegram. Про це повідомили в РНБО, передає Комерсант український
Сьогоднішнє засідання НКЦК було присвячене саме Telegram та загрозам, які він несе для державної безпеки.
Так, начальник ГУР МО України Кирило Буданов традиційно наводив дані щодо наявності у російських спецслужб доступу до особистого листування користувачів Telegram, навіть видалених повідомлень, а також їхніх персональних даних.
«Я завжди виступав і виступаю за свободу слова, але питання Telegram – це питання не свободи слова, це питання національної безпеки»,
– наголосив він.
Представники СБУ та Генштабу ЗСУ також зазначали, що Telegram активно використовується ворогом для кібератак, розповсюдження фішингу та шкідливого програмного забезпечення, встановлення геолокації користувачів, корегування ракетних ударів тощо.
Тому НКЦК прийняв рішення, про яке так багато говорили останнім часом – заборонити Telegram. Щоправда поки що лише для державних службовців і військовиків.
“З метою мінімізації цих загроз було прийнято рішення щодо заборони встановлення та використання Telegram на службових пристроях працівників органів державної влади, військовослужбовців, працівників сектору безпеки і оборони, а також підприємств – операторів критичної інфраструктури”,
– йдеться у повідомленні.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Реакція держорганів
У Положенні про Національний координаційний центр кібербезпеки (затвердженому указом Президента України) написано, що його рішення є обов’язковими для розгляду органами державної влади, але не написано, що вони є обов’язковими для виконання.
"10. Рішення Центру є обов'язковими для розгляду органами державної влади, органами місцевого самоврядування, військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, підприємствами, установами та організаціями".
Як відомо, більшість державних органів нині мають свої Telegram-канали, адже понад 70% українців отримують інформацію, у тому числі, і в цьому месенджері. Тож Комерсант український поцікавився реакцією тих, кого це рішення стосується, та запитав, що ж буде із офіційними Telegram-каналами.
Опитані нами чиновники і держоргани, як виявилося, не поспішатимуть із закриттям каналів.
Так, у Національному антикорупційному бюро нам сказали, що закриття телеграм-каналу НАБУ не планується до отримання офіційних розпоряджень і наголосили, що зараз ідеться лише про рекомендацію НКЦК.
“Думаю, треба глибше дивитися на повідомлення РНБО, бо, як я читав, це стосується більше військовослужбовців, яким забороняють використання Телеграму на службових девайсах. Поки що в НАБУ не було ніяких розпоряджень чи вказівок стосовно закриття. Чекаємо офіційних розпоряджень. Якщо це буде на рівні вказівки, а не просто рекомендації, як йдеться в тексті повідомлення, зрозуміло що ми будемо виконувати наказ. Скажуть закрити – закриємо”,
– сказав ексклюзивно для прессекретар НАБУ.
В Бюро економічної безпеки відреагували схожим чином. Там теж не побачили вказівки щодо закриття каналів, тому чекатимуть розпорядження уряду.
“Є два ключові моменти. По-перше, наразі я не бачу в цьому опублікованому повідомленні такої трактовки, яка б стосувалася закриття офіційних, верифікованих телеграм-каналів. Однак оскільки ми орган виконавчої влади, то якщо буде рішення щодо закриття на рівні уряду – ми закриємо Телеграм-канал БЕБ. Станом на зараз офіційних документів стосовно закриття ми не отримували, тому сьогодні закривати не будемо”,
– повідомили Комерсанту українському у пресслужбі БЕБ.
У Київській міській державній адміністрації також повідомили, що не поспішатимуть із виконанням рішення, адже спочатку треба розібратися, що воно значить.
“Спочатку треба вивчити це рішення РНБО і взагалі зрозуміти. Ми ж ведемо Telegram-канал КМДА не для держслужбовців, а для населення. У нас, за статистикою, люди найчастіше отримують новини саме з месенджерів, в тому числі і з Telegram-каналів. Тому нам треба буде порадитися з іншими органами влади, мабуть, з Міністерством культури та інформаційної політики, почути їхні рекомендації, бо саме вони опікуються інформаційною політикою. Якщо треба буде закрити, то будемо шукати месенджери, на які можна буде перейти”,
– повідомила ексклюзивно для керівниця управління інформполітики КМДА Катерина Баранова.
А от голова Миколаївської ОДА Віталій Кім сказав , що поки що рішення не читав, але безумовно буде його виконувати.