Українська влада обіцяє оперативно реформувати медико-соціальні експертні комісії

23 Жовтня 14:42

З 1 січня 2025 року медико-соціальні експертні комісії в Україні призупинять свою діяльність як окремі юридичні особи. Про це, як повідомляє Комерсант українськийКомерсант український, заявив сьогодні на брифінгу міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. За його словами, функції цих комісій буде передано кластерним і надскластерним лікарням.

“Ми робимо все, щоб на 1 січня 2025 року МСЕК як окремі юридичні особи призупинили своє функціонування. (Їхні) функції ми передаємо до кластерних і надскластерних лікарень”, – зазначив керівник МОЗ.

Що буде зроблено на центральному рівні

Як запевняють у Міністерстві охорони здоров’я, задля нагальної оптимізації процесу швидкі зміни будуть запроваджені на центральному рівні. Центральну медико-соціальну експертну комісію МОЗ України буде ліквідовано, а її функції, зокрема щодо оскарження рішень та проведення перевірок, будуть повністю передані до Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ в місті Дніпро, де впродовж 2024 року МОЗ створювалась необхідна матеріально-технічна база.

Що зроблять на рівні регіонів

На регіональному рівні обласні та міжрайонні МСЕК буде ліквідовано до кінця року, а їх функції з проведення експертизи буде передано кластерним і надкластерним лікарням спроможної мережі медзакладів. Перевагами такого рішення є наближення експертизи до людини: всі необхідні спеціалісти та можливості пройти обстеження будуть доступними в одному медзакладі, де створено безбар’єрний простір. Також буде забезпечена цифровізація процесів експертизи. Експертиза матиме зрозумілі механізми фінансування, що залежатиме від навантаження на конкретну комісію.

Зміни на законодавчому рівні

Концепція анонсованих змін відповідає положенням законопроєкту, розробленому МОЗ та нещодавно винесеному на громадське обговорення. Відповідно до рішення РНБО України законопроєкт про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження оцінювання особи з обмеженням повсякденного функціонування, розроблений з метою забезпечення невідкладного реформування системи медико-соціальної експертизи в Україні, має бути внесений до Верховної Ради України протягом місяця.

Як відомо, за результатами засідання Ради національної безпеки і оборони України від 22 жовтня 2024 року щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності звільнено керівників Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ України, Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ, Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю Вінницького національного медичного університету імені М. І. Пирогова та працівників Міністерства охорони здоровʼя України, які відповідали за координацію діяльності МСЕК.

До речі, у МОЗ висловлюють готовність спільно з правоохоронними органами створити робочі групи для перевірки обгрунтованості рішень МСЕК, зокрема щодо встановлення інвалідності посадовим особам. У разі виявлення фактів необгрунтованого прийняття таких рішень – буде ініційований їх перегляд та вжиття відповідних заходів правоохоронними органами.

Василевич Сергій
Редактор