Українська соя в тренді: рекордний врожай, привабливі ціни, високий попит

10 Квітня 08:49

Україна продовжує нарощувати позиції на світовому ринку сої попри зовнішні ризики, спричинені початком торгової війни. Про це йдеться в аналітичному огляді на сайті Всеукраїнської аграрної ради, інформує Комерсант український.

Повідомляється, що станом на початок квітня в Україні залишалося орієнтовно 2 млн тонн сої – трохи більше, ніж минулого року, коли було близько 1,7-1,8 млн тонн.

“Але завдяки високій переробці та експорту українські виробники впевнено скорочують залишки. Уже в травні-червні можемо вийти на аналогічні показники минулого сезону. Таким чином, ринок зміг засвоїти рекордний обсяг сої. Це добрий сигнал для аграріїв та експортерів», – вважають в аналітичному департаменті сільськогосподарського кооперативу ПУСК.

Що відбувається на світовому ринку сої

На фоні очікувань, пов’язаних з можливою реакцією ЄС на американські мита, фіксувались певне зниження активності імпортерів. Однак ціни залишались стабільними: у глибоководних портах – $385–390 за тонну. Переробники в Україні активізувалися, і умовні ціни на сою тримаються на рівні 17 500–17 800 грн/т. Попит на соєву олію з боку Європи також підтримує ринок.

«Європейські покупці останні тижні активно контрактують українську соєву олію. Попит з боку переробників залишається високим, а отже й закупівельні ціни на сою стабільно тримаються на привабливому рівні. Українська соя продовжує бути конкурентною, навіть на тлі зниження котирувань на біржах», – зазначають аналітики.

Що з прогнозами по експорту

Світові тренди можуть зіграти на користь України. У США прогнозується зниження площ під кукурудзою на 5–6%, натомість площі під соєю можуть зрости на аналогічну величину. Південна Америка – Бразилія та Аргентина – планують зберігати або навіть нарощувати обсяги виробництва. Проте американська соя наразі почала втрачати конкурентоспроможність на тлі торговельної напруги між США та ЄС.

Європа вже зараз збільшує закупівлі в України, а в найближчі місяці ця тенденція може лише посилитися. Тож, як прогнозують аналітики кооперативу ПУСК, можна очікувати на збереження цін і потенційне розширення присутності української сої на європейському ринку.

Ринок сої в Україні змінюються

Не тільки зростанням виробництва, але й активним переосмисленням своїх стратегій, пов’язаних з переробкою, характеризується нині цей ринок.

Як пише Agravery, це підтвердила конференція, організована «Українською бобово-соєвою асоціацією» та «АПК-Інформ». У центрі уваги були перспективи експорту до Китаю, виклики сертифікації під нову директиву ЄС, розвиток не-ГМО сегменту, а також внутрішня переробка, як ключ до підвищення прибутковості аграрного бізнесу.

Додана вартість має залишатися в Україні, так вважає заступниця міністра аграрної політики та продовольства України Оксана Осьмачко. За її словами, держава розглядає сектор як один із пріоритетних для створення додаткової вартості в країні.

«Якщо говорити про 2024 рік, вже є чим пишатися – вироблено 6 мільйонів тонн сої та майже 500 тисяч тонн гороху. Це дійсно суттєві цифри. Але ми хочемо, щоб більше переробки відбувалося саме в Україні, щоб ви могли збільшити свою потужність і експортувати вже продукцію з доданою вартістю», – зазначила у виступі на конференції Оксана Осьмачко.

І китайський ринок відкриває тут нові горизонти. Але, з іншого боку, українська соя залишається затребуваною в ЄС і цю можливість теж потрібно використати сповна.

Україна утримує лідерські позиції в експорті сої

У сезоні 2024/2025 експорт української сої, за прогнозами, може досягти рекордних 3,7 млн тонн.

Основними покупцями української сої є країни ЄС, Туреччина, користується вона попитом і на ринках Африки, зокрема Єгипету.

У сезоні 2023/2024 постачання до Єгипту перевищило 1 млн тонн, що стало історичним максимумом.

Нагадаємо, 2024 рік став рекордним для виробників сої. Загальний обсяг зібраного врожаю становив 6 млн 14 тис. тонн. Середня врожайність – 2,3 т/га.

Лідерами за врожайністю стали: Хмельницька область (3 т/га), Львівська область (3,1 т/га), Івано-Франківська область (3,2 т/га).

Області з найбільшим обсягом зібраного: Хмельницька (828,3 тис. т), Житомирська (540,7 тис. т), Полтавська (494,1 тис. т).

Василевич Сергій
Редактор