Народна депутатка Наталія Піпа заявила, що зареєструє у Верховній Раді законопроєкт, який зобовʼязує учнів та вчителів говорити українською мовою на території школи, у тому числі під час перерви, інформує Комерсант український
“Ми зобовʼязали усі школи із 2021 надавати освітні послуги українською мовою, але проблема полягає в тому, що виходячи з уроку діти, а подекуди і вчителі – переходять на російську. Для того щоб це змінити, я реєструю законопроєкт, який зобовʼязує говорити українською на перерві, шкільному подвірʼї, стадіоні та усій території школи”, – написала Піпа.
Піпа навела дані результату моніторингу 2023-2024, згідно із яким під час уроків та перерв спілкуються між собою виключно українською мовою лише 41% учнів.
“Для того щоб це змінити, я реєструю законопроєкт, який зобовʼязує говорити українською на перерві, шкільному подвірʼї, стадіоні та усій території школи”, – зазначила нардепка.
Вона назвала кілька причин, чому потрібні зміни:
- очевидні причини, які мають доволі неприємні наслідки – тиск на українськомовних дітей, конфлікти через мову і булінг;
- і є більш прагматичні причини: діти, які погано знають українську вже в першому класі – мають труднощі із навчанням у школі, відстають у читанні, гірше засвоюють матеріал. Пізніше мають гірші результати на контрольних, ЗНО/НМТ та мають гірші можливості для вступу та роботи в майбутньому.
Нардеп підкреслила, що використання української мови не повинно закінчуватися 45 хвилинами уроку.
“Що це означає для вчителів? Не переходити на російську на перервах, у їдальні, у приватному спілкуванні на території школи – адже ви все ще на робочому місці. Також вчителі та директори можуть проводити просвітницькі заходи, закликати учнів спілкуватися українською і робити зауваження, коли чують російську у дітей. Що це означає для батьків? Батьки учнів, зобов’язані залучатися до створення та підтримання в закладі освіти українськомовного середовища”, – пояснила Піпа.