Україні для розвитку овочівництва потрібно активніше будувати овочесховища
2 Січня 09:56В Україні для зберігання врожаю необхідно у кожній області будувати овочесховища, які вміщатимуть мінімум 10-20 тисяч тон продукції. Про це у ефірі телеканалу Рада заявив міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль, інформує Комерсант український.
Він зауважив, що наразі Україна перейшла від статичних програм до динамічних, тож на наступний рік у бюджет закладено 1 млрд грн на підтримку розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції. За його словами, у програму переробки буде включено і будівництво овочесховищ.
«Картоплесховищ й овочесховищ нам потрібно в кожній області по кілька потужних локацій, де буде мінімум 10-20 тисяч тон зберігання в кожному районі та біля обласних центрів», – наголосив Віталій Коваль.
Він додав, що наступного року необхідно запустити програму щодо овочесховищ. Наразі міжнародні партнери підтримують дрібних і малих фермерів, однак Мінагрополітики активно просить їх включити до програм і створення овочесховищ, а також переробку овочів.
Розвиток овочівництва гальмується відсутністю сховищ
Потреба українського картоплярства в овочесховищах складає 1,4 млн тонн одночасного зберігання, а фактично є сховища на 300 тис. тонн. Такі дані наводить Микола Гордійчук, віцепрезидент Української асоціації виробників картоплі та директор компанії «Агріко Україна».
«Водночас розвиток галузі гальмує відсутність картоплесховищ. Фінансова підтримка міжнародних партнерів є вирішальною у цьому відношенні, оскільки виробники картоплі не можуть робити такі інвестиції самостійно в умовах війни», – зазначив Микола Гордійчук, думку якого наводить FreshPlaza.
За його словами, галузь переробки картоплі в Україні потребуватиме значних фінансових інвестицій як прямих, так і непрямих.
Доступність овочесховищ теж має значення
Міжнародний консультант з овочівництва Павло Булгаков, слова якого наводить AgroTimes, констатує, що в Україні є вільні овочесховища, але вони часто розташовані за 300-400 км від місць вирощування, що робить зберігання овочів у них невигідним.
За його словами, кілька фермерів з Центральної України, приміром, скоротили площі під овочами саме через збитки на зберіганні цибулі.
Деякі фермери не ризикують зберігати овочі довгий час і звозять їх до звичайного ангару. Але й у цьому випадку треба враховувати чимало чинників, приміром, кількість грамів вологи на кубічний метр зовнішнього повітря та повітря у приміщенні, аби зберегти врожай.
Павло Булгаков також розповів, що останнім часом збільшилася кількість овочівників на Заході України: від Поділля до Волині. В овочівництво йдуть і дрібні, і середні фермери, і великі господарства. Вони частіше замовляють навчання технологіям зберігання та супровід овочесховищ. Господарства збільшують свої об’єми зберігання: за рахунок перестановки контейнерів, зміни розмірів цих контейнерів, перебудови та добудови сховищ. За словами експерта, у супроводжуваних ним господарствах об’єми зберігання збільшилися приблизно на 20%.