Україна втрачає мільярди через нелегальний імпорт техніки Apple
26 Травня 20:06
Понад 80% пристроїв Apple ввозяться в Україну нелегально. Таку інформацію оприлюднив журналіст-розслідувач Євген Плінський на своїй сторінці у Facebook, передає «Комерсант Український».
Плінський пояснив, що своїм дописом починає серію публікацій на основі фактів та статистичних даних, “які демонструють відсутність бажання у діючого керівництва Держмитслужби вести боротьбу з товарною контрабандою”. Почати розслідувач вирішив із гаджетів Apple.
Цифра дня. 5 440 гаджетів Apple щодня перетинають кордон України контрабандою, а за втрачені на цьому податки можна було б щодня купувати 1 000 FPV-дронів, — написав Євген Плінський.
За його словами, лише за три місяці держава втратила понад 1,8 млрд гривень потенційних надходжень до бюджету у вигляді несплаченого ПДВ. При цьому митниця виявила лише 107 одиниць нелегальної продукції — тобто менше ніж 0,02% від усього контрабандного обігу.

Плінський використовує у своєму дописі конкретні цифри. У першому кварталі 2025 року офіційно до України ввезли лише 47 869 смартфонів iPhone. Тим часом мобільні оператори зафіксували активацію 250 166 нових пристроїв цієї марки. Це означає, що понад 202 тисячі iPhone опинилися на території України без проходження митного контролю та сплати податків. Таким чином, частка контрабанди досягла рекордних 80,9%.

Звідки взялися 202 297 iPhone? Все просто. Нелегальний імпорт повз сплату митних платежів. А простими словами — контрабанда. Те саме — і в інших категоріях продукції Apple: MacBook, Apple Watch, AirPods, — пояснює розслідувач.
Контрабанда техніки Apple в Україну: що каже митниця
Євген Плінський зауважує наступне:
По цій темі (тема”сірого імпорту, — ред) за 2025 рік у митниці є два дописи. Перший: 8 березня затримано громадянина Молдови, який намагався ввезти 67 гаджетів Apple. Другий: 23 січня митники виявили понад 40 одиниць гаджетів Apple, які хотів ввезти мешканець Тернопільщини.
Розглянемо їх детальніше.
За інформацією Львівської митниці, 8 березня в пункт пропуску “Краківець – Корчова” із Польщі прибув Volkswagen Crafter у під керуванням 45-річного громадянина Молдови, який мешкає на Тернопільщині.
Для проходження митного контролю водій обрав смугу “зелений коридор”, призначену для переміщення товарів, які не потребують обов’язкового декларування та не підлягають оподаткуванню митними платежами.
Але під час огляду авто працівники митниці виявили в багажному відділенні 214 одиниць техніки. Серед них: 44 фотокамери миттєвого друку FUJIFILM, 30 портативних колонок JBL, 37 навушників MARSHALL, 67 гаджетів APPLE, 11 жорстких дисків SAMSUNG, 2 портативні колонки MARSHALL та інше. Орієнтовна вартість товарів склала 1 млн. 200 тис. гривень.
А 23 січня у пункт пропуску “Краківець-Корчова” із Польщі прибув мікроавтобус. Для проходження митного контролю водій, 43-річний житель Буковини, обрав смугу “зелений коридор”.
Але під час поглибленого огляду працівники митниці виявили в салоні авто незадекларовані товари в упаковках виробника: 20 моніторів Alvi Prague та 32 дисплеї Dwin Technologies. Орієнтовна вартість техніки – 520 тис. гривень.
Того ж дня у “Краківці” під час огляду автомобіля Volkswagen Golf, за кермом якого перебував 47-річний мешканець Тернопільщини, митники виявили понад 40 одиниць гаджетів: айфони Apple 16, 16 pro, 16 pro max; годинники Apple Watch 10, SE, Ultra 2; iPad Air 11-inch. Окрім того, навушники, годинники, павербанки, електробритви, телефони та планшети Redmi, Samsung, міні відеокамери, зарядні пристрої тощо, про переміщення яких водій не заявив митникам. Орієнтовна вартість товарів сягнула 1 млн 137 тис. гривень.
Тим часом Євген Плінський зауважує наступне:
107 одиниць техніки Apple виявили митники за три місяці 2025 року з 489 719 штук, ввезених контрабандою. Вважаю, це успіх, вартий уваги. Ефективність департаменту Райкова по Apple склала 0,022%.
Усе це свідчить про те, що проблема контрабанди Apple в Україні має системний характер і вимагає комплексного підходу до вирішення . Це включає посилення контролю на митниці, прозорість у розслідуваннях та притягнення до відповідальності як роздрібних продавців, так і постачальників.
Зауважимо, дещо раніше «Комерсант Український» писав про те, що у березні 2025 року Державна податкова служба оголосила про виявлення двох великих роздрібних мереж, які продавали контрабандну продукцію Apple, ухиляючись від сплати понад 286 мільйонів гривень ПДВ. Хоча назви мереж не були офіційно оприлюднені, ринок пов’язує їх із компаніями “Ябко” та “Яблука”.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко