Україна щороку втрачає $11,2 млрд через мінне забруднення. Про це йдеться у спільному дослідженні Мінекономіки та Tony Blair Institute, передає Комерсант український.
У ньому йдеться про сотні підприємств у прифронтових і деокупованих містах, які не можуть працювати та понад 1 000 жертв вибухонебезпечних предметів. Зокрема, як приклад, у дослідженні наводять ситуацію на виробництві томатної пасти в Херсоні, яка склалася одразу після деокупації міста ЗСУ. Тоді працівники відновлювали завод після окупації, але не могли відновити роботу, оскільки земля, на якій вони вирощували помідори, була замінована.
“Фактично, понад 25 відсотків країни, або понад 139 000 квадратних кілометрів української землі, потребують обстеження. Порівняно з 2021 роком, міни та вибухонебезпечні предмети щорічно впливають на ВВП України на 11,2 мільярда доларів США. Для прифронтових областей, таких як Харківська, Миколаївська, Сумська та Чернігівська, цей вплив перевищує 20 відсотків довоєнного ВВП. Експорт скорочується на 8,9 мільярда доларів щорічно, а регіональні податкові надходження зменшуються на 1,1 мільярда доларів”, – йдеться у дослідженні.
В українському Уряді теж погоджуються, що розмнування території України – це першочергове і важливе завдання не лише для самої країни, але й для світової економіки. Більше того, Кабмін поставив перед собою мету повернути більшість замінових територій для виробничого та сільскогосподарського використання.
Крім того у документі наголошу.ть на тому, що важливо докладати більше зусиль для розширення іноземної допомоги у сфері розмінування, а також створювати нові джерела фінансування. Адже незважаючи на чітку соціальну, економічну та гуманітарну необхідність якнайшвидшого розмінування України, фінансування залишається недостатнім. З усієї офіційної допомоги розвитку (ОПР) глобальне фінансування протимінної діяльності у 2022 році склало лише 798 мільйонів доларів США, з яких Україна отримала менше 50 відсотків.
За підсумками спільного дослідження виявилося, що із $34,6 млрд, необхідних для повного розмінування України, $50–200 млн буде потрібно на нетехнічне обстеження, $8,9 млрд – на технічне обстеження і приблизно $25,5 млрд – на фінансування очищення земель.
Ці гроші Україна змогла б компенсувати менше ніж за три з половиною роки після повного очищення земель, наголошується у звіті.