Україна відновлює ядерний арсенал? Реакція Києва на заяви Bild
18 Жовтня 21:00Видання Bild опублікувало матеріал, у якому йдеться про можливий розгляд Україною відновлення ядерного арсеналу в разі нового наступу Росії на Київ. Автор статті, Юліан Репке, посилається на анонімне джерело серед українських чиновників, яке заявляє, що для створення першої ядерної боєголовки Україні знадобиться всього кілька тижнів.
Офіційна реакція України
Радник президента України з питань комунікацій Дмитро Литвин категорично спростував цю інформацію, назвавши її “абсурдною”. За його словами, такі заяви не відрізняються від риторики російських пропагандистів, які також поширюють подібні чутки. Литвин підкреслив, що жодних планів щодо відновлення ядерної програми в Україні немає.
Голова Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко також виступив із коментарем, заявивши, що будь-які припущення про ядерну зброю України є “фантазіями” західних журналістів і не мають жодних реальних підстав.
Під час спільного брифінгу з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте, президент України Володимир Зеленський наголосив, що Україна ніколи не заявляла про намір створювати ядерну зброю. Він зазначив, що раніше лише згадував про Будапештський меморандум, згідно з яким Україна відмовилася від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки, які так і не були надані.
“Я говорив про Будапештський меморандум, де йшлося про гарантії безпеки для України. Однак це не було надійною парасолькою, і окрім НАТО, в нас немає інших варіантів. Ми не будуємо ядерну зброю”, – зазначив Зеленський.
Україна обирає НАТО, а не ядерну зброю
Генсек НАТО коротко підтвердив підтримку України з боку Альянсу.
“Україна буде в НАТО. А до цього ми зробимо все, щоб Україна мала все необхідне для захисту”, – Марк Рютте
Зеленський додав, що запрошення до НАТО зміцнить позиції України на дипломатичному фронті та сприятиме наближенню справедливого миру.
Втім, можна припустити, звідки автор статті Bild Юліан Репке взяв інформацію про відновлення ядерного арсеналу вже найближчим часом.
Ймовірніше, журналіст неправильно зрозумів слова президента України, який розповів, що під час спілкування з кандидатом у президенти США Дональдом Трампом обговорював критичну необхідність вступу України до НАТО.
Зеленський зазначив, що Київ відмовився від ядерної зброї, але не отримав обіцяних гарантій безпеки.
На пресконференції після засідання Європейської ради, де Президент України представив свій План перемоги, згадав про Будапештський меморандум, який, на його думку, не виконав свою роль у захисті України після того, як країна відмовилася від ядерного арсеналу.
“Хто з великих ядерних держав постраждав? Всі? Ні, лише Україна. Хто
віддав ядерну зброю? Всі? Ні, лише Україна. Хто сьогодні веде війну?
Україна”, – наголосив Зеленський.
Під час розмови з Трампом він порушив питання можливих шляхів захисту
країни.
“Я сказав Трампу: “Що ми можемо зробити? Або Україна знову повинна
мати ядерну зброю як засіб захисту, або нам необхідно бути частиною
якогось альянсу. І на сьогодні ми не бачимо жодного дієвого варіанту,
окрім НАТО”, – зазначив Зеленський.
Президент додав, що сьогодні жодна з країн-членів НАТО не бере участі у війні,
що робить Альянс найнадійнішим захисником для України.
“Тому ми обираємо НАТО, а не ядерну зброю”, – підкреслив Зеленський.
Лідер також зауважив, що його аргументи знайшли відгук у Трампа, який визнав їх “справедливими”.
Чи треба відновити ядерний статус Україні?
В ексклюзивному коментарі для видання Комерсант український військовий експерт, полковник у відставці ЗСУ Роман Світан заявив, що рішення про
відмову від ядерної зброї, ухвалене під час правління Леоніда Кравчука та
Леоніда Кучми, стало стратегічною помилкою для України.
“Мінімум, що ми не мали робити — це втрачати ядерний статус. Втрата «ядерної парасольки» залишила Україну без належних гарантій безпеки. Тому ядерний статус потрібно відновлювати”, – наголосив Роман Світан.
За словами Світана, питання ядерної зброї не повинно залишатися на рівні
політичних маніпуляцій чи риторики, яку використовують окремі політики для створення геополітичної напруги. З військової точки зору він вважає, що
відновлення ядерного потенціалу є необхідним кроком для України.
“Чим швидше ми це зробимо, тим краще, хоча процес і не буде
швидким”, – зазначив Роман Світан.
Шляхи до відновлення ядерного статусу
Світан пропонує кілька варіантів для реалізації цієї стратегії. Один із них –участь України у програмі ядерного обміну НАТО, подібній до тієї, в якій вже беруть участь країни, такі як Бельгія, Нідерланди, Німеччина, Італія та Туреччина. Ці держави зберігають на своїх базах американську тактичну ядерну зброю, і, за його словами, Україна також могла б розмістити такі озброєння на своїй території після вступу в НАТО.
“Оптимальним варіантом для України було б розміщення на своїх базах тактичних авіаційних бомб B-61-12, які вже використовуються для ядерного стримування. Це було б швидким і відносно простимпроцесом”, – підкреслив Світан.
Крім того, Роман Світан нагадав, що Україна має всі необхідні ресурси для відновлення власного ядерного арсеналу.
“У нас є уранові рудники, ми добуваємо уран і вже відправляємо його на збагачення в компанію Westinghouse. Ми маємо завод зі збагачення урану, який можна розширити для виробництва матеріалів для ядерної зброї”, – заявив Роман Світан.
Важливим кроком для цього, на думку Світана, було б відновлення двох ядерних реакторів на Чорнобильській АЕС, які були зупинені у 1996 та 2000 роках. За його словами, ці реактори можуть виробляти плутоній, необхідний для створення ядерних боєголовок.
“Технічно ми вже маємо можливість запустити повний цикл виробництва ядерної зброї. Усе залежить від рішення керівництва країни та фінансування. Без відновлення ядерного потенціалу Україна залишатиметься вразливою на світовій арені”, – підсумував Світан.
За словами військового експерта, для подальшої безпеки та процвітання України необхідно ухвалити стратегічне рішення щодо відновлення ядерного статусу.
“Відновлення ядерного статусу – це ключ до нашої безпеки та сильних позицій на світовій арені”, – резюмував військовий експерт.
Так, офіційний Київ рішуче спростовує чутки про відновлення ядерного арсеналу, наголошуючи на пріоритеті вступу до НАТО і співпраці в межах міжнародних безпекових структур.
Однак виникає питання: чи варто Україні замислитися над відновленням ядерного статусу у майбутньому? Адже історія показує, що країни з ядерним потенціалом мають сильні важелі стримування агресорів. Важко сказати, чи наважився б путін на повномасштабну війну проти України, якби вона все ще була ядерною державою. Це питання може стати стратегічним викликом для майбутніх українських лідерів.
Автор – Анастасія Федор