Україна та ЄС домовилися про збільшення можливості імпорту електроенергії взимку

29 Жовтня 16:35

З 1 грудня максимальна потужність для імпорту електричної енергії з країн ЄС буде збільшена з поточних 1,7 до 2,1 ГВт. Про це повідомив міністр енергетики України Герман Галущенко, повідомляє Комерсант українськийКомерсант український.

За його словами, це підвищить стійкість української енергосистеми в умовах злочинних російських обстрілів та руйнувань інфрастуктури.

“Вдячний європейським партнерам, зокрема єврокомісарці Кадрі Сімсон за послідовну позицію й дієві кроки для підтримки нашої енергосистеми напередодні зими”, – зазначив Герман Галущенко.

Також Україна додатково матиме можливість на гарантовані 250 МВт потужності перетоків з ЄС в режимі аварійної допомоги.

Як відомо, необхідність ухвалення важливого для України рішення про збільшення пропускної спроможності імпорту обговорювалась на зустрічі Президента України Володимира Зеленського з Президенткою Європейської Комісії Урсулою фон дер Ляєн у вересні в Києві.

Історія поєднання енергосистем України та ЄС

24 лютого 2022 року Україна розпочала планове тестування роботи енергосистеми в ізольованому режимі, яке мало тривати три доби та мало довести стійкість української енергосистеми як передумови для синхронізації з європейською енергетичною системою у 2023 році. Але повномасштабне військове вторгнення росії в Україну того ж 24-го лютого зумовило, що Україна від’єдналась від енергетичної системи агресора назавжди. І менше ніж за місяць, 16 березня 2022 року, відбулась одна з найважливіших подій для розвитку та безпеки енергетичного сектору України – синхронізація українсько-молдавських енергосистем. Це екстрене об’єднання стало важливою віхою в процесі інтеграції України в європейські енергетичні ринки. Підготовка до цього розпочалася ще у 2017 році з підписання НЕК “Укренерго” Угоди про приєднання об’єднаної енергетичної системи України до енергосистеми континентальної Європи.

Зараз ЄС експортує в Україну фактично 2 гігавати електроенергії, що покриває приблизно 12% потреб на зимовий період.

Три складові енергетичної допомоги ЄС Україні

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, перебуваючи у вересні з візитом у Києві, сформулювала три напрямки співпраці: ремонт, підключення та стабілізація. Вона ж під час пресконференції Ukraine’s energy security окреслила і мету спільної роботи України та ЄС в енергетичному секторі: забезпечити 25% від загальних потреб України під час майбутнього опалювального сезону.

Ці 25% планується покрити, насамперед, за рахунок ремонтів енергооб’єктів і ремонтні зусилля нині концентруються на тому, щоб відновити 2,5 гігаватів потужності цієї зими – це приблизно 15% потреб України. Експорт в Україну 2 гігават електроенергії дає ще приблизно 12%.

Третій напрямок допомоги з боку ЄС – це стабілізація української енергосистеми, яка включає розгортання більшої кількості відновлюваних джерел енергії в Україні. У якості прикладу Урсула фон дер Ляєн згадала про відправку сонячних панелей до 21 лікарні в Україні, щоб забезпечити безперебійне енергопостачання. 8 з них мають бути повністю обладнані до цієї зими.

Василевич Сергій
Редактор