35 держав допомогли Україні стати найбільшим у світі імпортером зброї
10 Березня 16:29
У період з 2020-го по 2024 роки імпорт основних озброєнь Україною збільшився майже в 100 разів у порівнянні з попередніми чотирма роками. Про це свідчать нові дані про міжнародне постачання зброї, опубліковані сьогодні Стокгольмським інститутом дослідження проблем миру (SIPRI), інформує Комерсант український.
Загалом європейський імпорт зброї за останні чотири роки зріс на 155 відсотків, оскільки держави Європи відреагували на вторгнення росії в Україну та невизначеність щодо майбутнього зовнішньої політики США.
Хто і скільки поставляв зброї Україні
За даними SIPRI, щонайменше 35 держав надіслали зброю в Україну після повномасштабного вторгнення росії у 2022 році, і готуються ще значні поставки. Україна отримала 8,8% світового імпорту зброї у 2020–2024 роках.
Найбільше зброї, що постачається в Україну, надійшло зі США (45%), потім йдуть Німеччина (12%) і Польща (11%). Україна була єдиною європейською державою серед 10 найбільших імпортерів у 2020–2024 роках, хоча багато інших європейських держав значно збільшили імпорт зброї за цей період.
Як констатує Метью Джордж, програмний директор Програми передачі зброї SIPRI, «нові дані про передачу зброї чітко відображають переозброєння, яке відбувається між державами Європи у відповідь на загрозу з боку росії».
Країни Європи все більш залежні від американської зброї
Імпорт зброї європейськими членами НАТО зріс більш ніж удвічі між 2015–2019 та 2020–2024 роками (плюс 105 відсотків). США поставили 64 відсотки цієї зброї, що значно більше , ніж у 2015–2019 роках (52 відсотки). Іншими основними постачальниками на ринку Європи були Франція та Південна Корея (по 6,5 відсотка кожна), Німеччина (4,7 відсотка) та Ізраїль (3,9 відсотка).

При цьому, Франція у 2020–2024 роках стала другим у світі постачальником зброї, поставивши її до 65 держав. Французький експорт основних озброєнь до інших європейських держав майже потроївся між 2015-2019 та 2020-2024 роками (плюс 187 відсотків).
«Враховуючи дедалі більш войовничу росію та трансатлантичні відносини під час першого президентства Трампа, європейські країни НАТО вжили заходів, щоб зменшити свою залежність від імпорту зброї та зміцнити європейську збройову промисловість», – зазначає Пітер Веземан, старший науковий співробітник програми SIPRI з поставок зброї. «Але трансатлантичні відносини з постачання зброї мають глибоке коріння. Імпорт із США зріс, а європейські країни НАТО мають майже 500 бойових літаків та багато іншої зброї, яка все ще замовляється у США».
Домінування США у світовому експорті зброї зростає
Експорт зброї США зріс на 21 відсоток між 2015–2019 та 2020–2024 роками, а їхня частка у світовому експорті зброї зросла з 35 до 43 відсотків.
Вперше за два десятиліття найбільша частка експорту зброї США у 2020–2024 роках припадала на Європу (35 відсотків), а не на Близький Схід (33 відсотки). Тим не менш, найбільшим одержувачем американської зброї була Саудівська Аравія (12 відсотків експорту американської зброї).
Експорт зброї з росії продовжує падати
На відміну від США, російський експорт зброї різко впав (мінус 64 відсотки) між 2015–2019 та 2020–2024 роками. Падіння почалося ще до повномасштабного вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року: у 2020 і 2021 роках обсяги експорту були значно меншими, ніж у будь-який рік за попередні два десятиліття.
Пітер Веземан, старший науковий співробітник програми SIPRI з поставок зброї наголошує, що «війна проти України ще більше прискорила падіння російського експорту зброї, тому що на полі бою потрібно більше зброї, торгові санкції ускладнюють виробництво та продаж зброї росії, а США та їхні союзники тиснуть на держави, щоб вони не купували російську зброю».
До того ж, за словами експерта, торгівля росії зброєю з «двома найважливішими покупцям ослабла ще до 2022 року: Індія все більше віддає перевагу іншим постачальникам, а Китай отримує більше зброї зі своєї збройової промисловості, що розвивається».
Україна збільшує власне виробництво зброї
Спроможності українського ОПК за три роки виросли в 35 разів і в 2025 році становлять 35 млрд доларів. Про це днями заявив глава українського уряду Денис Шмигаль.
Він повідомив, що зараз Україна сама виробляє близько третини від необхідної зброї, мета – 50%.
Також, за словами Дениса Шмигаля, за три роки з нуля побудувано інфраструктуру створення дронів і тепер Україна виробляє найбільше в світі військових дронів усіх типів. Минулого року було виготовлено понад 1 млн дронів, цього року планується виготовити понад 2,5 млн безпілотників. Над цим працюють понад 500 компаній.
Як наголосив глава уряду, активно розвивається і «данська модель»: за 2024 рік у такий спосіб залучено майже 1 млрд дол.
Що являє собою «данська модель» фінансування виробництва зброї
У 2024 році Україна та Данія запровадили новий механізм фінансування закупівель озброєння для ЗСУ через відшкодування контрактів з українськими виробниками. За цією схемою українська сторона формує детальний перелік проєктів, що потребують фінансування, а данські фахівці проводять детальну оцінку спроможностей рекомендованих компаній та аналізують їхній попередній досвід виконання контрактів.

На першому етапі Данія виділила транш у розмірі 50 млн євро, який було спрямовано на виробництво 18 самохідних артилерійських установок «Богдана». Згодом фінансування було розширене на налагодження виробництва безпілотників великої дальності, протитанкових і протикорабельних ракетних систем.
Успішна реалізація «данської моделі» сприяла розширенню фінансування українського ОПК іншими країнами. У 2024 році до механізму долучилися Швеція та Ісландія.
Додатковим результатом стало рішення профінансувати виробництво української зброї за рахунок відсотків із заморожених російських активів. У 2024 році на ці потреби було спрямовано 390 млн євро.
Не менш важливою формою співробітництва є створення спільних оборонних підприємств на території України, яких вже близько 40. Серед партнерів – світові лідери на кшталт німецького Rheinmetall AG, франко-німецького KNDS та американської корпорації Boeing.