Україна оновлює правила гри на ринку корисних копалин — перевіряють ліцензії

28 Травня 09:00

Україна перегляне наявні ліцензії на видобуток корисних копалин. Про це в інтерв’ю Reuters розповіла міністр екології Світлана Грінчук, інформує «Комерсант Український»

Україна активно працює над реформуванням свого мінерально-сировинного сектору, який зазнав значних втрат через три роки повномасштабної війни з росією. Незважаючи на окупацію частини родовищ і бюрократичні перешкоди, країна прагне розкрити величезний потенціал галузі, залучаючи мільярди доларів іноземних інвестицій. Угода зі США щодо корисних копалин може стати каталізатором для розвитку сектору.

Потенціал України — стратегічно важливі копалини для ЄС та світу

Україна володіє родовищами 22 з 34 видів корисних копалин, які Європейський Союз визначає як критично важливі. Йдеться про ресурси, необхідні для оборонної промисловості, високих технологій, зеленої енергетики, будівництва, а також виробництва феросплавів, дорогоцінних і кольорових металів.

Однак протягом тривалого часу цей сектор залишався малорозвиненим. Йому заважала застаріла радянська бюрократія, яка призводила до низької інвестиційної привабливості.

“Видобуток корисних копалин — капіталомісткий і довгостроковий напрямок”, — підкреслила Грінчук. — “Зараз вклад галузі у ВВП становить близько 4%, хоча потенціал значно вищий”.

Війна завдала галузі колосальних збитків

Через окупацію частини територій росією, Україна втратила контроль над значною частиною своїх ресурсів. Під тимчасовою окупацією опинилися приблизно 50% мінеральних ресурсів і 20% території. Особливо серйозні втрати — вугільні, літієві й марганцеві родовища.

За оцінками Грінчук, загальні збитки галузі сягають близько 70 трильйонів гривень (1,7 трильйона доларів).

Оцифрування даних і перевірка ліцензій — крок до прозорості

Щоб відновити галузь, уряд разом із Європейською комісією та ЄБРР реалізує проект з оцифрування геологічних даних радянської доби. Ціль — охопити до 80% інформації. Станом на зараз вже оцифровано близько 40%.

Крім того, держава проводить аудит понад 3 тисяч існуючих ліцензій на видобуток. За словами міністерки, приблизно 10% з них можуть бути неактивними.

“Ми зацікавлені в тому, щоб стосовно тих активів, які є цінними для держави та не працювали 10 років і більше, приймалися відповідні управлінські рішення”, — зауважила Грінчук.

Перевірку ліцензій планують завершити у 2024–2025 роках.

Аукціони тривають, інвестори цікавляться стратегічними копалинами

Попри війну, Україна не припиняє проведення аукціонів. У 2023 році держава отримала 2,4 млрд грн від продажу 120 ліцензій. У 2024 році вже видано 32 нові дозволи — переважно на видобуток будматеріалів і бурштину. Водночас зростає інтерес до таких ресурсів, як нафта, газ, титан, графіт і марганець.

“Ми щиро сподіваємося, що угода зі США приверне більше уваги до цього сектору та зробить іноземні інвестиції більш зрозумілими та привабливими”, — наголосила Грінчук.

Як повідомляв «Комерсант Український» потенційним інвесторам можуть запропонувати 60 ділянок під час аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, ще 26 – для реалізації угод про розподіл продукції. 

Як зазначив голова Державної служби геології та надр України Олег Гоцинець, одним із завдань країни у межах 13 розділу Ukraine Facility Plan за напрямом “Управління критично важливими матеріалами” є затвердження та публікація портфоліо інвестиційних проєктів у видобувній галузі щодо критичних сировинних ресурсів.

Відомство має підготувати перелік ділянок твердих корисних копалин, які пропонуватимуть до розробки через механізм електронних аукціонів та укладання угод про розподіл продукції (УРП).

Угода про надра: основні положення

  • Повна власність і контроль залишаються за Україною.

Всі ресурси на нашій території та в територіальних водах належать Україні. Саме українська держава визначає, де і що видобувати. Надра залишаються в українській власності — це закріплено угодою.

  • Рівноправне партнерство.

Фонд створюється 50/50. Управлятимемо ми цим Фондом спільно із США. Жодна зі сторін не матиме переважаючого голосу, і це відображатиме рівноправне партнерство між Україною та Сполученими Штатами.

  • Національна власність захищена.

Угода не передбачає змін у процесах приватизації або управлінні державними компаніями — вони і далі належатимуть Україні. Компанії на кшталт Укрнафти чи Енергоатому залишаються у власності держави.

  • Жодних боргів.

Угода не містить згадок про будь-які боргові зобов’язання України перед США. Реалізація угоди дозволить обом країнам збільшити свій економічний потенціал завдяки рівноправній співпраці та інвестиціям.

Угода відповідає Конституції та не змінює євроінтеграційний курс.

Документ узгоджується з національним законодавством і не суперечить жодним міжнародним зобов’язанням України. Важливо, що угода стане сигналом і для інших світових гравців, що з Україною надійно співпрацювати довгостроково — на десятиліття.

  • Фонд наповнюватиметься доходами виключно з НОВИХ ліцензій.

Йдеться про 50% коштів від нових ліцензій на проєкти в сфері критичних матеріалів та нафти й газу, що надходитимуть до бюджету після створення Фонду. Доходи від уже розпочатих проєктів або заплановані у бюджеті надходження не включаються до Фонду. В угоді йдеться про подальшу стратегічну співпрацю.

  • Законодавчі зміни — лише точкові.

Для функціонування Фонду передбачено лише внесення змін до бюджетного кодексу. Саму ж Угоду має ратифікувати Верховна Рада.

  • США допоможуть залучати додаткові інвестиції і технології

Фонд підтримується урядом США через агентство DFC, яке допомагатиме нам залучати інвестиції та технології від фондів і компаній як у США, так і у ЄС та інших країнах, що підтримують нашу боротьбу проти російського ворога. Передача й розвиток технологій — важлива складова Угоди, адже нам потрібні не лише інвестиції, але й інновації.

  • Угода надає податкові гарантії

Доходи і внески Фонду не оподатковуються ні у США, ні в Україні, щоб інвестування дало якнайбільші результати.

Як працюватиме Фонд

США роблять внесок у Фонд. Крім безпосередньо коштів, вони можуть робити його і НОВОЮ допомогою — наприклад, системами ППО для України.

Україна вносить 50% доходів державного бюджету від НОВОЇ ренти на НОВІ ліцензії на НОВІ ділянки. Україна також може робити додаткові внески окрім цього базового, якщо вважатиме за необхідне. Йдеться про співпрацю на десятиліття вперед.

Далі Фонд інвестує у проєкти із видобутку корисних копалин та нафти і газу, а також в супутню інфраструктуру чи переробку. Конкретні інвестиційні проєкти, на які будуть спрямовані кошти, Україна і США визначатимуть спільно. Важливо, що Фонд може інвестувати виключно в Україну.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Угода про копалини охоплює 57 видів мінералів

В угоді прописаний перелік корисних копалин, видобутку яких вона стосується.

Угода про копалини охоплює 57 видів мінералів. Активи, що стосуються природних ресурсів означає ділянки, запаси та родовища на території України алюмінію, сурми, миш’яку, бариту, берилію, вісмуту, церію, цезію, хрому, кобальту, міді, диспрозію, ербію, європію, фтору, плавикового шпату, гадолінію, галію, германію, золота, графіту, гафнію, гольмію, індію, іридію, лантану, літію, лютецію, магнію, марганцю, неодиму, нікелю, ніобію, паладію, платини, калію, празеодиму, родію, рубідію, рутенію, самарію, скандію, танталу, телуру, тербію, тулію, олова, титану, вольфраму, урану, ванадію, ітербію, ітрію, цинку, цирконію, нафти, природний газу (включаючи скраплений природний газ) та інші мінерали або вуглеводні, іншим чином погоджені принципалами.

Також закріплено, що у разі надання нової військової допомоги з боку США (включаючи передачу систем озброєнь, боєприпасів, технологій або навчання) капітальний внесок партнера вважатиметься збільшеним на оціночну вартість такої військової допомоги.

Дзвенислава Карплюк
Редактор

Читають зараз