Американські офіційні особи наполягають: немає жодних ознак того, що Білий дім змінить свою позицію щодо заборони на глибокі удари по росії американською зброєю. Про це йдеться у статті The Washington Post, передає Комерсант український
І хоча дсикусія щодо цього триває, але в адміністрації президента США майже ображаються на українців через те, що вони не цінують обережний підхід американців. Адже вони надають Києву значно більшу допомогу в сфері безпеки, ніж будь-хто інший.
На зустрічі Зеленського з Байденом цього тижня пріоритетом української делегації є представлення свого “плану перемоги” як можливості для Байдена залишити посаду зі спадщиною ключової допомоги Україні у переможній війні проти росії. Важливим аспектом цього плану є здатність завдавати ударів по росіянах на їхній власній території.
До прикладу, Україна хоче вражати російські літаки, які запускають по ній бомби і ракети, поки вони ще знаходяться на аеродромах в росії. Але по них заборонено бити із західної зброї.
“Ми вважаємо, що дозвіл має бути наданий вчора, а не сьогодні чи завтра. В іншому випадку фраза “Ми хочемо бачити Україну якомога сильнішою для будь-якого сценарію” виглядає як повна нісенітниця”,
– сказав один український чиновник.
Українці також хочуть мати більше свободи у виборі власних цілей, включаючи енергетичну інфраструктуру, таку як нафтові сховища. Такі удари можуть зашкодити економіці росії, обмежуючи її здатність фінансувати військові зусилля, пояснив високопоставлений український військовий чиновник. Це чесна гра, додав він, оскільки Москва бомбардує енергетичну мережу України протягом останніх двох років, викликаючи періодичні відключення електроенергії по всій країні.
Американські чиновники у відповідь стверджують, що Україна має такий обмежений запас ATACMS та подібних боєприпасів, що відкриття російської території для ударів мало б лише обмежений вплив на поле бою і могло б призвести до того, що ракети закінчаться за кілька тижнів або навіть днів. При цьому варіант збільшеннея кількості цих ракет чомусь не розглядається.
Офіційні особи Білого дому та Міністерства оборони США кажуть, що вони так і не чули переконливих аргументів від українських лідерів про те, що можливі цілі в межах досяжності ракет в росії зробили б значну різницю на шляху України до перемоги. Вони кажуть, що використання ракет проти цілей у Криму, як це робила Україна до цього часу, є більш вартісною стратегією, яка вже змусила Кремль відвести сили з півострова.
Один американський чиновник стверджував, що цей запит відрізняється від попередніх, оскільки він не вартий ризику російської ескалації. Оскільки запас ракет обмежений, а росія вже вивела 90 відсотків літаків, що запускають плануючі бомби, за межі досяжності ATACMS, зміна політики США не змінила б хід бойових дій.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Але європейські військові чиновники та дипломати рішуче не погоджуються з цим.
“На технічному та стратегічному рівні це не має сенсу. Це насправді дурість”,
– сказав один західний військовий чиновник, додавши, що власна військова доктрина НАТО передбачає глибокі удари в тилу ворога.
Хоча дозвіл США на більш глибокі ракетні удари по росії сам по собі не був би достатнім для перемоги України у війні, це допомогло б порушити російську логістику, вразити командні центри та склади зброї, сказав чиновник. Крім того, чим довше чекати дозволу, тим менш ефективною врешті-решт буде можливість ударів на далеку відстань.
Українські та європейські чиновники заявили, що вони вже зафіксували, що росіяни менше використовують аеродроми, найближчі до українського кордону. Військові літаки тепер використовують ці посадкові смуги лише для короткої зупинки для дозаправки або технічного обслуговування.
“Немає сумнівів, що якщо зараз буде прийнято рішення про такий дозвіл, частина переваги вже була втрачена через цю боязкість”,
– сказав Кейр Джайлз, аналітик лондонського аналітичного центру Chatham House.
Один український чиновник припустив, що новий американський аргумент про відсутність ефективності транскордонних ударів, ймовірно, виник “тому що попереднє виправдання більше не працює”.
Європейський дипломат у Києві сказав, що вони вважають, що Україна здійснила свій нещодавній рейд у Курську область росії частково для того, щоб зробити заяву Заходу про те, що червоні лінії Путіна можна перетинати без страху великої відплати, такої як використання ядерної зброї.
Але росія все ще може ескалувати в інших місцях способами, які ускладнюють життя адміністрації Байдена на світовій арені, сказали у відповідь американські чиновники, наприклад, озброюючи угруповання хуситів в Ємені, яке загрожує морському руху в Червоному морі, або передаючи ядерні знання Ірану, або посилюючи свою кампанію диверсійних атак в Європі.
Тим не менш, всередині адміністрації є розбіжності: навіть після того, як міністр оборони Ллойд Остін чітко висловив свою тверду опозицію послабленню правил щодо ударів ATACMS, державний секретар Ентоні Блінкен вказав цього місяця під час візиту до Києва, що він відкритий для українських аргументів і в кінцевому підсумку донесе їх до Байдена для ширшого обговорення у Вашингтоні.