Україна нарощує експорт цукру і скорочує експорт олії. В чому причини
12 Березня 11:56
За перші шість місяців 2024-2025 маркетингового року, тобто з вересня 2024 по лютий 2025 року, Україна експортувала понад 403,5 тис. тонн цукру. Про це з посиланням на дані Національної асоціації цукровиків України «Укрцукор» повідомили у парламентському Комітеті з питань аграрної та земельної політики, інформує Комерсант український.
Зазначається, що переважна більшість цього обсягу – 98,4% – була спрямована на світовий ринок і лише 1,6% експорту пішло до країн Євросоюзу.
У лютому експорт українського цукру до ЄС відновився і склав 6559 тонн. Основними країнами-імпортерами стали Болгарія, яка отримала 72% цього обсягу, а також Греція та Італія, куди пішло по 12%.
Таке пожвавлення на європейському напрямку відбулось після того, як з 1 січня 2025 року українські виробники отримали полегшений доступ до ринку ЄС завдяки новим домовленостям щодо лібералізації торгівлі.
Основними ж напрямками експорту українського цукру за перші шість місяців маркетингового року стали Туреччина, яка отримала 18% усього експорту, а також Лівія, Північна Македонія, Сомалі та Шрі-Ланка.
Український експорт олії впав до майже десятирічного мінімуму
У 2024/25 маркетинговому році (станом на 1 березня) Україна скоротила експорт соняшникової олії порівняно з аналогічним періодом минулого сезону на 24% до 2,4 млн тонн, що стало найнижчим показником для цього періоду, починаючи з 2016/17 маркетингового року. Про це повідомляє профільне видання GrainTrade.
Основними покупцями української олії залишилися країни ЄС, на які припало 54% загального експорту. Вперше за останні три сезони лідером серед імпортерів вітчизняної соняшникової олії стала Індія, яка придбала 417 тисяч тонн, що в п’ять разів перевищує показник аналогічного періоду минулого сезону.
У лютому експорт соняшникової олії знизився порівняно із січнем на 14% до 325 тисяч тонн, що є найнижчим показником для цього місяця за останні 10 років.
Загалом експорт олії залишається слабким, оскільки українські переробники не можуть забезпечити запаси сировини для стабільної роботи впродовж кількох місяців, що призводить до падіння маржі переробки до нуля або навіть до негативних значень на тлі різких коливань цін.
Виробники олії повідомляли про нестачу сировини
Один із заводів компанії Kernel зупинявся в січні 2025 року саме через дефіцит сировини на ринку України. Комерсант український про це розповідав.
Як зазначалось у звіті компанії за другий квартал фінансового року, “через обмежену пропозицію насіння соняшника на ринку три заводи Kernel переробляли інші олійні культури, включаючи 93 тисячі тонн сої та 14 тисяч тонн ріпаку, а в січні 2025 року один із заводів був змушений припинити роботу через дефіцит сировини”.