Кабінет Міністрів не заклав економічне бронювання у проєкт державного бюджету на 2025 рік. Водночас в уряді вже підрахували, що впровадження такої програми могло б принести до 100 мільярдів гривень. Про це повідомила перша віцепрем’єр-міністерка України — міністерка економіки Юлія Свириденко у коментарі Forbes, інформує Комерсант український
«У бюджет на 2025 рік надходжень від економічного бронювання не закладено. Я вважаю, що до економічного бронювання ми зможемо повернутися в тому разі, коли ми розуміємо, що армія має достатньо ресурсів для того, щоб продовжувати боротьбу», — заявила Свириденко.
Очільниця Мінекономіки наголосила, що сьогодні мобілізація — пріоритет, а бронювання «далі вже послідовно — №2».
За її словами, розрахунки свідчать, що Україна може додатково отримати до 100 млрд гривень завдяки впровадженню економічного бронювання.
На питання щодо того, коли економічне бронювання могло б перейти з дискусії до Верховної Ради, Свириденко припустила, що вже «найближчим часом», якщо військові скажуть, що це «не порушить баланс» в армії та мобілізації.
Як зазначила міністерка, дискусія про економічне бронювання — це теж обговорення про те, як збільшити фінансування оборони. Окрім того, йдеться про детінізацію ринку праці — у тіні частково працюють 1,7 млн людей, тож існує потенціал легалізації зарплат у різних секторах.
Свириденко додала, що в її команді тривають обговорення й порівнюються різні моделі такого бронювання.
Критерії критично важливих для економіки підприємств
Постановою Кабінету Міністрів №76 визначено критерії, за якими підприємство визнається критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період:
- загальна сума сплачених податків перевищує еквівалент 1,5 млн євро;
- сума надходжень в іноземній валюті перевищує еквівалент 32 млн євро;
- підприємство має стратегічне значення для економіки і безпеки держави відповідно до переліку;
- підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади;
- відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
- розмір середньої зарплати застрахованих осіб-працівників на підприємстві за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої зарплати у регіоні за IV квартал 2021 р.;
- підприємство є резидентом Дія Сіті.
Підприємство визнається критично важливим, якщо відповідає хоча б двом критеріям. Такі підприємства можуть забронювати 50% своїх працівників, або більше “у разі наявності обґрунтованої потреби”.
А ще уряд затвердив перелік громадських організацій, які отримали 100% броню від мобілізації.