“Україна має менше критикувати Німеччину через позицію по НАТО” – Дмитро Снєгирьов

25 Жовтня 2024 12:01
ЕКСКЛЮЗИВ

Канцлер Німеччини Олаф Шольц прямо заявив, що Німеччина виступає проти надсилання Україні запрошення до НАТО “прямо зараз”, до закінчення війни. «Комерсант Український» попросив прокоментувати цю позицію військового експерта, співголову громадської ініціативи “Права справа” Дмитра Снєгирьова.

Снєгирьов наголошує, що не варто зосереджувати всю увагу на позиції Німеччини. Адже в Альянсі є держави і з більш жорсткою позицією щодо України.

“Рішення про надання членства чи вступ в НАТО приймається колегіально. Всі 32 країни-учасники мають проголосувати одноголосно. Наразі ми бачимо, що є певні країни з відверто проросійським спрямуванням – Словаччина, Угорщина, – які разом з Німеччиною, Іспанією та іншими країнами чітко заявили про можливе вето на рішення щодо розширення НАТО за рахунок України”, – пояснює експерт.

Виходячи з цього, експерт пропонує не критикувати Німеччину дуже жорстко, адже вона цього заслужила точно менше, ніж інші держави-противники вступу України. Не варто забувати, що Німеччина – стратегічний партнер України, стверджує він.

“Німеччина – це другий за обсягами військово-технічної і макроекономічної допомоги партнер України. Немає сенсу критикувати її позицію, коли є відверто проросійська позиція Словаччини і Угорщини. Риторика щодо Шольца має бути стримана, особливо враховуючи складну внутрішньополітичну ситуацію в країні”,

– наголошує Снєгирьов.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Експерт також звертає увагу на юридичні аспекти питання вступу до НАТО під час війни. За його словами, існують об’єктивні причини неможливості термінового вступу, незважаючи на будь-які політичні моменти:

“На момент повномасштабних бойових дій ні про який вступ в НАТО не мовиться, це заборонено статутом Альянсу. По-друге, не вирішено навіть питання щодо дії 5 статті, а саме – колективної безпеки. Навіть якщо буде позитивне рішення і всі учасники НАТО проголосують щодо розширення Північно-Атлантичного альянсу за рахунок України – на якій території України буде розповсюджуватися цей пункт 5?”

Снєгирьов вважає недоречними історичні паралелі з досвідом власне Німеччини, коли до НАТО прийняли частину розділеної кордонами країни.

“Якщо порівнювати з німецьким досвідом вступу ФРН до НАТО за наявності НДР, то це різні ситуації. Тоді не було активних бойових дій, і сам вступ ФРН в НАТО був запобіжником проти розширення радянського впливу. Зараз же триває війна, і позиція країн Європи цілком прагматична”,

– зазначає експерт.

На його думку, зараз критично важливо зберегти конструктивні відносини з німецькими партнерами. Адже критика Україною Шольца може посилити антиукраїнські настрої в самій Німеччині.

“І тоді ми ризикуємо втратити не лише перспективу вступу в НАТО, а й військово-технічну підтримку з боку цієї країни, яка нам конче необхідна”,

– підсумовує Дмитро Снєгирьов.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз