Україна готується до рекордного імпорту газу: що буде з тарифами для населення

27 Березня 13:38
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Україна може імпортувати до 5 мільярдів кубометрів газу в період з квітня 2025 по квітень 2026 року через наслідки атак рф на енергетичну інфраструктуру та швидке виснаження підземних сховищ. Про це заявив генеральний директор D.Trading, торговельного підрозділу ДТЕК, Дмитро Сахарук.

«Ми вважаємо, що Україні знадобиться до 5 мільярдів кубометрів у сезон з квітня 2025-го по квітень 2026 року»,

– сказав Сахарук.

За його словами, це значно більше, ніж у попередні сезони, коли обсяг імпорту досягав максимум 1 мільярда кубометрів.

Комерсант український попросив українських енергетичних експертів роз’яснити ситуацію. Ми запитали, наскільки все критично зараз, де й по чому Україна купуватиме такі обсяги палива, а також озвучили головне питання – чи залишиться після цього тариф на газ для населення на нинішньому рівні?

Причини дефіциту

Експерт з питань енергетики Володимир Омельченко стверджує, що ситуація стала критичною через два головні чинники: недостатні запаси перед зимою та цілеспрямовані російські удари по газовидобувній інфраструктурі України.

“Виникла ситуація з двох причин. Перша – недостатньо запаслися газом перед осінньо-зимовим періодом. Це стосується, насамперед, “Нафтогазу”. Друга причина – це обстріли ворога по інфраструктурі в останні місяці, саме газовидобувної інфраструктури. І в результаті стався дефіцит. Почалися відбори газу в більш інтенсивному темпі, ніж це очікувалось. Тому й спустошені підземні сховища газу”,

– пояснює він ексклюзивно для .

Експерт додає, що з різних джерел надходить інформація про те, що внаслідок російських ударів Україна скоротила газовидобуток на 25-40%. Однак точна цифра є засекреченою.

Як би не було, минулий опалювальний сезон показав, що треба вносити значні корективи у планування енергетичного балансу країни. Втім, за його підрахунками, потрібно додатково не 5, а 4 мільярди кубів.

“Тепер треба десь прогнозовано до наступного осінньо-зимового періоду імпортувати близько 4 млрд кубічних метрів газу, що складає суму до 2 млрд доларів”,

– зауважує експерт.

З ним погоджується експерт з енергетики Геннадій Рябцев. Він говорить про прорахунки в підготовці до опалювального сезону, які й призвели до такого дефіциту під російськими обстрілами.

“В окремі дні лютого обсяги імпорту становили до 25 мільйонів кубометрів, а споживалося в районі 85 мільйонів кубометрів. Тобто, імпорт становив близько третини від споживання в ці дні”,

– розповів експерт ексклюзивно для .

Він вважає, що така ситуація викликає закономірні питання до відповідальних за підготовку до опалювального сезону, однак поки що влада, схоже, винних не шукала. Але безпекову подушку в уряді все ж вирішили сформувати.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Де Україна купуватиме газ?

Оскільки власного видобутку вже недостатньо для покриття всіх потреб, Україна змушена розглядати європейські ринки як основне джерело газу. Основний акцент повинен робитися на диверсифікацію постачання, щоб мінімізувати ризики залежності від окремих постачальників.

“Україна може закупити газ на біржах. А які європейські біржі, які країни це продають, які трейдери – це не має абсолютно ніякого значення. Головне – результат”,

– пояснює Володимир Омельченко.

Він додає, що Україна може навіть закупити скраплений газ американського походження через польські, або й балканські термінали. В останньому випадку його можна транспортувати по балканському газопроводу.

Чи залишиться газ для населення по 7,96?

Одне з найчутливіших питань для українців – чи залишиться вартість газу для населення на рівні 7,96 грн за кубометр, як це є зараз?

Володимир Омельченко наголошує, що збереження цієї ціни можливе лише за рахунок перехресного субсидування або державної підтримки.

“Якщо стоятиме задача утримати ціну, то, можливо, й зможемо. Але за рахунок чого? За рахунок перехресного субсидування з бюджету. Хтось, значить, з бюджету недоотримає – армія чи якісь соціально вразливі категорії населення. В економіці теж існує закон збереження енергії”,

– стверджує експерт.

Геннадій Рябцев, у свою чергу, звертає увагу на те, що нинішня ціна на газ для населення є штучною і не відповідає ринковій вартості.

“Ця ціна штучна. Вона не визначається обсягами газу в сховищах чи обсягами видобутку українського газу. Вона визначена Кабінетом міністрів в рамках виконання газовидобувними компаніями спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільних інтересів на ринку природного газу. Так це офіційно звучить”,

– коментує він.

Однак, додає Рябцев, ці спеціальні обов’язки суперечать європейському законодавству. А у рамках євроінтеграційних процесів уряд взяв на себе зобов’язання скасувати спеціальні обов’язки на ринках природного газу і електричної енергії. Тобто, нинішні тарифи на світло та газ мають бути скасовані та замінені ринковою ціною, уточнює він.

“Але проблема в тому, що ринку природного газу у нас не існує… А необхідність дотримання європейських норм є. Тому цілком ймовірно, що і 4,32 гривні за кіловат-годину і 7,9 гривень за кубометр газу будуть переглянуті в травні цього року”,

– наголошує Геннадій Рябцев і уточнює, що це жодним чином не пов’язано з наявністю чи відсутністю резервів.

Чи впораються Україна і Європа без російського газу?

Попри всі труднощі, Україна вже майже десять років обходиться без прямих поставок газу з рф. А частка російського газу на європейському ринку сьогодні не сягає й 10%, стверджує Геннадій Рябцев.

“Ринок природного газу перетворився на глобальний ринок. Він перестав залежати від якогось одного виду постачань чи постачань з одного джерела. З’явилася велика кількість постачальників не лише трубопровідного, але й скрапленого газу. Зараз на європейському ринку з 550 чи 600 мільярдів кубометрів на росію припадає, за підрахунками «Газпрому», 47 мільярдів кубометрів. Я думаю, що без цього можна легко обійтися”,

– резюмує Геннадій Рябцев.

Тож, із закупівлею газу наразі у світі немає жодних проблем, якщо не враховувати його ціни. Адже на нинішньому європейському ринку, який є головним для України, газ недешевий. Зважаючи на це, а такж на специфічні вимоги європейських інституцій, цілком можна припустити, що з наступного сезону тарифи на газ для українських споживачів виростуть.

Однак загалом у державному вимірі, за умов належної підготовки і правильного планування, ефективно підготуватися до наступного опалювального сезону цілком можливо і навіть необхідно.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор