Україна дещо погіршила свої позиції в Індексі сприйняття корупції–2024

11 Лютого 11:49

35 балів зі 100 можливих отримала Україна в Індексі сприйняття корупції за 2024 рік і посіла 105 місце з-поміж 180 країн. Про це повідомили у Transparency International Ukraine, інформує Комерсант український.

Таким чином, після відчутного прогресу у три бали в 2023 році вже у 2024-му Україна дещо втратила позиції в антикорупційній боротьбі.

В Transparency International Ukraine пояснили, що, як і торік, результати України в Індексі сприйняття корупції–2024 обраховували на основі 8 досліджень, які охопили період з лютого 2021 року по вересень 2024 року включно. У 3 з них відбулося зростання показників, а у 5 – зниження. При цьому у дослідженнях, які серед іншого аналізують питання політичної корупції, Україна погіршила свої результати.

Які ж події вплинули на сприйняття корупції в Україні

Серед тих факторів, які позитивно вплинули на результат: відновлення публічного е-декларування та звітування партій, ухвалення Державної антикорупційної програми, оновлення законодавства про закупівлі Міноборони та діяльності НАБУ-САП та загалом активна робота антикорупційних органів. Як нагадують у Transparency International Ukraine, за останні два роки Вищий антикорупційний суд виніс 142 вироки у топкорупційних справах, серед яких найгучніші щодо судді Миколи Чауса, екснардепів Андрія Одарченка, Олександра Онищенка та Руслана Сольвара.

Серед негативних тенденцій відмічено, наприклад, загрози щодо ефективної реалізації Державної антикорупційної програми через саботаж деяких корумпованих держорганів. Також за останні два роки відбувалися спроби тиску на журналістів та громадськість, випадки політичного впливу у різних сферах, скандал із витоками в НАБУ та у закупівлях Міноборони чи в межах відбудови – від справи Гринкевичів до відбудови Охматдиту.

Ще низка значущих резонансних подій, які безпосередньо впливають на сприйняття корупції, цього разу опинилися поза досліджуваним періодом. Серед них скандал щодо корупції в МСЕК, закупівлі неякісних мін, відмова міжнародної компанії брати участь у відбудові Гостомеля через вимогу хабарів та інші скандали повʼязані з використанням політичного впливу. Але всі ці події так чи інакше будуть враховані у наступних дослідженнях.

Утім, цьогорічні результати сигналізують про формальний підхід до виконання багатьох реформ або ж свідоме пробуксовування в їх реалізації. Тож певний «застій» у 2024 році вказує на те, що орієнтації суто на програмне виконання взятих Україною зобов’язань недостатньо, а реалізація розпочатих реформ відбувається не так якісно, як планувалося.

А що зі сприйняттям корупції у сусідів

Як наголошують Transparency International Ukraine, проблема із зупинкою прогресу або просіданням показників характерна і для інших країн регіону. Так, серед країн-кандидаток до ЄС такі результати: за рік не змінилися показники Грузії (53 бали, 53 місце), Чорногорії (46 балів, 65 місце), Туреччини (34 бали, 107 місце). Сербія втратила 1 бал (35 балів, 105 місце), по 2 бали втратили Північна Македонія (40 балів, 88 місце) та Боснія і Герцеговина (33 бали, 114 місце).

Покращити свої показники вдалося лише двом країнам-кандидаткам: на 1 бал виросли позиції Молдови – 43 бали, 76 місце, і аж на 5 балів показники Албанії – 42 бали, 80 місце.

При цьому середній бал по Європейському Союзу цього року знизився на 2 бали й склав 62 бали.

З-поміж сусідів Україна і надалі випереджає росію – країна-терористка у 2024 році втратила аж 4 бали і з 22 балами посідає 154 позицію. І так само продовжує падіння білорусь – північна сусідка торік теж втратила 4 бали, і тепер з 33 балами знаходиться на 114 сходинці.

У Transparency International Ukraine також нагадують, що основними  драйверами змін залишаються реформи, спрямовані на євроінтеграцію і виконання міжнародних зобов’язань.

Що таке Державна антикорупційна програма

У 2022 році Верховна рада схвалила Антикорупційну стратегію. Це сталось після багатьох років тиску з боку громадянського суспільства, міжнародних донорів та Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). А слідом за нею НАЗК, профільні органи влади, галузеві експерти розробили Державну антикорупційну програму на 2023–2025 роки. Це складний документ, що охоплює 1187 заходів для міністерств та інших органів влади, які необхідно виконати, щоби досягти визначених у Стратегії результатів. Таким чином, Україна отримала дороговказ щодо того, як подолати корупцію та досягти добробуту.

НАЗК запустило Інформаційну систему моніторингу реалізації державної антикорупційної політики. У цю систему органи державної влади вносять інформацію про виконання Державної антикорупційної програми. Система моніторингу НАЗК має відкриту та закриту частини. Відкрита частина призначена для відображення повної та об’єктивної інформації про виконання заходів, а також відображення результатів щоквартального моніторингу та щорічної оцінки ефективності реалізації Антикорупційної стратегії та Державної антикорупційної програми.

Закрита частина, до якої підключені всі виконавці програми, призначена для організації та планування виконання заходів у межах кожної інституції, а також надання НАЗК інформації про стан та динаміку виконання кожного заходу. Такий підхід є наочним та доступним для широкого кола громадськості.

Василевич Сергій
Редактор