“Удар “Рубежом” – це демонстрація для Заходу, яка не буде регулярною”, – Сергій Згурець

21 Листопада 2024 16:59
ЕКСКЛЮЗИВ

Росія вперше застосувала проти України міжконтинентальну балістичну ракету “Рубеж” – прильот стався по місту Дніпро. Ця подія викликала значний резонанс як через технічні характеристики ракети, так і через її можливе символічне значення. Адже ця ракета здатна нести ядерні боєголовки.

Речниця російського МЗС Марія Захарова навіть влаштувала ціле шоу із “випадково” увімкненим динаміком телефону, щоб привернути побільше уваги до цієї події. «Комерсант Український» попросив військового експерта Сергія Згурця поділитися міркуваннями про це застосування ракети росіянами. Про що ідеться? Про те, що росія відкриває новий рівень зброї у війні проти України чи, все ж таки, це символічна акція, спрямована на залякування західних партнерів України?

Технічні характеристики та особливості ракети

За словами Сергія Згурця, “Рубеж” – це досить стара розробка, яка ще у 2017 році була заморожена через технічні та виробничі обмеження. Вона створювалася як ракета середньої дальності, а в її конструкції використано компоненти міжконтинентальної ракети “Ярс”.

“Ракета створювалася простим шляхом: взяли перший і третій ступінь від балістичної ракети “Ярс”, яка сьогодні є, умовно кажучи, основною міжконтинентальною ракетою росії. У мобільному варіанті “Рубіж” нагадує скорочену версію “Ярса” з подібним бойовим блоком”,

– пояснює експерт.

За його словами, розробники декларували дальність ураження до 6 тисяч кілометрів, однак фактично вона становить до 5 тисяч. Це було зроблено, щоб формально не порушувати Договір про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності (РСМД), який на той час ще діяв.

Цілі пуску: військові чи політичні?

Експерт вважає, що основна мета удару полягала у тестуванні бойових характеристик ракети:

“Мені здається, що вони просто використовували масо-габаритні макети під час здійснення удару по Дніпру. Це видно і на відео, бо там немає надмірних додаткових ефектів. Думаю, цей пуск був спрямований на досягнення кількох цілей: перевірка технічних елементів та демонстрація можливостей”,

– вважає Згурець.

Водночас він припускає, що політичний аспект цієї атаки не менш важливий:

“Це не лише залякування нашого населення та вплив на наше військове керівництво. Це ще й сигнал для Заходу, зокрема США, адже росіяни таким чином можуть натякати на можливість удару по новій базі ПРО у Польщі”.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Чи здатна Україна збивати такі ракети?

Збивати “Рубеж” системами Patriot практично неможливо через його високу швидкість. За словами експерта, швидкість ракети досягає 8 км/с, тоді як можливості Patriot обмежуються 5 км/с.

“Patriot не здатен збивати такі ракети. Проте це може зробити американський комплекс THAAD, який створений для роботи з такими балістичними цілями. На жаль, нам його досі не надали. Натомість у Польщі недавно оголосили про запуск нової бази ПРО, яка теоретично може працювати проти таких ракет”,

– каже експерт. У цьому контексті вкотре спадають на думку заклики України до Заходу щодо збиття російських ракет над нашою країною.

“Рубеж” – не серійна зброя і, можливо, ніколи нею не стане

Експерт сумнівається, що росія зможе запустити серійне виробництво цих ракет через обмежені виробничі можливості.

“Це не серійний виріб. Гадаю, що це залишки партії 2017 року, коли вони заморозили цю ракету на користь “Іскандер-К”. Проблема в тому, що ступені ракети “Рубіж” виробляються на тих самих лініях, що й “Ярси”. А пріоритет для росії – це збільшення кількості “Ярсів”. За 20 років вони виготовили лише близько 170 ракет, що є дуже низьким темпом. Виробництво “Рубежів” просто уповільнить і так повільний процес”,

– вважає він.

Окрім цього, висока вартість ракети – близько 80 мільйонів доларів – робить її економічно невигідною для масового застосування, додає Експерт.

Демонстрація можливостей чи реальна загроза?

Таким чином, запуск ракети “Рубіж”, на думку експерта, є радше демонстративним і експериментальним актом, спрямованим швидше на перевірку технічних можливостей та політичне залякування, ніж на досягнення реальних військових цілей.

“Ракета не серійна, технічні показники ми достеменно не знаємо, збивати Патріотом не можемо, але таких ракет у росії дуже мало. Це залишки партії 2017 року. У перспективі пріоритетом для них залишаться “Ярси”, а не “Рубіж”,

– резюмує Сергій Згурець.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз