У Євросоюзі до харчів почали додавати личинки комах

10 Лютого 21:47

Від сьогодні в Європі додаватимуть личинки у продукти, включаючи хліб, сир, джеми, макаронні вироби, випічку, соуси. Про це повідомляє Комерсант український із посиланням на Eunews.

У матеріалі медіа йдеться про те, що після того, як останніми роками було схвалено використання шроту мігруючої сарани, малих борошняних черв’яків та хатніх цвіркунів, Брюссель “відкрив” двері супермаркетів ЄС для личинок великого борошняного хрущака (Tenebrio molitor), відомого як жовтий борошняний черв’як.

Цей крок спрямований на розширення джерел білка і підвищення стійкості продовольчих систем.

Дозволені продукти та вимоги до маркування

Порошок із личинок може бути додано до хліба, сирів, джемів і макаронних виробів. Виробники зобов’язані вказувати на упаковці наявність цього інгредієнта, щоб споживачі могли усвідомлено обирати продукти.

Що цьому передувало

Поправка до імплементаційного регламенту ЄС (2017/2470) дозволяє розміщення на ринку обробленого ультрафіолетом цільного порошку личинок Tenebrio molitor, додавши його до переліку нових харчів.

Французька компанія Nutri’Earth подала заявку до Брюсселя понад п’ять років тому.

Влітку 2023 року Європейське агентство з безпеки харчових продуктів (EFSA) видало науковий висновок: оброблений ультрафіолетом порошок з цілих личинок Tenebrio molitor є безпечним за запропонованих умов і рівнів використання. Тобто його можна використовувати у хлібі та булочках, тістечках, макаронних виробах, перероблених картопляних продуктах, сирах та молочних продуктах, а також фруктових та овочевих компотах, призначених для широкого загалу населення.

15 січня 2024 року комітет Європейського парламенту з питань навколишнього середовища, охорони здоров’я та безпеки (ENVI) 39 голосами проти відхилив пропозицію французького консерватора Лоуренса Трошу заблокувати схвалення шроту з жовтих жуків. У кулуарах голосування член комітету ENVI Сільвія Сардоне розкритикувала лівих, винних, на її думку, в тому, що вони “ставлять інтереси транснаціональних корпорацій вище за інтереси споживачів і безпеку харчових продуктів”.

Як пише видання, сама Європейська комісія помітно прискорила включення їстівних комах в європейську харчову культуру як альтернативних джерел білка. Прорив був спричинений простим рівнянням: зростанням попиту на харчі в умовах зниження врожайності сільськогосподарської продукції.

На столі EFSA є понад 10 заявок на оцінку харчових продукти, отриманих з їстівних комах. Серед них такі продукти, як борошно з личинок чорної солдатської мухи (Hermetia illucens larvae) ціле, бланшоване та сушене, гніздо трутнів медоносних бджіл (самці Apis mellifera pupae), цілий порошок домашнього цвіркуна (Acheta domesticus), багате на білок борошно зі свіжих личинок борошняної молі (Tenebrio molitor), білкові порошки з личинок малого борошняного хробака (Alphitobius diaperinus), які вже знаходяться на стадії оцінки ризику.

Наразі невідомо, скільки часу знадобиться експертам EFSA, щоб сформулювати свій вердикт.

Безпека та наукова оцінка

Європейське агентство з безпеки продуктів харчування (EFSA) визнало порошок із личинок безпечним за дотримання встановлених умов використання. Це рішення ґрунтується на суворих наукових оцінках, що підтверджують відсутність ризиків для здоров’я людини.

Перспективи

Введення порошку з личинок у харчові продукти відкриває нові можливості для харчової промисловості, даючи змогу створювати продукти з підвищеним вмістом білка та зниженим вуглецевим слідом. Однак необхідно враховувати культурні особливості споживачів і забезпечити прозорість інформації про склад продуктів.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Мандровська Олександра
Редактор