У Європі вигадали нову схему: заморожені російські кошти як безпекові гарантії
4 Березня 08:58
Найбільші європейські країни таки обговорюють можливість конфіскації понад 200 мільярдів євро заморожених російських активів. Але вони розглядають цей крок у контексті потенційної угоди про припинення вогню в Україні, повідомляє Комерсант український з посиланням на Financial Times.
Як повідомляє видання, Франція та Німеччина, які раніше виступали проти такого рішення, тепер активно консультуються з Великою Британією та іншими партнерами щодо можливих шляхів реалізації цього плану.
За даними джерел, знайомих із перебігом переговорів, французькі чиновники висловлюють ідею вилучення російських активів у разі, якщо Москва не виконає умови майбутньої мирної угоди. Такий підхід розглядається як один із механізмів гарантій безпеки для України. Прихильники цієї ініціативи переконані, що прив’язка заморожених активів до виконання росією домовленостей може стати важливим важелем впливу.
Попри те, що Київ, Польща та країни Балтії давно наполягають на повній конфіскації російських активів, раніше Берлін, Париж і Брюссель утримувалися від такого кроку, побоюючись можливих наслідків для міжнародного права. Також серед аргументів проти – занепокоєння Європейського центрального банку, що такі дії можуть підірвати статус євро як стабільної резервної валюти.
Тим часом політичні лідери починають переглядати свої позиції. Президент Франції Еммануель Макрон, обговорюючи це питання з Дональдом Трампом, заявив, що негайне вилучення активів може суперечити міжнародному праву, але ці кошти можуть відіграти роль у переговорах щодо завершення війни. У Німеччині майбутній канцлер Фрідріх Мерц не виключає можливості підтримати конфіскацію активів. Очікується, що він обговорить це питання з чинним канцлером Олафом Шольцом напередодні саміту ЄС. Пресслужба Шольца поки утримується від коментарів.
У Великій Британії прем’єр-міністр Кір Стармер також підтвердив, що Лондон вивчає можливість використання заморожених російських коштів. Він визнав, що це складне питання, але наголосив на необхідності активнішого пошуку варіантів їх застосування.
За інформацією джерел, пропозиція французької сторони загалом була позитивно сприйнята європейськими партнерами, хоча до остаточного рішення ще далеко. Додатковим аргументом на користь конфіскації стали заяви адміністрації Трампа про можливе скорочення військової підтримки України. Це, на думку прихильників конфіскації, посилює потребу в нових механізмах тиску на росію.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Російські гроші за кордоном
Близько 260 млрд євро активів Центрального банку рф було заморожено у вигляді цінних паперів і готівки в юрисдикції країн-членів G7, ЄС і Австралії, причому більше двох третин з них заморожено в ЄС. 190 млрд євро активів у євро контролює Бельгія, США контролюють активи на суму від 40 до 60 мільярдів доларів, а Велика Британія – близько 25 млрд фунтів стерлінгів.
Наразі доходи від цих активів спрямовуються на покриття кредитів, наданих Україні, однак самі кошти залишаються недоторканими.
Що ж до коштів приватних осіб, то американський аналітичний центр Atlantic Council на початку повномасштабної війни стверджував, що росіяни мають близько 1 трильйона доларів «темних грошей» за кордоном. Згідно зі звітом за 2020 рік, чверть цієї суми контролюється Путіним і його олігархами. Ці гроші взагалі є недоторканими для українських західних партнерів.