У ЄС виділяють 10,6 мільярда євро на створення власної альтернативи Starlink
17 Грудня 15:16Європейський Союз бере на себе зобов’язання побудувати групу супутників вартістю 10,6 мільярда євро, які забезпечать країни-члени ЄС зашифрованим глобальним підключенням до Інтернету, що стане власною європейською альтернативою Starlink Ілона Маска. Про це пише Bloomberg, інформує Комерсант український.
У Євросоюзі напередодні було підписано контракти про початок роботи над IRIS2 – багатоорбітальною мережею з 290 супутників, яка має бути повністю запущена в експлуатацію до 2030 року та зможе обслуговувати європейські уряди та військових, а також приватних клієнтів.
У цьому зв’язку Bloomberg зазначає, що це взагалі-то запізнілий початок для ЄС у намаганнях скоротити розрив із Starlink, який вже може похвалитися понад 6000 супутниками та претендує на клієнтів у приблизно 100 країнах.
Але, як кажуть, краще пізно, аніж ніколи. ЄС стурбований залежністю від приватних послуг такої компанії, як Starlink Ілона Маска. Тим більше, з огляду на те, що військові по всьому світу виявили великий інтерес саме до програм Starlink. Відповідно, план, який реалізовуватиметься через державно-приватне партнерство, спрямований на те, щоб IRIS2 став європейською альтернативою стороннім акторам.
Хто ж втілюватиме і за які кошти плани ЄС
Трьома компаніями, які створюють групу з реалізації цього європейського проєкту, є люксембурзька SES SA , французька Eutelsat SA та іспанська Hispasat SA .
ЄС інвестує 6 мільярдів євро, компанії виділять 4,1 мільярда євро, а Європейське космічне агентство надасть 550 мільйонів євро. Контракт розрахований на 12 років, і частина інвестицій ЄС буде залежати від схвалення державами-членами блоку.
SES та іншим компаніям буде дозволено продавати частину своїх послуг комерційним клієнтам, а близько половини потужностей, за словами представника Європейської комісії, буде зарезервовано для діяльності уряду.
Як в ЄС оцінюють перспективи проєкту
Андріус Кубілюс, новий комісар блоку з питань оборони та космосу, привітав підписання як «важливий крок вперед» для безпеки та оборони блоку, заявивши, що Європа перебуває під загрозою багатьма способами, у тому числі через глушіння навігаційних сигналів з боку Росії.
«У часи війни ми не можемо дозволити собі втрачати зв’язок», – сказав він.
Bloomberg нагадує, що Starlink став значним фактором під час війни Росії в Україні, оскільки українська армія активно використовує його під час проведення військових операцій. При цьому, визнає видання, роль Ілона Маска, як радника в майбутній адміністрації Дональда Трампа, викликає додаткові питання про те, як це може вплинути на діяльність Starlink.
Ті, хто долучений до реалізації масштабної інціативи, висловлюють оптимізм, незважаючи на те, що Starlink вже далеко попереду.
“Існує такий наратив в галузі, що Starlink виграв, а всі інші мертві, чи не так? Це неправда”, – сказав головний виконавчий директор SES Адель Аль-Салех в інтерв’ю Bloomberg. “Вони вкладають багато грошей, тому з ними дуже важко конкурувати. Проте кожна країна і кожен народ хоче мати суверенітет і незалежність. Навіть малі країни прагнуть запустити супутник”.
Аль-Салех сказав, що контракт IRIS2 дозволить процвітати таким компаніям, як SES, яка розробляє супутники, що працюють на вищій орбіті, ніж Starlink, завдяки тому, що ЄС є їхнім «якірним клієнтом».