У січні в Україні значно знизилися обсяги експорту та імпорту
7 Лютого 08:46
Україна в січні 2025 року експортувала товарів на суму $3,1 млрд, а загальний фізичний обсяг експорту становив 9,5 млн тонн. Про це повідомила Віцепрем’єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко, передає Комерсант український.
За словами чиновниці, морський транспорт відіграв ключову роль у забезпеченні експорту, перевізши 6,6 млн тонн товарів. Свириденко наголосила на важливості подальшої нормалізації роботи українських морських портів для підтримки та збільшення експортних обсягів.
Основними експортними товарами в січні стали:
- кукурудза – $521 млн (2,5 млн тонн);
- соняшникова олія – $426 млн (378 тис. тонн);
- руди та концентрати залізні – $247 млн (3,1 млн тонн);
- пшениця – $188 млн (891 тис. тонн);
- проводи ізольовані, кабелі – $104 млн (6 тис. тонн);
- соєві боби – $90 млн (223 тис. тонн).

Європейський Союз залишається головним торговельним партнером України з обсягом експорту $1,8 млрд у січні. Експорт до інших країн світу склав $1,3 млрд, серед яких лідирують Єгипет, Туреччина, Китай та США.

Порівняно з груднем 2024 року, експорт зменшився на $117 млн (-3,6%), а імпорт скоротився на $1,04 млрд (-16,9%). За словами віцепрем’єрки, це зниження пов’язане із сезонним зменшенням експорту олійних культур та скороченням постачання металів, особливо залізної руди, через низький попит у Китаї.
Водночас Свириденко відзначила, що експорт основних товарів із доданою вартістю залишається стабільним, а деякі позиції демонструють зростання. Щоправда вона не уточнила, про які товари та цифри йдеться. Чиновниця висловила оптимізм щодо відновлення темпів зростання експорту, які спостерігалися минулого року, в найближчі місяці.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
“Режим спрощеної торгівлі” з Євросоюзом
З 1 січня розпочався новий торгівельний рік із Євросоюзом, тож українські виробники поспішають відправити туди продукцію, ввезення якої ЄС обмежує річними квотами.
На початку повномасштабного російського вторгнення в якості жесту підтримки української економіки, а також у відповідь на морську блокаду росіянами українських портів, Євросоюз прийняв рішення про вільне ввезення українських товарів на територію ЄС. Протягом двох років дії у спрощеного режиму набралося дуже багато противників у Євросоюзі. Зокрема обмежити ввезення української продукції вимагають уряди Болгарії, Польщі, Угорщини, Румунії та Словаччини (пізніше до цієї позиції приєдналася і Франція). Вони заявляють, що дешева сільськогосподарська продукція з України поглинає їхні ринки.
Із жорстким протестом проти української продукції виступили також шість великих фермерських об’єднань Європи. Польські фермери взагалі влаштували блокаду кордонів, причому не лише з Україною, а й з Німеччиною.
Тим не менше, після жорстких дебатів режим спрощеної торгівлі з Україною продовжили до 5 червня 2025 року. Однак, на вимогу вказаних країн, його дуже сильно обмежили.
Так, у положення про безмитну торгівлю внесли чергові “запобіжники”, які мають захистити європейських виробників.
Зокрема, Європейська комісія може застосувати будь-які заходи, які вважає за потрібне, якщо через імпорт з України виникнуть “значні порушення” на ринку ЄС або ринках однієї чи кількох держав-членів ЄС. У такому випадку Єврокомісія може запустити “екстрене гальмування” для особливо чутливих сільськогосподарських продуктів. Цей перелік включає в себе такі товари:
- птиця;
- яйця;
- цукор;
- овес;
- крупа;
- кукурудза;
- мед.
Однак для Єврокомісії прописали не лише опції, але й обов’язки. Якщо імпорт вказаних товарів перевищить середні обсяги імпорту, зафіксовані у другій половині 2021 року та за весь 2022 та 2023 роки, митні тарифи мають бути відновленими протягом 14 днів.
Таким чином, ЄС практично повернув квоти на імпорт багатьох українських товарів, хоча й на досить високому рівні.