У Саудівській Аравії почалися переговори США та росії – без вступних слів і рукостискань
18 Лютого 11:51
У столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді розпочалися перші за три роки переговори США та росії. Про це повідомило російське державне агентство ТАРС, інформує Комерсант український
Переговори представників рф та США розпочалися без попередніх слів та рукостискань у присутності преси.
США представляють держсекретар Марко Рубіо, радник Трампа з нацбезпеки Майк Волтц і спецпосланець Стів Віткофф.
Від росії на переговори прилетіли міністр закордонних справ Сергій Лавров, помічник президента з міжнародних справ Юрій Ушаков, голова російського фонду прямих інвестицій Кирило Дмитрієв.
Останній заявив, що рф та США обговорюють возз’єднання у низці економічних сфер. Він очікує прогрес у переговорах у найближчі 2-3 місяці. Також Дмитрієв заявив, що “санкції вдарили по США більше, ніж по рф”.
За його словами, росії та США “треба перейти до спільних проєктів, у тому числі в Арктиці”. Він звинуватив колишню адміністрацію Байдена у “відсутності прагнення зрозуміти стурбованість рф”. Мовляв “зараз США готові вислухати та зрозуміти позицію росії”.
Нафтові компанії зі США можуть повернутися до росії в якийсь момент, заявив Дмитрієв у коментарі NYT.
Перші за три роки прямі переговори делегацій росії та США відбуваються у палаці Дірія у комплексі Альбасатин.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Перемовини у Саудівській Аравії
Як відомо, у вівторок, 18 лютого, в Саудівській Аравії зустрілися представники США та росії для проведення попередніх перемовин щодо перемир’я в російсько-українській війні. До цього часу було незрозуміло, чи братимуть там участь представники України. Деякі джерела повідомляли, що братимуть. Начебто мали відбутися три раунди перемовин:
- США – росія;
- США – Україна;
- Україна – США – росія.
Очевидно, ця інформація виявилася недостовірною або домовленості змінилися, і українських представників за столом не буде.
Позиція Трампа щодо України
Під час передвиборчих перегонів Дональд Трамп неодноразово висловлювався про те, що зупинить війну в Україні протягом 24 годин після його вступу на посаду. Цей термін уже сплив.
Також під час виборів ЗМІ поширювали так званий “План Трампа”. Він полягав у тому, що США своїм впливом зупинять війну з урахуванням статус кво. Задля цього Трамп змусить Путіна і Зеленського сісти за стіл перемовин. Якщо на перемовини не погодиться Путін, то США дадуть Україні усю зброю, необхідну для перемоги на полі бою. Якщо ж від перемовин відмовиться Зеленський, то США повністю припинять допомагати Україні.
Цей план, у різних варіаціях, зокрема передбачав, що у росії залишаються тимчасово окуповані нею території, а Україна не вступає до НАТО.
Щоправда, пізніше Трамп немовби трохи “забув” про цей план. Зокрема він озвучував сценарії, за яких змусить росію капітулювати через зниження світових цін на нафту.
Уже після обрання Трампа Президентом США один із його радників Браян Ланза заявив, що Україна має забути про Крим. В оточенні Трампа однак поспішили відхреститися від цієї заяви, і сказали, що Ланза не може говорити від його імені.
Наразі спецпредставник США щодо росії і України Кіт Келлог говорить про 100 днів, протягом яких він хоче досягнути якихось домовленостей. З них 28 днів уже минули. За цей час адміністрація Президента США налагодила контакт із Кремлем, американський посланець літав до Москви, а Трамп поговорив із Путіним по телефону і домовився про зустріч у Саудівській Аравії.
Тим часом в обмін на надану військову підтримку Президент США Дональд Трамп зажадав від України рідкоземельних металів на $500 млрд. Він заявив, що США повинні мати доступ до природних ресурсів України, незалежно від того, чи вдасться Києву досягти мирної угоди з росією. Україна відправила США свій варіант угоди, однак там відкинули його, звинувативши Україну у відмові підписувати угоду і назвавши це рішення недалекоглядним.
На Мюнхенській безпековій конференції представники США заявили, що днями мають відбутися їхні перемовини з росіянами у Саудівській Аравії, однак європейців туде не запрошено.