У росії суд покарав директорку за книгу про татар
13 Листопада 14:27Суд у Башкортостані оштрафував директорку школи за зберігання книги про історію татар, що була заборонена в росії через звинувачення у “розпалюванні ворожнечі”. Про це повідомляє Комерсант український з посиланням на “Радіо Свободу”.
У Башкортостані суд оштрафував директорку школи Світлану Хакімову на 2000 рублів (близько 850 гривень) за зберігання в бібліотеці книги “Прихована історія татар (Національно-визвольна боротьба татарського народу у XVI-XVIII століттях за створення незалежної держави)”, що розповідає про боротьбу татарського народу за незалежність у XVI-XVIII століттях.
Книга, написана татарським істориком Вахітом Імамовим, була надрукована видавництвом “КамАЗ” у 1994 році у Набережних Човнах і перекладена 12 мовами.
Проте лише у 2020 році потрапила до списку заборонених у росії. Її автор Вахіт Імамов розповідав, що 2019 року якийсь Решитський звернувся до Верховного суду Татарстану з позовом про включення книги до списку “екстремістських” матеріалів. В експертизі, яку надав позивач, було зазначено, що “Прихована історія татар” містить “інформацію, спрямовану на розпалювання релігійної чи міжнаціональної ворожнечі, а також заклики до відокремлення Татарстану від росії”.
Суд визнав Хакімову винною у “поширенні екстремістських матеріалів”, хоча директорка лише зберігала книгу в шкільній бібліотеці. Книга Імамова знаходилася на стелажі, доступному для учнів та педагогів — з цієї причини суд вважав, що сталося “поширенням”.
Світлана Хакімова не прийшла до суду і просила розглянути справу за її відсутності. На прохання директора суд вважав пом’якшувальною обставиною її “багаторісну сумлінну працю в системі освіти та значні заслуги у сфері освіти та науки Республіки Башкортостан”. Водночас призначати покарання у вигляді застереження, про що просила Хакімова, суддя не стала.
Цей випадок — лише один із проявів загальної політики російської влади щодо контролю за інформацією про етнічні групи країни, особливо ті, які історично мали досвід боротьби проти експансії росії.