Верховна Рада може оподаткувати міжнародні посилки. Про це повідомив голова комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. Каже, що планують ухвалити окремий законопроєкт, який скасує пільгу. Наразі документ у розробці. Комерсант український дізнавався, кого першочергово зачепить проєкт закону та чи існують альтернативи наповнення бюджету.
Юрист та експерт у сфері захисту бізнесу В’ячеслав Трунов в ексклюзивному інтерв’ю зазначив, що ініціатива зі скасування податкових пільг на посилки є суперечливою.
«На перший погляд, ідея виглядає як спроба збільшити надходження до бюджету, особливо в умовах війни, коли кожна гривня важлива для фінансування оборонних потреб. Водночас така пропозиція може мати серйозні наслідки як для пересічних громадян, так і для бізнесу, зокрема волонтерських ініціатив та виробників дронів», — заявив В’ячеслав Трунов.
Ризики для волонтерів та виробників дронів
Невеликі виробники дронів, волонтерські організації й ті, хто збирає кошти для військових, часто замовляють деталі для дронів через міжнародні маркетплейси, зазначає юрист. Такі посилки можуть коштувати понад 150 євро і до цього моменту вони не обкладалися митом чи ПДВ.
«Зараз ціна запчастин може зрости на 20%, а для волонтерів чи малих виробників, які працюють на межі можливостей, це буде суттєвим ударом», — додав Трунов.
Навіть, якщо виробники дронів будуть включені до списку компаній, які звільняються від сплати мита та ПДВ, це не знімає проблеми тривалих процедур та перевірок, що лише сповільнить виробничі процеси. А у війні час — це один із найважливіших ресурсів, зазначає Трунов.
Законопроєкт може навантажити митницю
Також юрист звертає увагу на адміністративний аспект такого законопроєкту. Мовляв, становлення ПДВ та мита на всі посилки, незалежно від вартості, створює колосальне навантаження на митні органи.
«Уявіть, що замість невеликої кількості посилок, які підлягають розмитненню за старими правилами, митниці доведеться обробляти десятки мільйонів відправлень, навіть якщо їхня вартість — 2-3 долари. Це може буквально паралізувати роботу митниці та поштових операторів, що призведе до значних затримок у доставці посилок», — пояснює Трунов.
Як проєкт закону вплине на малий та середній бізнес?
Такий підхід може стати додатковою перешкодою для розвитку бізнесу, впевнений В’ячеслав Трунов:
«Для багатьох підприємців, особливо тих, хто працює в сфері електронної комерції, імпорт комплектуючих чи товарів є критичним елементом бізнесу. Підвищення вартості імпорту може призвести до того, що частина малих компаній просто не зможе конкурувати з великими гравцями на ринку. А це, своєю чергою, зменшить конкуренцію та збільшить монополізацію в деяких секторах»
Отже, за словами В’ячеслава Трунова, ініціатива Кабміну щодо оподаткування всіх посилок в нинішньому вигляді несе більше загроз, ніж вигод.
Чи є альтернативи законопроєкту?
Альтернативою можуть бути точкові заходи, зазначає юрист та експерт у сфері захисту бізнесу В’ячеслав Трунов.
Зокрема, сфокусуватися на боротьбі з тіньовими схемами, замість того, щоб обкладати податками всі посилки підряд.
Юрист Трунов пропонує:
- запровадити більш чіткий контроль над посилками комерційного характеру, замість того щоб обмежувати доступ до міжнародних ринків для звичайних громадян;
- спростити процедури для волонтерів та виробників дронів. Зокрема, створення швидких та простих каналів постачання комплектуючих, які не гальмуватимуть роботу цих підприємств;
- покращити адміністрування податків. Замість збільшення податків переглянути ефективність витрат та адміністрування.
Водночас інвестиційний банкір Сергій Фурса в ексклюзивному коментарі запевнив, що ініціатива правильна.
Комерсант український намагався отримати більш розгорнуту відповідь щодо майбутнього проєкту закону від членів Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, втім не всі ще ознайомлені з такою ініціативою.«Це — правильно та наповнить бюджет», — заявив Фурса.
Авторка: Анастасія Федор