У НБУ назвали головні ризики для української економіки: деталі
31 Жовтня 16:24Найближчим часом українська економіка може зіштовхнутися з підвищенням податків, високою інфляцією та негативними наслідками міграції населення. Такий прогноз озвучив голова НБУ Андрій Пишний 31 жовтня під час пресбрифінгу щодо рішень з монетарної політики, передає Комерсант український.
Він повідомив, що Національний банк України (НБУ) ухвалив рішення залишити облікову ставку на рівні 13%, щоб зберегти контроль над інфляцією.
“Останніми місяцями інфляція зростала швидше, ніж прогнозувалося, і у вересні досягла 8,6% у річному вимірі. Це прискорення інфляції пояснюється подорожчанням продовольчих товарів через погані врожаї та зростання витрат на виробництво”, – пояснив Пишний.
Також спостерігається тиск на ціни через збільшення виробничих витрат і ослаблення гривні. Очікується, що інфляція досягне 9,7% до кінця 2024 року, але почне сповільнюватися навесні 2025 року.
Водночас економіка України продовжує зростати, але обмежена впливом війни, атак на енергетичну інфраструктуру та нестачею трудових ресурсів. Реальний ВВП зростав у II та III кварталах 2024 року, що дозволило НБУ підвищити прогноз зростання реального ВВП до 4%.
Як війна з росією впливатиме на вітчизняну економіку в подальшому
У НБУ говорять про те, що ключовим ризиком для інфляційної динаміки та економічного розвитку залишається ведення повноцінної війни. Продовження бойових дій може призвести до подальшого зниження економічного потенціалу через втрати людей, територій і виробництв. Швидкість відновлення економіки залежатиме від характеру та тривалості війни. Одним із наслідків російської агресії може бути виникнення додаткових бюджетних потреб для підтримання обороноздатності та можливе підвищення податків, що може посилити ціновий тиск.
Іншими ризиками є пошкодження інфраструктури, що обмежить економічну активність і вплине на ціни, збільшення негативних міграційних тенденцій і дефіцит робочої сили. Крім цього, зберігається ймовірність посилення геополітичної напруженості внаслідок війни на Близькому Сході, електоральних циклів і спроб росії сформувати коаліцію проти демократичного світу.
Тому Національний банк України (НБУ) ухвалив рішення залишити облікову ставку на рівні 13% з метою підтримання стійкості валютного ринку, приведення інфляції до цілі та контролю інфляційних очікувань. У зв’язку з мінливістю інфляції та проінфляційними ризиками, НБУ вирішує бути обережним у відсотковій політиці та вживати заходів для стабілізації валютного ринку.
Які позитивні зрушення НБУ відзначив в українській економіці
За словами Андрія Пишного, уряд і НБУ отримають значну зовнішню підтримку, яка дасть їм змогу фінансувати витрати, покривати дефіцит бюджету та підтримувати стійкість валютного ринку. У жовтні МВФ виділив Україні 1,1 млрд доларів США, а очікується, що до кінця року надійде понад 15 млрд доларів США. Завдяки цій зовнішній допомозі та внутрішнім ринковим коштам, уряд і НБУ зможуть покрити дефіцит бюджету без емісійного фінансування.
НБУ також очікує збільшення міжнародних резервів до 43,6 млрд доларів США до кінця 2024 року і до 41 млрд доларів США до кінця 2025 року. Міжнародна підтримка України триватиме, і очікується, що загальний обсяг міжнародного фінансування становитиме 41,5 млрд доларів США у 2024 році та 38,4 млрд доларів США у 2025 році.
Прогнозується, що сприятлива монетарна політика НБУ, поліпшення енергосектору та збільшення врожаїв сприятимуть сповільненню інфляції в майбутньому. НБУ очікує, що інфляція знизиться до 6,9% до кінця 2025 року і досягне мети в 5% у 2026 році. Усі ці заходи та підтримка дадуть змогу зберегти стабільність економіки України та управляти інфляційними очікуваннями.