Речник НАТО Фара Дахлаллах охарактеризувала дії росії як “безвідповідальні та небезпечні” після того, як польська влада заявила, що російський безпілотник, ймовірно, увійшов у повітряний простір Польщі під час масованого обстрілу України 26 серпня. Про це повідомляє Комерсант український з посиланням на RMF24.
Рано вранці в понеділок росія здійснила масований напад на Україну, націлившись на енергетичну інфраструктуру та регіони, розташовані поблизу кордону з Польщею. Під час цієї атаки радари виявили об’єкт, який увійшов у повітряний простір Польщі на глибину приблизно 25 км. За словами оперативного командувача генерала Мацея Кліша та речника командування підполковника Яцека Горишевського, об’єкт перебував над Польщею 33 хвилини, після чого зник з радарів.
Польська армія була готова збити невпізнаний літальний об’єкт, проте достовірно підтвердити, що це за підрозділ, не вдалося. Військові неофіційно стверджують, що це, швидше за все, російський дрон-камікадзе “Шахед”. За даними польської армії, перетин кордону відбувся о 6:43, а сигнал об’єкта було втрачено о 7:16 ранку.
На даний момент повідомлень про пошкодження на землі немає. Польські військові контактують з місцевою владою, поліцією та службами, які працюють на місці, проте жодних аномалій чи пошкоджень не було виявлено. За словами підполковника Горишевського, об’єкт міг впасти у густий лісовий масив або знизитися на таку висоту, що його більше не було видно на радарах.
Прецеденти порушення повітряного простору Польщі
З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року уламки російських безпілотників і ракет неодноразово знаходили на територіях країн-союзників. У листопаді 2022 року в селі Пшеводув у Люблінському воєводстві Польщі впав снаряд, внаслідок чого загинуло двоє людей. У грудні того ж року в лісі поблизу Бидгоща було виявлено російську ракету Х-55, про яку стало відомо лише у квітні 2023 року.
Подібні інциденти викликають значне занепокоєння серед союзників НАТО.
Як наголосила Фара Дахлаллах, “якщо у нас немає інформації, яка вказує на те, що це був прямий напад росії на її союзників, ці дії є безвідповідальними та потенційно небезпечними”.
Ракетна атака по Україні 26 серпня: що відомо
Черговий масований, комбінований ракетно-дроновий удар по Україні розпочався близько 3:00 з атаки численних ударних БпЛА. До десятка таких дронів (на кшталт «Shahed») з різних напрямків заходили на Київ. Але силами й засобами протиповітряної оборони всі ворожі безпілотні апарати були знищені ще на підступах до міста.
А близько 5:00 Повітряні Сили України повідомили, що ворог підняв у небо 11 бортів стратегічних бомбардувальників Ту-95МС. ВМС України зафіксували вихід в море 4 ракетоносії «Калібрів», із загальним залпом до 28 ракет. Згодом ворог підняв у небо 6 стратегічних бомбардувальників Ту-22м3, потім 3 МіГ-31К з ракетами «Кинджал». До всього цього арсеналу додалися запуски балістичних ракет з Криму та західних областей росії.
За попередньою інформацією головною метою складної, комбінованої атаки усіх цих численних крилатих, балістичних, аеробалістичних ракет та ударних дронів стали об’єкти інфраструктури.
ЗС РФ застосували:
- крилаті ракети Х-101/55 з 6х бортів Ту-95 (Саратовська область рф та Каспійський регіон);
- крилаті ракети Зм14 “Калібр” з акваторії Чорного моря;
- імовірно керовані авіаційні ракети різних типів з акваторії Азовського моря, Сумської та Бєлгородської областей;
- крилаті надзвукові ракети Х-22 з 6х бортів Ту-22м3 з території Курської області рф;
- балістичні ракети 9м723 ОТРК “Іскандер-М”/КN-23;
- аеробалістичні надзвукові ракети Х-47м2 комплексу “Кинджал” з Липецької області рф;
- БпЛА типів “Шахед” та “Гербера”.
Під атакою перебували Луцьк, Стрий, Тернопіль, Житомир, Хмельницький, Рівне, Івано-Франківськ, Вінниця, Київ, Дніпро, Полтава, Харків, Кривий Ріг, Одеса, Запоріжжя та інші населені пункти