У Міноборони посилять контроль за якістю харчових продуктів для військових

16 Травня 15:28

Закупівлі харчових продуктів для Збройних сил України у другому півріччі 2025 року потраплять під посилений контроль якості. Про це йдеться у повідомленні Державного оператора тилу, інформує «Комерсант Український».

У чому полягатиме посилення контролю якості

Як повідомили у закупівельній агенції Міноборони, в нових договорах передбачено, зокрема проведення обов’язкових лабораторних досліджень солодковершкового масла та твердих сирів, що стали лідерами за кількістю скарг від військовослужбовців. Тепер продукція цих категорій не зможе потрапити до ЗСУ без офіційного протоколу від акредитованої лабораторії. Це дозволить зменшити кількість випадків постачання фальсифікату у військові частини.

Нові договори також містять додаткові санкції для постачальників за непогоджені заміни товарів без коригування заявки військовими частинами.

Як повідомлялось, у першому кварталі 2025 року Державний оператор тилу наклав штрафні санкції на постачальників продуктів харчування для Збройних сил України на загальну суму більше 6 млн гривен. Причина – виявлення фальсифікованої продукції, зокрема молочних виробів, які не відповідали державним стандартам.

Контроль за постачанням продуктів відбувається в режимі онлайн

Державний Оператор Тилу запровадив ІТ-систему DOT-Chain, заявдяки чому уповноважені представники військових частин можуть формувати акти про порушення (рекламації) щодо якості продуктів, повноти та термінів постачання онлайн.

Спочатку з’явилась можливість подання онлайн-рекламацій щодо якості продуктів. А потім, завдяки цифровізації процесу, військові отримали можливість подавати онлайн-рекламації по всіх типах порушень, що стосуються поставок продуктів харчування – щодо якості, повноти та термінів постачання.

Приміром, система автоматично виявляє розбіжності між замовленими та фактично поставленими товарами, фіксує їх затримки, та на основі цієї інформації автоматично формує рекламації – будь то невчасна доставка чи недовіз певних продуктів харчування.

Ці та інші зміни стали результатом системного аналізу результатів проведених раніше закупівель.

Які закупівлі заплановано на друге півріччя

Очікувана вартість, оголошених 15 травня Державним оператором тилу закупівель, сттановить понад 22,5 мільярди гривень.

Закупівлі оголошені на постачання у всі регіони, окрім Києва та Київської області, де діє оновлена модель забезпечення. 

Переглянути оголошення можна за посиланням на сайті Prozorro.

Як постачалось харчування для ЗСУ від початку року

Державний оператор тилу заявив про стабільне виконання контрактів. Станом на зараз було:

– відвантажено понад 160 мільйонів кілограмів продукції;

– доставлено понад 103 мільйони літрів питної води;

– здійснено близько 20 тисяч рейсів автотранспорту;

– опрацьовано понад 30 тисяч заявок від військових частин.

В оборонних закупівлях помітні позитивні тенденції

В огляді сфери публічних закупівель за 2024 рік Transparency International Ukraine зафіксовано, зокрема позитивні зміни в оборонних закупівлях.

Приміром, відзначено зростання кількості конкурентних закупівель, що має запобігати зловживанням та завищенням цін.

В огляді згадується запровадження правила 24 годин у спрощені оборонних закупівель, а також наголошується на важливості конкретизації підстав для застосування неконкурентних методів закупівлі.

Василевич Сергій
Редактор

Читають зараз