У Міністерстві юстиції заспокоїли: витоку даних після ворожої кібератаки на реєстри не було

20 Грудня 13:35

Попри масштабну кібератаку усі дані, які перебували у державних реєстрах, збережені. Про це під час брифінгу повідомила віцепрем’єрка Ольга Стефанішина, інформує Комерсант український.

Як відомо, внаслідок цієї атаки Міністерство юстиції призупинило діяльність всіх державних реєстрів, які адмініструються Мін’юстом для уникнення подальшого розгортання загроз.

“Всі дані, які перебували в реєстрах, які є в Міністерстві юстиції, збережені. Вони підлягають відновленню. Тобто реєстри будуть відновлені, ці дані будуть відновлені. Це питання лише часу”, – сказала віцепрем’єрка.

За словами Ольги Стефанішиної, сьогодні одним із найбільших питань є державна реєстрація нерухомості та бізнесу, оскільки вона має здійснюватися виключно програмним забезпеченням держреєстрів.

Тому, насамперед, Мін’юст відновить Єдиний реєстр довіреностей, Єдиний реєстр спеціальних бланків нотаріальних документів та Спадковий реєстр, що дозволить забезпечити належний облік даних та мінімізувати негативний вплив внаслідок потенційних неправомірних нотаріальних дій.

Надалі у пріоритеті відновлення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Державного реєстру прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Посадовець повідомила, що розпочнеться відновлення реєстрів з понеділка і упродовж 2 тижнів реєстри спробують повністю відновити.

Вона також запевнила, що зараз немає жодних обмежень щодо прав громадян щодо доступу до реєстрації актів цивільного стану, тобто актів про народження, смерть, одруження і розлучення. Вони можуть здійснюватися у звичайному порядку, але із застосуванням паперових носіїв. Дії щодо заповітів будуть здійснюватися нотаріусом без доступу до реєстрів.

Кібератака росіян готувалася тривалий час

Як повідомив під час брифінгу т.в.о. керівника Департаменту кібербезпеки СБУ Володимир Карастельов, кібератака росіян на реєстри Мін’юсту, ймовірно, готувалася протягом кількох місяців.

Він зазначив, що Служба безпеки України проводить комплексні заходи за трьома напрямами: відбиття кібератаки; відновлення працездатності інфраструктури та подолання наслідків; документування цієї кібератаки як злочину.

За даним фактом СБУ відкрила кримінальне провадження за низкою статей Кримінального кодексу України, у тому числі за статтею 438 «порушення законів та звичаїв війни». Головною версією, яку розглядає СБУ, є причетність російських спецслужб до здійсненої атаки, зокрема гру гш рф.

Василевич Сергій
Редактор