У лютому 2025 року світові ціни на продовольство зросли. Чим це пояснюється
13 Березня 10:56
Базовий рівень світових цін на продовольчі товари у лютому зріс через підвищення цін на цукор, молочні продукти та рослинну олію. Про це йдеться у новій доповіді Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), інформує Комерсант український.
Індекс продовольчих цін ФАО, який відстежує щомісячні зміни міжнародних цін на продовольчі товари, які торгуються у всьому світі, у лютому склав у середньому 127,1 пункту, що на 1,6 відсотка більше, ніж у попередньому місяці, і на 8,2 відсотка вище, ніж рівень лютого 2024 року.
Зернові. Середнє значення Індексу цін на зернові склало 112,6 пункти (на 0,8 пункти або на 0,7% вище за показники січня, проте на 1,2 пункти (1,1%) нижче за рівень лютого 2024 року).
Зросли експортні ціни на пшеницю – через скорочення пропозиції на внутрішньому ринку росії (що призвело до обмеження обсягів експорту) та занепокоєння у зв’язку з несприятливими погодними умовами для розвитку культур у деяких районах Європи та США. Відбулось підвищення цін на кукурудзу (через сезонну обмеженість пропозиції в Бразилії, погіршення стану культур в Аргентині та активний експортний попит з боку США), ячмінь та сорго.
Рослинні олії. Середнє значення Індексу цін на рослинні олії склало 156,0 пункти (на 3,0 пункти або на 2,0% вище за показники січня, і на 35,1 пункти (29,1%) – лютого минулого року), завдяки зростанню котирувань пальмової, рапсової, соєвої та соняшникової олії.
Пальмова олія подорожчала завдяки сезонному зниженню виробництва у Південно-Східній Азії та очікуванню зростання попиту з боку виробників біодизелю в Індонезії. Збереженню високих цін на соняшникову та ріпакову олії сприяли побоювання щодо можливого скорочення поставок у найближчі місяці.
М’ясо. Середнє значення Індексу цін на м’ясо склало 118,0 пункти (на 0,1 пункти або 0,1% нижче за січень, але на 5,4 пункти (4,8%) вище за лютий 2024 року).
Світові ціни на м’ясо птиці впали через насичення ринку значною експортною пропозицією з Бразилії. Ціни на свинину зменшились в умовах падіння котирувань в ЄС та надмірних запасів, що утворилися завдяки торговими обмеженнями щодо свинини з Німеччини. Зросли ціни на яловичину, що було зумовлено підвищенням цін на продукцію з Австралії за умов стабільно високого попиту на світових ринках (насамперед, з боку США).
Молочна продукція. Середнє значення Індексу цін на молочну продукцію склало 148,7 пункти (на 5,7 пункти або на 4,0% вище за показник січня, і на 28,0 пункти (23,2%) – більше відносно лютого 2024 року).
Третій місяць поспіль зростали світові ціни на сир (порівняно з січнем вони підвищились на 4,7%) через активний імпортний попит, коли відновлення обсягів виробництва в Європі збіглося з сезонним його зниженням в країнах Океанії. На 4,4% зросли ціни на сухе незбиране молоко завдяки стійкому високому попиту. На 2,6% підвищилась вартість вершкового масла через сезонне зниження виробництва молока в країнах Океанії за високого попиту на внутрішніх та світових ринках.
Цукор. Середнє значення Індексу цін на цукор склало 118,5 пункти (на 7,3 пункти або на 6,6% вище за рівень січня, однак на 22,2 пункти (15,8%) нижче відносно лютого минулого року).
Зростання світових цін на цукор після трьох місяців зниження зумовлене побоюваннями щодо зменшення пропозиції у світі у сезоні 2024/2025 років, зокрема у зв’язку з передбачуваним скороченням виробництва в Індії, занепокоєнням щодо поєднання сезонних змін виробництва та наслідків нещодавньої посухи для наступного врожаю у Бразилії, а також несприятливого для експорту останньої зміцнення бразильського реалу відносно долара США.
А що з цінами на продукти в Україні
Річна інфляція у лютому прискорилась до 13,4%, а продукти харчування і безалкогольні напої за місяць в цілому подорожчали на 1,2%. Про це свідчать дані Державної служби статистики.
Народний депутат Данило Гетманцев зазначає, що з продовольчих товарів найбільшими темпами за останній місяць зросли в ціні яйця (плюс 3,5%), соняшникова олія (плюс 3,4%), макарони (плюс 1,9%). Подешевшав за місяць цукор (мінус 0,4%).
Нацбанк прогнозує тимчасове пришвидшення інфляції
Як зазначається у щоквартальному Інфляційному звіті за січень 2025 року, пришвидшення інфляції в найближчі місяці відображатиме обмежену пропозицію продовольства через гірші минулорічні врожаї, а також збільшення виробничих витрат, у тому числі на енергозабезпечення та оплату праці. Однак ця тенденція не буде тривалою. Очікується, що інфляція досягне піку в ІІ кварталі та з середини року почне знижуватися. НБУ прогнозує уповільнення інфляції до 8,4% наприкінці 2025 року.
Сповільненню інфляції сприятимуть заходи процентної політики НБУ, стійкість валютного ринку, розширення пропозиції продовольчих товарів з надходженням нового врожаю, звуження фіскального дефіциту, а також помірний зовнішній ціновий тиск.