У Грузії почалися президентські вибори, яких не визнає чинна президентка та опозиція

14 Грудня 11:41

У будівлі парламенту Грузії почалися вибори президента. Їхню легітимність не визнають чинна президентка Саломе Зурабішвілі та опозиційні партії.

Про це пише “Ехо Кавказу”, передає Комерсант український .

Уперше в історії Грузії президента обирає не народ, а Виборча колегія.

Єдиний кандидат на пост президента — ветеран футболу Михаїл Кавелашвілі, член партії “Сила народу”, що формально відкололася від правлячої “Грузинської мрії”. Його кандидатуру висунув почесний голова “Грузинської мрії”, мільярдер Бідзіна Іванішвілі. Опозиція називає Кавелашвілі “видатним антизахідником”.

До складу Виборчої колегії входять 300 людей — грузинські депутати і депутати Верховних рад Аджарії та Абхазької автономної республіки (у вигнанні). Опозиційні депутати — 61 людина — участі в голосуванні не братимуть, також відмовились і щонайменше двоє депутатів Верховної ради Абхазької Автономної Республіки.

За законами для проведення виборів достатньо присутності більшості повного складу Виборчої колегії — мінімум 151 депутат. Для обрання президента потрібно мінімум 200 голосів членів колегії. Але, імовірно, правляча партія затвердить на посаді саме Кавелашвілі.

Водночас біля будівлі парламенту Грузії збираються противники “Грузинської мрії”, проходять декілька акцій.

Наприклад, люди стоять із плакатами “Покажи диплом, Кавелашвілі” — кандидат у президенти не має вищої освіти, через що у 2015 році не зміг балотуватися на посаду президента Федерації футболу Грузії.

На площі Свободи поблизу парламенту вже мобілізували спецпризначенців і додаткові підрозділи силовиків.

“Грузинська мрія” заявляє, що інавгурація нового президента відбудеться 29 грудня 2024 року. Чинна президентка Саломе Зурабішвілі ж каже, що її мандат продовжиться до обрання нового президента новим парламентом. Ці вибори вона назвала “пародією”, додавши, що вони “повністю позбавлені легітимності і неконституційні”.

Президентка Грузії також заявила, що не залишить президентську резиденцію після закінчення терміну її повноважень 29 грудня, пишуть “Новини Грузії”.

“Я нікуди не йду. Нікого залишати не збираюсь. Мене завжди питають про це. Я тут і залишусь тут”, — сказала Зурабішвілі.

Окрім того, напередодні 13 грудня однопартійний парламент “Грузинської мрії” в Тбілісі ухвалив низку законопроєктів, які, зокрема, ускладнять мітинги та позбавлять держзахисту чинну очільницю країни, повідомляють грузинські медіа Formula News та Business Media Georgia.

У початковій редакції документа, який стосується протестувальників, забороняли піротехніку, вогнепальну й холодну зброю, вибухові, легкозаймисті та радіоактивні речовини. Депутат Арчіл Горделадзе 11 грудня запропонував включити до списку лазери.

Використання лазерів, як стверджуються, може “перешкоджати діяльності працівників держорганів” та порушувати роботу їхньої техніки. Крім того, демонстрантам заборонили носити маски або будь-яким чином закривати обличчя.

Також у третьому читанні ухвалили законопроєкт, що позбавляє Саломе Зурабішвілі державного захисту після закінчення її президентських повноважень. За проголосували 85 парламентарів. Відповідно до змін, колишні прем’єр-міністр, президент або спікер парламенту не матимуть особистої охорони, якщо їхні повноваження припинили через порушення Конституції чи скоєння злочину.

У жовтні Конституційний суд Грузії визнав, що Зурабішвілі порушила закон, здійснивши візити до Європи без погодження урядом. Влада відмовила президентці у закордонних зустрічах, тож вона їздила до європейських партнерів власним коштом.

Як пише Formula News, “Грузинська мрія” намагалася оголосити Зурабішвілі імпічмент протягом двох днів, але голосування провалилося.

Грузія — парламентська республіка. Нею керують міністри на чолі з прем’єром, якого висуває партія, що набрала найбільше голосів на виборах.

Президент Грузії — головнокомандувач Сил оборони і церемоніальний голова держави, що не має реальної виконавчої влади.

Марина Максенко
Редактор