У Гарварді виявили оригінал Маґна Карти 1300 року: документ вважали копією понад 70 років

15 Травня 19:34

У бібліотеці Гарвардської школи права знайшли один із семи збережених донині оригіналів Великої хартії вольностей (Маґна Карта), датований 1300 роком. Протягом майже восьми десятиліть документ помилково вважали пізнішою копією. Про відкриття повідомила Гарвардська школа права, передає «Комерсант Український».

Маґна Карта, створена в Англії в 1215 році, вважається основоположним документом в історії прав людини. Вона заклала фундамент ідей верховенства права та громадянських свобод і суттєво вплинула на розробку таких історичних актів, як Декларація незалежності США, Конституція США та Білль про права.

Документ, відомий як HLS MS 172, був придбаний Гарвардською бібліотекою у 1946 році за 27,50 доларів. У каталозі аукціону його описували як копію 1327 року, “дещо потерту та з плямами від вологи”. Напередодні документ продав лондонській книгарні ветеран Королівських ВПС.

Нещодавно професор Королівського коледжу Лондона Ніколас Вінсент, вивчаючи цифрові копії хартій, звернув увагу на HLS MS 172 на сайті Гарварду. Провівши детальне порівняння з іншими зразками, разом з професором Девідом Карпентером з Університету Східної Англії вони дійшли висновку, що цей рукопис — оригінал, виданий королем Едуардом I у 1300 році.

Ключові докази — відповідність розмірів (489 мм x 473 мм) іншим автентичним примірникам, почерк із великою літерою “E” на початку слова “Edwardus” та характерні видовжені літери у першому рядку. Дослідники вважають, що ця хартія могла бути видана для району Епплбі у Вестморленді, Англія.

“Це відкриття змінює статус документа. Те, що вважали зношеною копією, виявилося унікальним історичним артефактом — оригіналом одного з найвпливовіших документів світової конституційної традиції”, — наголосив професор Карпентер.

Виявилося також, що документ зберігався в родині британського льотчика часів Першої світової війни Форстера “Семмі” Мейнарда, який отримав його у спадок від відомого борця проти работоргівлі XVIII століття.

Це відкриття не лише доповнює історію збережених хартій, а й знову підкреслює унікальну роль Маґна Карти як символу боротьби за свободу та правосуддя.

Марина Максенко
Редактор

Читають зараз