Дитячий спорт – актуальна тема у будь-який час, тим паче під час війни. Попри військові дії в нашій державі, Україна продовжує підкорювати Олімпійські ігри, а діти – активно тренуватися та ставити нові рекорди. З огляду на суспільну значущість теми та вагому підприємницьку складову, видання Комерсант український провело медійний спецпроєкт “Дитячий спорт: бізнес, який не можливий без…”, у якому спікерами виступили спортивний маркетолог, донедавна консультант ФК «Олександрія» з питань розвитку та власник франшизи Shakhtar Football School Вадим Дробашко, професійна баскетболістка, підприємиця та мама чотирьох дітей Олена Гулямова, український професійний боксер, призер чемпіонату світу серед любителів (1999), багаторазовий чемпіон України, тренер і засновник «Школи боксу Олексія Трофімова» Олексій Трофімов, керівник приватної спортивної школи «Академія спорту А+» освітньої мережі А+ Олексій Мартиненко, професійний плавець, призер міжнародних змагань, олімпієць, тренер Сергій Фролов, гімнастка, тренерка, бронзова призерка Олімпійських ігор, власниця Академії художньої гімнастики в Києві Ганна Різатдінова, продюсер футбольного клубу зірок ФК “Маестро” Влад Сотніков та директор по розвитку футбольного клубу зірок естради і кіно “Маестро” і дитячої футбольної академії “Маестро” Анатолій Полковніков.
Усі вони поділилися своїм досвідом, розповіли про важливість дитячого спорту та свою мотивацію у цій справі.
Також відео-привітання записала Ірина Геращенко, українська стрибунка у висоту, бронзова призерка Олімпійських ігор 2024 року.
«Якщо люди обʼєднуються навколо дитини, яка прагне до перемоги, вона обовʼязково цього досягне. (…) спорт це не лише про перемоги, спорт це про формування характеру, про досягнення цілей, про проходження невдач та перешкод. В спорті, коли дитина не виграє одні змагання, але потім встає, підіймається і впевнено крокує на інші, це говорить про те, що в майбутньому житті вона також буде легко проживати свої складні ситуації», – вважає Ірина Геращенко
На початку заходу пролунало і відеовітання Жана Беленюка, українського спортсмена і політика, чемпіона Олімпійських ігор, багаторазового чемпіона світу і Європи. Він звернувся зі словами подяки до відповідального бізнесу, який підтримує дитячий спорт в Україні.
«Це стратегічно важливий напрямок в життєдіяльності держави. Я вважаю, що дитячий спорт – дуже важливий для нашої країни, звісно, часи наразі непрості, але ми повинні зберегти цю сферу для наших майбутніх поколінь і зробити все від нас залежне для того, щоб діти, які займаються спортом, бачили майбутнє в нашій державі і могли себе реалізовувати», – зазначив Жан Беленюк
Роблю художню гімнастику позитивнішою, – Різатдінова
Про мотивацію для відкриття власної дитячої спортивної академії розповіла гімнастка, тренерка, бронзова призерка Олімпійських ігор, власниця Академії художньої гімнастики в Києві Анна Різатдінова, яка брала участь у заході від .
«Коли я прийшла вперше на гімнастику, тренерка подивилася на мене і сказала, що я взагалі не підходжу для цього виду спорту: вага не та, ноги не ті і тд. Це було травмою на все життя. Тоді в 5 років я не могла уявити, що саме це буде мотивацією через років 20 відкрити свою академію і створити все навпаки. Не так, як у мене було в дитинстві», – розповіла Анна Різатдінова.
Вона зазначила, що всім спортсменам дуже важливо не загубити себе після досягнення спортивних висот. Своєю самореалізацію спортсменка вирішила обрати саме відкриття академії.
«Для спортсмена дуже важливо не загубитися по життю, особливо після Олімпійської медалі. Я почала їздити на майстер класи і зрозуміла, що не хочу передавати свій досвід за кордоном, а хочу ділитися ним з українцями. Художня гімнастика з одного боку дуже витончений вид спорту, з іншого – жорстокий. І я хотіла це змінити і показати як і що треба робити, щоб дівчата 3-4 років хотіли ходити на гімнастику, щоб їм не робили там боляче під час розтяжок, щоб їм не казали «ти не красива» і тд. Я хотіла зробити художню гімнастику більш позитивною. І роблю це», – наголосила вона.
Спорт – це фундамент всього життя
Своєю чергою керівник приватної спортивної школи «Академія спорту А+» освітньої мережі А+ Олексій Мартиненко, який не є спортсменом, однак керує як менеджер понад 10 спортивними напрямками наголосив на важливості занять спортом для всіх дітей, навіть які не планують ставати у майбутньому професійними спортсменами.
«Спорт – це секретна зброя, яка завжди з тобою. Шлях спортсмена після закінчення спорту – дуже важлива тема. Тому що не кожна дитина в результаті стає спортсменом, але спорт – це фундамент, який потім в житті дуже допомагає і становиться їхньою секретною зброєю. Спорт – це стрижень та дисципліна, яка потрібна і в бізнесі, і в сімейному житті та роботі», – вважає Олексій Мартиненко
Дитяча академія “Маестро” – це про спорт і патріотизм
Продюсер футбольного клубу зірок ФК “Маестро” Влад Сотніков та директор по розвитку футбольного клубу зірок естради і кіно “Маестро” і дитячої футбольної академії “Маестро” Анатолій Полковніков розповіли, що спортивна академія для їхніх вихованців – це не лише про спорт.
«Для нас дитяча академія була дуже зрозумілою, бо це не тільки про спортивне виховання, це ще й патріотична складова. І цей проєкт співіснує з декількома нашими паралельними проєктами, в які залучені ветерани. І вони допомагають виховувати дітей не лише в спортивному ключі, а й в патріотичному плані», – розповіли вони
В ФК «Маестро» зазначили, що спорт наразі переживає дуже складні часи, бо кіберспорт наступає на пʼяти традиційним видам спорту.
«Кіберспорт наступає на пʼяти традиційним видам спорту, він вже має вищу капіталізацію традиційних видів спорту, які зараз по факту виживають. Вони можуть існувати тільки або за рахунок державних програм, або за підтримки спонсорів, або через якісь креативні ідеї. В нашому проєкті ми намагаємося використовувати силу бренду. «Маестро» тримається на лідерах думок, на інфлюєнсерах, на зірках», – розповів Анатолій Полковніков, директор по розвитку футбольного клубу зірок естради і кіно “Маестро” і дитячої футбольної академії “Маестро”
Він наголосив – їх футбольний клуб намагається балансувати у сучасному світі аби втриматися на плаву.
«Ми випустили криптовалюту, вона знаходиться на стадії тестування. Її головна мета – залучити кошти в благодійні напрямки», – резюмував він.
Не дати учням допустити моїх помилок, – олімпієць Фролов
Сергій Фролов, який вийшов у фінал плавання на 800 метрів вільним стилем на Олімпійських іграх у Токіо, пройшов складний шлях кар’єри спортсмена. Втім, у ролі наставника прагне показати дітям, що треба починати з мети, нехай і маленької. Фролов пригадує настанови свого батька і першу свою мету – стати майстром спорту з плавання.
Під час дискусії спецпроєкту “Дитячий спорт: бізнес, який не можливий без…” зізнається, не думав, що буде так важко. Були злети та падіння, яких би хотілося, щоб ніхто більше не повторив.
“У найвідповідальніші моменти становлення мене як спортсмена доводилося переходити до інших тренерів. Хтось не міг продовжувати через сімейні обставини і це дуже великий удар. Зміна тренера, плану тренування може негативно вплинути на спортсмена. Ще є фінансова складова: коли держава допомагає недостатньо, хтось має заплатити за становлення спортсмена. І це найчастіше є батьки”, – наголосив Сергій Фролов
Фролов каже, коли став багаторазовим чемпіоном Європи, призером чемпіонатів світу, постав вибір: або продовжити, або шукати себе в іншому місці.
“За власні кошти, які зібрав за часи спортивної діяльності, відкрив спортивний клуб. Долучив команду, яку знаю, якій довіряю, і почали працювати. Наразі створюємо нові проєкти. Важливо, щоб учні не повторювали моїх помилок, щоб мій досвід став у нагоді”, – повідомив олімпієць.
Війна диктує нові виклики, тож зараз, каже плавець, створили новий проєкт по реабілітації військових, які потребують допомоги. Мета – допомагали військовим відновитися, долучати їх до різних змагань та заходів, підсумовує Фролов.
Не боятися почати з нуля задля дітей, – футболіст Дробашко
Футболіст та власник франшизи Shakhtar Football School Вадим Дробашко переконаний – власна футбольна школа – це не лише про бізнес. Попри те, що війна не раз руйнувала плани та дитячі мрії, Дробашко не опускав руки.
“Після повномасштабного вторгнення, можна було сказати, що стоп, я виходжу з бізнесу. Йде війна, не знаєш, що буде завтра. Втім, у нас такий регіон, що ми йдемо до кінця”, – зазначив Вадим Дробашко
Вадим Дробашко, який родом з Донеччини з міста Харцизьк ще до війни створив однойменний футбольний клуб “Харцизьк”. Згодом розвивав масовий футбол у складі футбольного клубу “Шахтар”. В рамках проєкту “Давай грай”, діти, які не мали можливостей тренуватися у дитячих спортивних школах, в футбольних академіях, могли займатися футболом будь-де. Втім, війна 2014 звернула цей проєкт. Це був перший удар по бізнесу і мріям, каже Дробашко.
З 2020 року почав розвивати свій бренд з франшизою від ФК “Шахтар”.
“Відкрили 5 шкіл. та поїхали відкривати нові на малу Батьківщіну: до Краматорська, до Маріуполя, де домовилися про оренду спорткомплексу. Коли усі договори були на фінальній стадії, 24 лютого перекреслило весь мій бізнес, в який я вклав 140 тисяч доларів. І все це було вщент знищено. Ще важче було усвідомити, що у нас при евакуації з Бучі загинуло 2 дитини, які займалися в нашій школі. Ми не знали, що нам робити”, – повідомив Вадим Дробашко
Росіяни “розважалися” у дитячій академій в Бучі: вони порозставляли м’ячі і з 40 метрів просто розбивали їх. Дробашко пригадує побачене після повернення на Київщину. Попри все, Дробашко зі своєю командою продовжили піднімати бізнес, зокрема, відкрили локацію в Полтаві, де зараз займаються понад 70 дітей.
Мої підопічні вже чемпіони України, – боксер Трофімов
Боксер Олексій Трофімов ділиться своєю мотивацією, коли передає досвід дітям. З 12 років в боксі – пройшовши шлях від дитячого спорту в рідному Севастополі до професійного боксу – вирішив тренувати дітей та навіть вийшов на Всеукраїнські змагання – з дитячою юнацькою спортивною школою. Втім, після анексії Криму довелося переїхати до Києва і починати все з початку.
“Чому тренерство? Коли ти спортсмен і маєш багато уваги, потім настає момент тиші. Мені захотілося відкрити свою школу та, найважливіше, закохувати дітей у спорт. Після повномасштабного вторгнення створив ще раз школу імені Трофімова. Почав з 2-3 дітей. Зараз ці хлопчики вже чемпіони України серед юнаків”, – сказав Олексій Трофімов
Трофімов резюмує: зараз функціонують 2 зали в столиці. І якщо в 2022-2023 роках на чемпіонаті міста Києва було 50-60 учасників, то зараз це понад півтори сотні. Боксер впевнений, у бізнесі важлива співпраця із самими собою і за жодних обставин не опускати руки.
Дітям потрібен вибір, – баскетболістка Гулямова
Діти повинні мати шанс на вибір та волевиявлення, переконана професійна баскетболістка, підприємиця та мама чотирьох дітей Олена Гулямова. Золоте правило вдома – займатися спортом обов’язково всім три рази на тиждень, не важливо яким.
“Спорт – це кайф, це – задоволення, це – про емоції, яких ти ніде не знайдеш, не знайдеш їх в комп’ютері, не знайдеш в інтернеті. Спорт – це про дружбу, про те, як ділитися, навіть якщо в тебе останній шматок хліба”, – сказала Олена Гулямова
Баскетболістка з власного досвіду знає, як це були без спонсорів молодим амбіційним спортсменам, як жити на останні гроші і ще й розвиватися.
“Дуже вірю в те, що спонсори будуть по-іншому дивитися на спорт. Не з погляду вигоди, яка повинна бути. Супервіддача – це не коли спонсор дав гроші і чекає, коли виросте якась зірочка і віддасть 15-20 тисяч доларів, які в них вклали. Дитячий спорт – це ідея”, – вважає вона.
У планах баскетболістки теж відкрити академію та вже знає її назву.
“Вона обов’язково буде називатися “Будівельник”. Сподіваюся, що в найближчі 5 років така перспектива є. Буду вдячна за будь-яку підтримку в будь-якій галузі”, – наголосила Олена Гулямова
Гулямова обіцяє обов’язково поділитися планом будівництва та вірить у спортивне майбутнє України. А воно безперечно є. Україна має вагоме місце у світовому спорті, досягнувши численних успіхів та беручи золото на Олімпійських іграх.