“Тиша на морі” як основа для справжнього перемир’я: оцінка політологів

26 Березня 13:46
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Під час учорашніх перемовин в Ер-Ріяді делегація США домовилась з представниками України та росії унеможливити атаки на комерційні судна у Чорному морі.

Про це йдеться у повідомленнях Білого дому за результатами зустрічей.

“Сполучені Штати та Україна домовилися забезпечити безпеку судноплавства, виключити застосування сили та запобігти використанню комерційних суден у військових цілях у Чорному морі”,

— йдеться в повідомленні.

До аналогічної домовленості Штати дійшли і під час перемовин з росіянами.

Міністр оборони України Рустем Умєров окремо наголосив, що переміщення росією своїх військових суден за межі східної частини Чорного моря буде вважатися порушенням духу цієї домовленості та буде розглядатись як порушення зобов’язань забезпечити свободу судноплавства в Чорному морі та загроза національній безпеці України.

“У такому випадку Україна матиме повне право реалізувати право на самозахист”,

— зазначив він.

Інші домовленості

Крім того, делегація США окремо з Україною та росією домовилась розробити заходи для взаємного припинення атак по енергетичних обʼєктах росії та України.

У Білому домі підкреслили, що США залишаються відданими сприянню обміну військовополоненими, звільненню цивільних увʼязнених та поверненню примусово переміщених українських дітей.

Також Сполучені Штати заявили, що допоможуть відновити доступ росії до світового ринку експорту сільськогосподарської продукції та добрив, знизити витрати на морське страхування та розширити доступ до портів і платіжних систем для таких операцій.

Тож, припинення бойових дій на морі – це реальна угода чи ідеться знову про чергову спробу показати видимість результату за умови відсутності поступу у перемовинах? І якщо, все-таки, щось подібне реалізується на практиці – наскільки вигідно це Україні та що саме це нам дає? Комерсант український запитав про це у вітчизняних експертів.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

“Немає ніякої тиші на морі”

Політолог Володимир Фесенко наголосив, що тиша саме на морі більш вигідна росії, ніж Україні. Там навіть не приховують, що тиша їм потрібна навіть не заради чорноморської зернової ініціативи, а щоб не було ударів по Криму і Кримському мосту. Але, насправді, ніяких домовленостей досягнуто не було і в реальності Чорне море не стало зоною тиші.

“Немає ніякої тиші, поки що. Вірніше, напівтиша є – як мінімум, останні пів року. Ви давно бачили новини про активні бойові дії в Чорному морі? Давно. Бо їх там немає десь з осені минулого року. Так, атаки на Крим були, є обстріли Одеси, але активних бойових дій саме на морі давно вже немає. Так що питання про припинення вогню на морі – достатньо умовне”,

– сказав експерт в ексклюзивному коментарі .

Він підкреслив, що основною проблемою є удари по портовій інфраструктурі, а не активні бойові дії на морі. Саме порти – це те, що хотіли б захистити у нинішній ситуації обидві сторони.

“Головні ризики, головні проблеми, коли говорять про припинення вогню на морі, відновлення так званої “чорноморської ініціативи”, це якраз удари по портовій інфраструктурі, а не бойові дії на морі. І [по цьому] поки що жодних домовленостей немає”,

– наполягає політолог.

Не домовленості, а російський ультиматум

Фесенко також зазначив, що домовленості в Ер-Ріяді не є юридично зобов’язуючими:

“Коли підписували зернову угоду, так звану чорноморську ініціативу, тоді був документ. Його підписували окремо росія, окремо – Україна. Підписували Туреччина і ООН. А зараз що підписували? Нічого не підписано. Тому немає тиші, немає документів, немає домовленостей. Там, у кращому випадку, те, що можна назвати напівформальними домовленостями, які не зафіксовані в жодному документі”.

Більш того, результатом цієї зустрічі став перший ультиматум росії, висунутий адміністрації трампа, стверджує експерт. Адже росіяни заявили американцям, що тиша на морі буде лише в тому випадку, якщо США виконають вимоги по скасуванню санкцій в аграрному секторі.

“І це проблема. Якщо американці на це погодяться, а це цілком імовірно, тоді виникне прецедент. Бо росія надалі може казати: спочатку скасування санкцій, а потім припинення вогню – в повітрі, на суходолі, де завгодно. І ось це буде дуже негативна логіка, яка може зруйнувати і переговорний процес, і виконання будь-яких угод, зокрема, про припинення вогню”,

– наголошує політолог.

Що стосується імовірного перемир’я, експерт рекомендує Україні прив’язати припинення вогню на морі до припинення бойових дій в повітрі. Адже саме удари з повітря є найбільш значущою проблемою для України.

“Для нас ключове питання, і це могло б стати справжнім проривом – це домовитися про припинення вогню в повітрі. Тому що для нас це проблема номер один. І тоді це буде стосуватися і ударів по портовій інфраструктурі, в тому числі. Якщо не буде ударів з повітря, то всі ми тоді відчуємо, що, скажімо так, війни стало менше”,

– резюмував Володимир Фесенко.

Тиша на морі як відправна точка до перемир’я

У свою чергу, політолог Станіслав Желіховський зазначає, що хоча деталей ще дуже мало, але, все ж, помітно, що є спроби забезпечити безпеку Чорного моря, зокрема, для торгівельних суден та портової інфраструктури. Він припускає, що ці домовленості можуть стати основою для тимчасового перемир’я.

“Якщо це питання буде дійсно імплементовано, і рф не порушуватиме тих домовленостей, які наразі обговорюються, то, я думаю, що це може стати основою для запровадження всеосяжного перемир’я. Поки що тимчасового характеру, але це буде підготовкою до тривалого перемир’я. І тоді ми зможемо рухатися далі”,

– прокоментував експерт ексклюзивно для .

Водночас він також зауважив, що росія виставляє максимальні вимоги і вимагає зняття санкцій в обмін на припинення вогню на морі. За словами політолога, ця ситуація покаже, наскільки рішуче проявить себе команда Трампа і чи зможе вона досягти тиші на морі, не йдучи на всі вимоги росії

“А Україні, вільному світу і нашим партнерам, я думаю, що потрібно проявити більш жорстку позицію”,

– резюмував Станіслав Желіховський.

Тож, думки експертів щодо реальних наслідків та перспектив учорашніх домовленостей дещо відрязняються. Однак вони безумовно сходяться у тому, що росія в ультимативній формі озвучила США максимально високі вимоги, і реакція на ці вимоги покаже, чого Україні чекати від Штатів у подальшому та якою буде їхня роль у перемовинах.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор