Туреччина може замінити росію на європейському ринку газу – ЗМІ

2 Січня 11:11

Після припинення транзиту російського газу до Європи через Україну Туреччина сподівається зайняти хоча б частку ринку, який раніше належав рф. Туреччина виходить на перший план як єдина надійна альтернатива для постачання газу до Європи. Такі думки зараз домінують у турецьких ЗМІ, зокрема про це пише Hurriet, передає Комерсант український.

Після повномасштабного російського вторгнення до України європейські країни значною мірою припинили закуповувати російський газ і звернулися до альтернативних джерел. Зокрема вони переорієнтувалися на закупівлю скрапленого природного газу (СПГ) з таких країн, як Норвегія, Катар та США. За даними кінця 2023 року, обсяг російського газу, що транспортувався до Європи трубопроводами через Україну, зменшився приблизно на 28% порівняно з 2022 роком, до 15 мільярдів кубометрів.

В останній час через український маршрут газ продовжували отримувати Словаччина, Молдова та Угорщина. Тому зупинка транзиту особливо вплине на ці країни. Молдова, яка очікувала такого рішення, вже раніше вжила надзвичайних заходів (а от Придністров’ю буде нелегко).

Туреччина як альтернатива росії

В Hurriet вважають, що нинішня ситуація ще більше посилить позицію Туреччини як безпечної газової альтернативи для Європи. Туреччина вже певний час виділяється як надійний маршрут транзиту газу. Це зумовлено як географічним положенням, так і газовою інфраструктурою Туреччини, яка включає трубопроводи та плавучі установки, а також власний видобуток газу в Чорному морі. Після початку повномасштабної війни між росією та Україною Туреччина продає газ таким країнам, як Молдова, Болгарія, Північна Македонія, Румунія та Угорщина. Використовуючи власний видобуток газу та джерела СПГ, вона продає газ Болгарії, Македонії, Угорщині, Молдові та Румунії.

За словами експерта з енергетики, засновника MOBEN Consulting Еміна Емраха Даниша, хоча існує багато параметрів, безсумнівним є те, що позиція Туреччини посилиться.

“Це політичні та комерційні питання… З радянських часів Європа була найважливішим ринком для російського газу, а росія була найбільшим джерелом для Європи. Припинення постачання російського газу може змусити країни регіону шукати альтернативні джерела. Туреччина має дуже серйозну газову інфраструктуру і може здійснювати постачання. Туреччина є одним з найважливіших маршрутів, особливо для країн Південно-Східної Європи”,

– стверджує експерт.

Водночас відомо, що станом на сьогодні Туреччина отримує газ з росії через газопроводи “Блакитний потік” та “Турецький потік”, з Азербайджану через TANAP та з Ірану. Угорщина буде й далі отримувати російський газ через “Турецький потік”. Існує також багато повідомлень про те, що Туреччина займає важливе місце у забезпеченні росією чорним імпортом підсанкційних товарів. Тож є підстави побоюватися, що під виглядом турецького газу Туреччина продаватиме ЄС російське паливо.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Європа і газ

Станом на початок 2022 року ЄС на 40% залежав від російського газу. У 2021 році 65% газу, який купувала Німеччина, були російськими. У третьому кварталі 2023 року лише 12% імпортованого ЄС газу залишалися російськими.

Водночас деякі країни ЄС, такі як Угорщина та Словаччина, залишаються залежними від російського газу. Контракти цих країн з Газпромом передбачають постачання газу через українську ГТС. Наприклад, Австрія підписала контракт на постачання газу до 2040 року.

Після виведення з ладу обох “Північних потоків” та зупинки української ГТС росія зможе постачати газ до Європи лише через Турецький потік.

За даними Центру досліджень енергетики і чистого повітря (The Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA), з початку повномасштабного російського вторгнення Євросоюз купив у росії енергоносіїв на 211 млрд євро.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор