Цифрова інтеграція: митниця і Адміністрація морпортів об’єднують інформаційні системи
15 Травня 08:49
Державна митна служба України та ДП «Адміністрація морських портів України» підписали Угоду про інформаційне співробітництво. Про це повідомили у Держмитслужбі, інформує «Комерсант Український».
Угода передбачає інтеграцію «Єдиного вікна для міжнародної торгівлі» з «Логістичною портовою системою (DocPort)». Це має забезпечити автоматичний обмін даними між системами без дублювання та ручного введення.
Інтеграційний проєкт передбачає два етапи
На першому етапі інтеграції інформація про суднозаходи з DocPort автоматично надходитиме в інформаційну систему митниці. Це дозволить розпочати вантажні операції без очікування ручного введення даних про суднозаход в «Єдине вікно для міжнародної торгівлі».
На другому етапі планується організація обміну даними про завершення митного оформлення вантажів, які надійшли в морський порт на суднах закордонного плавання, пройшли митне оформлення та будуть вивозитись через КПП, на яких контроль здійснюється адміністрацією морського порту. При цьому формування пропуску на виїзд здійснюватиметься без паперів і людського втручання.
Які очікуються результати
Економія часу на оформленні судна може становити до 6 годин. Відповідно, судновласники зможуть зекономити кошти.
Очікується також підвищення пропускної здатності портів, а відтак і покращення зовнішньої торгівлі. Як прогнозують в Адміністрації морських портів пропускна здатність має збільшитись на 3-7% і це без нових інфраструктурних витрат.
А ще буде забезпечено максимальну прозорість. І відповідальність, оскільки кожна дія буде супроводжуватись електронним підписом відповідального працівника.
Як зазначили в Адміністрації морських портів, інтеграція інформаційних систем є реальним кроком до цифровізації української портової логістики за стандартами ЄС та Міжнародної морської організації.
Порти України працюють з рекордним навантаженням
Українські морські порти у 2024 році встановили новий рекорд, обробивши 97,2 млн тонн вантажів. Це значно перевищує показник 2023 року, який складав 62 млн тонн. Такими є дані ДП «Адміністрація морських портів».
Основними драйверами зростання стали зернові та рудні вантажі, які забезпечили 60,3 млн тонн і 18,5 млн тонн відповідно.
Важливу роль у підтримці експорту відіграли Дунайські порти, які перевантажили 17,3 млн тонн вантажів.
Одним же із найважливіших досягнень стало стабільне функціонування Українського морського коридору.
Як відпрацювали порти «Великої Одеси»
Від початку функціонування Українського морського коридору одеськими портами оброблено 120 млн тонн вантажів, з яких 76 млн тонн – аграрна продукція. Лише у 2025 році перевезено понад 28 млн тонн, включаючи понад 15 млн тонн зернових.
Завдяки Українському морському коридору вітчизняні виробники зберегли конкурентоспроможність на світових ринках та забезпечили стабільні валютні надходження у вітчизняну економіку. За оцінками НБУ, до 30% експорту металопродукції проходить саме через цей маршрут. Для агросектору економічний ефект оцінюється у 15–20% доданої вартості.
Український морський коридор забезпечив експорт продукції до 53 країн світу, включаючи Кенію, Джибуті та Бангладеш.