ЦВК готова до можливих виборів, але їх дата невідома, доки діє воєнний стан, – джерела
14 Листопада 20:00Днями видання The Economist повідомило, що вибори в Україні можуть відбутися вже у травні 2025 року. В Офісі президента України відразу розкритикували такі прогнози. Коли насправді в Україні можуть відбутися вибори — розбирався Комерсант український.
Так, радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк відразу відреагував на повідомлення західних ЗМІ про можливість проведення виборів в Україні у травні 2025 та висловив розчарування підходом західних медіа до питань, які стосуються української державності.
“Що мені сьогодні дуже подобається – я з сарказмом говорю – в західних медіа? Всі плани, все, що вони прописують сьогодні – це примусити Україну не чинити спротив. Віддайте територію, не вступайте до НАТО, проведіть вибори під час війни. Усе це базується на тому, що примусьмо Україну,” – зазначив Михайло Подоляк
Шанси на вибори в травні – менш як 10%
Політолог Володимир Фесенко в ексклюзивному коментарі для Комерсант український теж скептично оцінив прогнози The Economist про можливість проведення виборів найближчої весни.
За словами експерта, цей сценарій можливий лише за умови завершення війни до початку 2025 року, а на цей час таких передумов, на жаль, немає.
«Вибори в травні 2025 року можуть відбутися тільки в тому випадку, якщо війна завершиться до початку нового року, або хоча б до лютого. Я поки не бачу жодних передумов для цього. Вірогідність того, що вибори відбудуться в травні, я б оцінив менш ніж у 10%», – підкреслив Володимир Фесенко.
Політолог наголосив, що для проведення виборів необхідно вирішити низку серйозних організаційних та технічних питань. Серед основних труднощів, які, за словами Фесенка, ускладнюють проведення виборів в умовах війни, це відсутність фінансування у бюджеті на вибори, необхідність змін у законодавстві та оновлення реєстру виборців, оскільки значна частина населення України змінила місце проживання.
«Декілька мільйонів українців, можливо більше, зараз знаходяться за кордоном. Це питання потребує ретельної підготовки та часу», – Володимир Фесенко.
Водночас експерт вважає, що найбільш реалістичним сценарієм є проведення виборів восени 2025 року, а не в травні. Враховуючи поточні обставини, прогнози, які були озвучені The Economist, є занадто оптимістичними.
“Чому восени? Тому що місцеві вибори за Конституцією мають відбутися наприкінці жовтня наступного року. Було б логічно і, до речі, дешевше, якщо одночасно пройдуть і президентські, і парламентські, і місцеві вибори, які відклали внаслідок воєнного стану”, – каже Володимир Фесенко.
Політолог також зазначив, що одночасне проведення президентських, парламентських та місцевих виборів може бути більш логічним і економічно доцільним варіантом, якщо війна закінчиться у 2024 році.
«Це зменшить витрати на виборчі кампанії та дозволить уникнути додаткових фінансових і організаційних навантажень», – резюмував Фесенко.
ЦВК готується до можливого завершення воєнного стану, – джерела Комерсант український
Попри активну поточну роботу Центральної виборчої комісії (ЦВК) над підготовкою до проведення виборів, джерела в органі не підтверджують чутки про можливість їх проведення вже в травні чи вересні 2025 року.
Як стало відомо Комерсант український з інсайдерських джерел, у ЦВК справді тривають постійні наради та обговорення механізмів організації виборів у разі завершення воєнного стану, але наразі немає офіційних вказівок готуватися до конкретних дат. Згідно з нормами закону про воєнний стан, будь-які вибори в такий період заборонені.
“У ЦВК постійно напрацьовуються механізми, відбуваються наради та готуються до того, що в будь-який момент можуть оголосити завершення воєнного стану. Втім вказівок готуватися до виборів на конкретну дату немає”, – джерела “Комерсант український” у ЦВК
Представники ЦВК наголосили, що після скасування воєнного стану парламент протягом 90 днів має призначити вибори президента. Наразі, за словами співрозмовника Комерсант український головним завданням ЦВК є забезпечення організаційної готовності до будь-яких змін, зокрема й скасування воєнного стану, однак питання конкретної дати виборів залишається відкритим.
Автор — Анастасія Федор