Ексклюзив Ціни на пальне поповзуть догори. Експерти дали неоптимістичний прогноз

1 Лютого 16:59

Перший місяць нового року для українських водіїв закінчився на мажорній ноті. Адже ціни на бензин, дизель та газ постійно зберігали тенденцію до зниження. Але здешевлення пального вже не буде і українським автомобілістам слід очікувати поступове зростання цін. намагався розібратися, що буде з вартістю палива в Україні.

Середня ціна на пальне станом на кінець січня, становила: бензин А-95 – 50,74 грн, дизельне паливо 50,82 грн, газ автомобільний – 27,38 грн.

Середні ціни на пальне по Україні на 31.01.2024
Вид паливаЦіна (грн.)
Бензин А-95 преміум54,24-0.01-0.018%
Бензин А-9550,74-0.01-0.020%
Бензин А-9246,99-0.02-0.043%
Дизельне паливо50,82-0.01-0.020%
Газ автомобільний27,38-0.13-0.473%

Якщо порівняти ціни, що були зафіксовані на кінець листопада торік, то фактично вони знизилась від 3 до 5 гривень.

На тлі загального здешевлення пального, навіть А-95 «преміум» радував водіїв своєю доступністю. Найдешевший можна було знайти за 48,98 грн/л, найдорожчий – за 58,99 грн/л.

Втім, найбільш відчутніше за весь цей час дешевшав автогаз. На АЗС ціни на нього впали майже на 10 гривень.

Чому падали ціни?

Усе пальне що надходить до України – привозне. Тому, ми напряму залежимо від постачань з-за кордону. Ціни передбачити складно. Приміром, рік тому, ціни на нафту становили 95 доларів за барель і надалі їхнє підвищення очікувалось ледь не на третину. Натомість отримали ціну нижчу за 80 доларів. Саме зниження ціни на нафту і дозволило продавцям відносно довго тримати привабливі показники на табло українських АЗС. 

«Ще один і суттєво важливий фактор, що призвів до зниження цін на пальне  – докорінна зміна самої системи постачання палива. За роки повномасштабної війни Україна позбулася російського дизелю та бензину та пустила на ринок понад 700 дрібних імпортерів із Європи, давши українському споживачеві право вибору і повністю унеможлививши дефіцит»

розповів директор Консалтингової групи А95 Сергій Куюн.

Які будуть цінники на АЗС зараз?

Здешевлення пального вже не буде, кажуть експерти. Навпаки, українським автомобілістам слід очікувати поступове зростання цін. Головно – через тривожні події у світі. 

Неспокій у Червоному морі, створює високу ймовірність ускладнення постачання сировини до Європи, Близького Сходу й Азії. Через напади хуситів на торгові кораблі (нафтові танкери), доведеться знову спрямовувати судна з пальним в обхід, а отже використовувати довший і дорожчий шлях транспортування. За таких умов, ціни на нафтопродукти неодмінно поповзуть догори. На Червоне море припадає половина глобальної морської торгівлі й атаки хуситів уже вплинули на цінову політику в багатьох країнах. 

Для України буде важливою ситуація у морських портах Румунії та Польщі, щоб вони були прохідними, оскільки наразі ці країни для нас є основними постачальниками бензину. 

Хитнути трохи ситуацію з цінами, зокрема на автогаз, може і повторна блокада його постачання. 

«Польсько-український кордон пропускає майже половина всього імпорту автомобільного газу. Якщо буде рецидив із польським кордоном, то можуть бути незначні зміни. Але ми навчилися жити за умов блокади і вона нам не загрожує. Машини поїдуть в об’їзд – Словаччиною, Румунією…»

зазначає директор Консалтингової групи А95 Сергій Куюн.

Якщо ж із постачанням автогазу не буде жодних ексцесів, то ціни на нього не зростатимуть – запевняють експерти.

Також дестабілізуючим фактором є передвиборчі перегони в США, дискусія у американському Конгресі щодо обертів скандалу із нелегальною міграцією та скорочення у США запасів і видобутку нафти. 

«Це вже призвело до того, що ціни на нафту тиждень як зростають. Відлік пішов. Уже ціни зросли з 78 до 83 доларів за барель. Відповідно закупівельні ціни для українських компаній теж почали зростати. Вже до кінця тижня помітним буде зростання цін у невеликих мережах, в економ сегменті. І впродовж двох-трьох тижнів відбудеться вже глобальна реакція ринку»

– каже директор Консалтингової групи А95 Сергій Куюн.

Навіть якщо ціни за барель зафіксуються на сьогоднішній позначці, то вартість бензину та дизелю для українського споживача все одно збільшиться на декілька гривень, кажуть експерти. 

«Як тільки ціна на нафту йде вгору на світовому ринку, значить слід готуватися що у нас на 2-3 грн буде додаватися на літрі через 20-25 днів. І так завжди»

каже економіст Олег Пендзин.

А ось серед внутрішніх факторів, які можуть негативно вплинути на вартість пального деякі експерти називають ситуацію з курсом валют. Поки вона під контролем і незначні втрати позиції гривні не спричиняють підвищення цін на пальне. Але якщо курс «сповзатиме», то для закупівлі імпортних товарів Україні потрібно буде більше національної валюти, що автоматично потягне за собою ріст цін на нафтопродукти. 

Якою буде вартість пального весною? 

Весною, як і зараз, ціни на пальне зменшуватись вже точно не будуть. 

«Ситуація швидко змінюється. Навіть ситуація з Червоним морем…все було нормально, тихо, декілька пострілів і ціна на барель підскочила на 5 доларів. Що точно можна сказати, так це, про дефіцит – його не буде. Його не може бути»

– пояснює Сергій Куюн.

Березень мине без особливих змін цін на бензин та дизель – запевняють фахівці. А вже у квітні-травні ймовірно спостерігатимемо за зростанням цін – через попит у зв’язку з проведенням весняно-польових робіт.

«Так буде певний період часу, ми побачимо на дизель трошки зростання, на 2-3 грн. Потім воно відкотиться знову, коли оця хвиля весняно-польових робіт пройде»

каже економіст Олег Пендзин.

Що продовжуватиме тримати стабільну вартість – так це автогаз. Через його надмірну кількість у продажу і, насамперед, із країни ворога. Російський газ сьогодні буквально заполонив українські АЗС, констатують експерти Консалтингової групи А-95.

Якщо минулого року навалу дешевого скрапленого газу з росії швидко приборкали законодавчо, то зараз зробити це тяжко. Бо за документами, окупанти торгують європейським, сертифікованим автогазом, а не перепродують як було раніше. Тому, дізнатися походження сировини майже неможливо.

Такий автогаз на 20% дешевший. Він і стримуватиме на певний період загальний ріст цін. Разом із тим руйнуватиме в Україні вже налагоджені системи постачання якісної імпортної продукції. Завезений з країн Європи автогаз просто не буде конкурентоздатним. 

Санкції СБУ мають допомогти прибрати російський газ із України. Поки ж велика кількість українських водіїв продовжуватиме заправляти свої авто ворожим пальним. Загалом, які б коливання цін не відбулися – єдине в чому запевняють експерти: в Україні запаси всіх видів палива будуть максимальними у найближчі місяці.

Автор: Юлія Кіріс

Дзвенислава Карплюк
Редактор