Після тендера на відновлення постраждалої від обстрілів ЗС РФ дитячої лікарні “Охматдит” (на якому перемогла компанія із завищеними цінами) міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко заявив, що конкурс проведуть заново. Глава профільного міністерства запевнив, що суми будуть аналізуватися та перевірятися, оскільки є різниця між капітальним і терміновим ремонтом. Крім того, гроші, зібрані на “Охматдит”, будуть перераховані на скарбничий рахунок лікарні.
Разом із тим низка Telegram-каналів відучора підіймає тему відставки чинного міністра охорони здоров’я, наполягаючи на тому, що зміна керівника профільного міністерства — єдине логічне рішення після скандалу з тендером на відбудову. Комерсант український поспілкувався з політичним експертом Володимиром Цибулько, запитавши його, що чекає далі на Віктора Ляшка та чи не вплине ситуація з відбудовою “Охматдиту” на інші збори та донати.
Чи повернуло довіру суспільства рішення про переоголошення тендеру?
“Як то кажуть: “осадочок лишився”. В будь-якому випадку, ця влада заряджена руйнувати моральне поле, законодавче поле. І яким би не був наступний результат — довіри до нього також не буде. Як і не буде довіри до цієї структури під назвою «Фонд Охматдит»”, – каже політолог.
Володимир Цибулько висловив думку про те, що потрібно скликати Раду донорів, (всі хто зробив внесок 5 млн, можуть скликати таку раду), для того, щоб інформувати суспільство, чим вони будуть керуватися при обранні підрядника. І хоча міністерство хоче це через Prozorro запустити, “але там на етапі написання техумов можна “схімічити” так, що “потрібна” компанія знову переможе”.
Чи позначиться історія зі скасованим тендером на відбудову “Охматдиту” на інших зборах та донатах?
Співрозмовник вважає, що інцидент не матиме впливу на майбутні тендери, збори та донати, на котрі спрямовуватиме кошти українське суспільство. Але довіру до влади ця ситуація підірвала.
“Це викликає огиду, як оточення Зеленського поексплуатувало шок суспільний з атакою по “Охматдиту”. Бо тоді від серця відривали, а потім різко припинили донати для ЗСУ і розвернули в бік допомоги дитячій лікарні. Тепер ця вся історія зробила тріщину”, – вважає Цибулько.
На думку політолога, єдиний засіб відновити довіру суспільства — це змінити владу.
Чи мав би піти у відставку Віктор Ляшко, демонструючи свою відповідальність за скандал із тендером?
Політичний експерт переконаний, що у цьому випадку мова зовсім не про кар’єру міністра охорони здоров’я. Головне питання полягає в том, що профільне міністерство дало повну свободу дій Фонду у виборі підрядника.
“Однак це все-таки обʼєкт, за який відповідає МОЗ. А чого Ляшко мовчав? Тому тут питання його відставки теж має розглядатися, обовʼязково”, – резюмував Володимир Цибулько.
Що потрібно знати про відбудову дитячої лікарні “Охматдит”
22 липня було оголошено тендер на інженерно-консультаційні послуги за виконанням будівельних робіт для зруйнованої після обстрілів дитячої лікарні “Охматдит”. Переможцем оголосили ТОВ “Васеньов інжиніринг”. Ця компанія була єдиним учасником аукціону, а договір з нею ще не був оприлюднений. Компанія подала заявку з пропозицією на 9 млн 350 тисяч грн і, відповідно, саме ця сума була в результаті узгоджена сторонами.
За ці гроші переможець до кінця поточного року повинен був провести підготовчі роботи для поточного ремонту будівлі: скласти графіки виконання робіт, поставки матеріалів, підібрати відповідний персонал, здійснювати управління та керівництво проєктом тощо.
Також на Prozorro був проведений ще один тендер, але вже на послуги з виконання технічного нагляду за виконанням будівельних робіт в “Охматдит”. Його виграла вже інша компанія – ТОВ “ІК-ПРОЕКТ”, яка запропонувала ціну за свої послуги в 5 млн 215 тисяч гривень.
Водночас стало відомо, що недержавна установа “Благодійний фонд “Охматдит – здорове дитинство”, яка оперує грошима благодійників, також проводить тендер по ремонту “Охматдиту”. У ньому взяли участь 14 компаній. З огляду на те, що тендер проводила недержавна установа, у ньому не було очікуваної вартості й переможець, відповідно, визначався не за ціною пропозиції, а по сумі балів по різних критеріях оцінки.
Переможцем стало ТОВ «Буд-технолоджі», попри те, що ця пропозиція була однією з найдорожчих серед усіх інших учасників конкурсу. Вартість робіт від цього підрядника склала 307 мільйонів гривень без ПДВ, тоді як інші учасники пропонували виконати ремонт значно дешевше – від 42 до 286 мільйонів гривень. При цьому Фонд не надав жодних пояснень щодо ігнорування дешевших пропозицій, хоча щонайменше сім з них містили повністю заповнені комерційні пропозиції з детальним описом робіт та цін.
Замість цього “Благодійний фонд “Охматдит” у мережі Facebook опублікував заяву, де заперечив усі звинувачення щодо непрозорості та недоброчесності у використанні коштів, зібраних на відновлення постраждалого корпусу лікарні.
“Процедура тендеру була відкрита, тобто в ньому могли взяти участь будь-які компанії. Зараз ми готуємо розгорнутий звіт щодо проведеного конкурсного відбору та компаній, які брали участь у тендері на майданчику SmartTender”, – йшлося у дописі на сторінці фонду в соцмережі.
“Благодійний фонд “Охматдит”: що про нього відомо
Благодійна організація “Благодійний фонд “Охматдит — здорове дитинство” був заснований у Києві 2022 року за ініціативи українських медичних працівників НДСЛ “Охматдит”, публічних діячів та волонтерів.
Це фонд цільової допомоги Національній дитячій спеціалізованій лікарні “Охматдит”, а також медичним закладам, які входять в Асоціацію дитячих лікарень України. Наша ключова мета — ефективніше надходження цільової допомоги, надання доступу дітям до передових світових медичних технологій, які застосовуються в їхньому лікуванні.
Фонд закуповує медичне обладнання, яке допомагає рятувати життя дітей. В наглядову раду фонду входять телеведучій і кінопродюсер Юрій Горбунов, телеведуча Соломія Вітвіцька та головна медична сестра НДСЛ “Охматдит” Олена Примак.