Центри життєстійкості зможуть відкрити ще 100 громад: оголошено відбір

27 Лютого 16:35

Українські громади з 3 до 12 березня матимуть можливість взяти участь у відборі для участі в проєкті зі створення Центрів життєстійкості. Про це повідомляє Урядовий портал, інформує Комерсант український.

Відбір учасників здійснюватиме Міністерство соціальної політики України.

Як повідомляється, вже понад 200 громад у 23 областях України долучилися до пілотного проєкту та відкрили Центри життєстійкості, що допомагають мешканцям впоратися зі стресом і викликами, пов’язаними з війною.

“У державному бюджеті на 2025 рік вже передбачені кошти, які дозволять цього року відібрати ще близько 100 громад, де українці безоплатно отримуватимуть якісну психосоціальну підтримку”, – повідомила Міністр соціальної політики України Оксана Жолнович.

Що дає громаді створення такого Центру

Кожен житель і жителька громади, які долучаються до проєкту, матимуть доступ до фахової підтримки психологів і соціальних фахівців.

Центр життєстійкості також стане важливою частиною місцевої соціальної інфраструктури, де розвиватимуться волонтерські ініціативи для посилення громади. При цьому держава покриває витрати на роботу команди, щоб Центр працював стабільно.

Що потрібно, аби долучитися до проєкту

Для відкриття Центру життєстійкості громада має підготувати приміщення, яке відповідатиме вимогам безбар’єрності, та взяти на себе його утримання.

Детальні вимоги до приміщення та процедура подачі заявки прописані у постанові Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2023 року №1049. Цей документ визначає порядок реалізації експериментального проєкту із запровадження комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості.

Уповноважений орган громади подає заяву довільної форми в електронному форматі. Там має бути вказано кількість жителів та наявність приміщення для надання комплексної послуги.

Якщо приміщення перебуває:

– у комунальній власності, то до заяви потрібно додати рішення про виділення такого приміщення під послугу;

– у державній власності, тоді використання приміщення здійснюється відповідно до законодавства про оренду державного та комунального майна;

– у приватній формі власності – до заяви потрібно додати письмову згоду благодійника.

Проєкт може фінансуватися з трьох джерел: місцевого бюджету, державних коштів та за рахунок благодійників. Державою фінансується саме надання комплексної послуги з формування життєстійкості шляхом укладання договору з надавачем цієї послуги.

Подати заявку та усі необхідні документи потрібно на електронну адресу [email protected] з копією на [email protected].

Прийом заявок від територіальних громад триватиме з 3 по 12 березня включно (до 23:59).

Проєкт реалізується Міністерством соціальної політики в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” першої леді Олени Зеленської. Ця програма покликана створити систему сервісів і послуг, які зможуть різними способами та дієвими механізмами підтримати українців у складні часи повномасштабної війни.

Актуальність психологічної допомоги

Рівень задоволеності власним психологічним станом продовжує знижуватися: якщо у 2022 році він становив 41%, то на початок 2025 року впав до 36%.

Такими є результати четвертої хвилі всеукраїнського дослідження, проведеної у грудні 2024-січні 2025 року компанією 4Service у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?». Загалом, це дослідження проводиться, починаючи із 2022 року.

Серед опитаних українців продовжують залишатись високими рівні втоми, напруженості, страху та роздратування. Емоції, що свідчать про психологічний стрес, такі як безсилля, розчарування та відчай, теж актуальні для українців на початку 2025 року.

Війна та пов’язані з нею виклики залишаються основним джерелом психологічного напруження. 83% опитаних відчувають високий рівень стресу, причому 78% безпосередньо пов’язують це з повномасштабним російським вторгненням. Фінансові складнощі турбують 52% населення, а соціально-політична ситуація викликає занепокоєння у 47% респондентів.

Найбільшими аспектами занепокоєння через війну залишаються безпека близьких (зростання до 74% у четвертій хвилі) та ризик для життя і можливість отримати травми (54%). Також частка респондентів, які хвилюються через втрату джерела доходу, склала 39%.

Останнім часом респонденти найчастіше відчували тривожність та напругу (58%), погіршення сну (50%), виснаженість (49%), поганий настрій (49%), емоційну нестабільність (45%) та роздратування чи злість (44%).

Разом з тим українці демонструють здатність до конструктивного подолання стресу. Замість деструктивних практик, люди обирають такі способи підтримки ментального здоров’я як спілкування з друзями чи сім’єю (36%), перегляд фільмів (35%) та прослуховування музики (30%). “Перебування” в Інтернеті залишається головною стратегією відволікання від стресу – це використовує 40% опитаних.

Василевич Сергій
Редактор