Центробанки купують, ринки лихоманить: Goldman Sachs прогнозує золото по $3,7 тисячі
14 Квітня 20:35
Американський інвестиційний банк Goldman Sachs переглянув свій прогноз на ринку дорогоцінних металів, підвищивши очікувану ціну золота до $3 700 за унцію до кінця 2025 року. Це вже третє підвищення цільового рівня з початку року, пише Комерсант український із посиланням на Reuters.
На думку аналітиків банку, ринок золота входить у нову фазу стійкого зростання на тлі зростання глобальної невизначеності, попиту з боку центробанків та загрози рецесії в США.
Основні чинники прогнозу
1. Рекордні закупівлі золота центробанками
З початку 2022 року центробанки демонструють безпрецедентну активність на ринку золота, купуючи метал рекордними обсягами. Goldman Sachs підвищив оцінку середньомісячних закупівель з 70 до 80 тонн на місяць. Особливу активність демонструють центробанки Китаю, Індії, Туреччини, Казахстану, а також країн Перської затоки.
Ці закупівлі часто не афішуються одразу і відображаються в статистиці із запізненням, що створює додаткову напругу на ринку. Такий попит пов’язаний з:
- бажанням знизити залежність від долара США на тлі санкційної політики Заходу,
- захистом резервів від геополітичних ризиків,
- переорієнтацією валютних резервів на реальні активи.
2. Ймовірність рецесії у США
Goldman оцінює ймовірність рецесії в США в межах 45% протягом наступного року. У разі підтвердження негативного сценарію, Федеральна резервна система (ФРС) може бути змушена знизити ставку або послабити монетарну політику, що лише посилить попит на золото як на актив, який не приносить доходу, але зберігає вартість.
Інвестори все частіше звертаються до золота як до інструменту хеджування проти волатильності долара, слабкості банківського сектору та інфляційних ризиків.
3. Геополітична напруга і структурна перебудова ринків
Війна в Україні, загострення ситуації навколо Тайваню, нестабільність у Близькому Сході та невизначеність навколо американських президентських виборів 2024–2025 років створюють максимально сприятливе середовище для зростання золота.
До того ж торгівельні війни між США і Китаєм, поширення санкцій, а також зміни у структурі глобальних ланцюгів постачання підвищують загальний попит на “якірні” активи.
4. Технічні чинники та настрої ринку
Станом на 11 квітня 2025 року, ціна золота вже досягла історичного максимуму — $3 245,28 за унцію, що на 28% вище від мінімумів листопада 2024 року. Аналітики вказують, що наступними технічними рівнями можуть стати позначки $3 400, $3 500 і $3 700, які наразі вважаються реалістичними в умовах ринкового тренду.
Золоті ETF (біржові індексні фонди) також фіксують притік капіталу. За даними Bloomberg, у березні–квітні 2025 року ETF, що інвестують у золото, зафіксували найбільші надходження з 2020 року.
Читайте також: Золото встановило історичний рекорд: як це вплине на світову економіку
Реакція інших гравців ринку
Не лише Goldman Sachs переглянув свої прогнози.
UBS підвищив свій прогноз до $3 500, вказуючи на структурний перехід до довгострокової інфляції. А Bank of America підтвердив аналогічну оцінку, додаючи, що золото — це “найкраще довгострокове страхування в умовах світової нестабільності”.
Різке підвищення прогнозу від Goldman Sachs свідчить про глибші зрушення в глобальній фінансовій системі. Упевнене зростання золота — не просто тимчасова реакція на стрес, а ознака перегляду ролі грошей, довіри до валют і перерозподілу капіталу у світі, що дедалі більше живе в умовах ризиків, а не передбачуваності.