“Це нерозуміння ролі публічної дипломатії”, – політолог про бажання Маска закрити “Радіо Свобода”
10 Лютого 17:27
Американський мільярдер та очільник Департаменту урядової ефективності США Ілон Маск хоче припинити фінансування “Радіо Свобода” та “Голосу Америки”. На його думку, ці ЗМІ пускають на вітер гроші платників податків. Відповідну заяву він опублікував у Х, передає Комерсант український.
“Європа зараз вільна (не рахуючи задушливої бюрократії). Алло, їх більше ніхто не слухає. Це просто ліві радикальні божевільні, які розмовляють самі з собою, спалюючи 1 мільярд доларів на рік грошей американських платників податків”,
– наголосив мільярдер у своєму пості.
Ці слова послідували після призупинки фінансування урядового агентства USAID, тож дуже імовірно, що й ці два легендарні медіа потраплять під каток державної економії в США.
В ексклюзивному коментарі політолог Ігор Рейтерович зауважив, що такі заяви є свідченням нерозуміння новою адміністрацією США важливості публічної дипломатії і представлення позицій Сполучених Штатів у світі.
Експерт наголошує, що питання фінансування цих медіа розглядається виключно з точки зору витрат. Маск назвав ці редакції “ліваками”, які традиційно ототожнюються з Демократичною партією, хоча історично діяльність вказаних медіа була найефективнішою саме під час республіканських адміністрацій.
“Вони дивляться на це з точки зору демократів, з точки зору витрачання якихось там коштів, хоча “Радіо Свобода” найбільш активно і ефективно діяла з точки зору донесення інформації, пропагування американського способу життя за часів якраз республіканців, наприклад, того ж Рейгана”,
— пояснює він.
Рейтерович зазначає, що нинішнє ставлення лідерів США до традиційних медіа сприяє їхньому нерозумінню тієї ролі, яку відіграли і відграють “Голос Америки” та “Радіо Свобода”.
“Оскільки в них зараз є несприйняття традиційних медіа, то вони й намагаються обмежити їхнє фінансування і не дати їм можливості працювати”,
— підкреслює політолог.
Рейтерович наголошує, що ці медіа виконували важливу роль у представленні різних точок зору, незалежно від політичної кон’юнктури.
“Це точно не піде на користь, оскільки ці два медіа представляли, в тому числі, й офіційну опозицію Сполучених Штатів по тих чи інших питаннях. Їм не важливо, хто при владі — демократи чи республіканці”,
— пояснює він і додає, що обмеження роботи “Радіо Свобода” та “Голосу Америки” може навіть викликати внутрішнє обурення у США.
Зрештою, експерт звертає увагу на міжнародний аспект цієї проблеми, адже скорочення діяльності таких медіа матиме наслідки для країн, де вони є важливими джерелами інформації.
“Це погано в першу чергу для тих країн, де діяли ці організації і де вони могли бути альтернативним джерелом інформації про розвиток демократії, свободу слова і так далі. Тут будуть певні проблеми, але можливо вони переорієнтуються на якісь інші форми і почнуть не тільки отримувати, але й у тому числі заробляти гроші”,
— стверджує Рейтерович.
Водночас очевидно, що саме цей аспект найменше цікавить Трампа і Маска. “Голос Америки” та “Радіо Свобода”, як і USAID – елементи “м’якої сили” США. Нинішня ж адміністрація, з її нападками на Гренландію, Панаму, Мексику, Канаду тощо явно демонструє прихильність до більш грубої сили.
Водночас Рейтерович висловлює сумнів, що повне закриття “Радіо Свобода” та “Голосу Америки” є можливим.
“Я не думаю, що у них вийде закрити все повністю. Скоріш за все, вони знайдуть якийсь вихід із цієї ситуації — можливо, просто уріжуть фінансування або знайдуть якісь інші фонди, але для Штатів це спочатку призведе до мінусів”,
— додає експерт.
Втім, попри заяви Маска, Рейтерович прогнозує, що уряд все ж шукатиме компромісні варіанти фінансування.
“Маск, зрозуміло, може зараз довести цю справу до кінця, але я думаю, що будуть шукати все ж таки якийсь вихід із цієї ситуації, продовження їхнього фінансування”,
— резюмує політолог.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
“Радіо Свобода” та “Голос Америки”: пропаганда американських цінностей
“Радіо Свобода” (Radio Free Europe/Radio Liberty, RFE/RL) та “Голос Америки” (Voice of America, VOA) – це міжнародні медіаорганізації, фінансовані урядом США. Вони створені для поширення об’єктивної інформації та підтримки свободи слова в країнах, де уряди обмежують доступ до незалежних ЗМІ. “Голос Америки” був заснований у 1942 році та спочатку працював як засіб контрпропаганди під час Другої світової війни. “Радіо Свобода” з’явилося у 1950 році, зосереджуючись на висвітленні подій у країнах соцтабору, зокрема в СРСР.
Обидва мовники відіграли важливу роль у часи Холодної війни, поширюючи альтернативну інформацію в державах із цензурованими ЗМІ. “Радіо Свобода” активно висвітлювало події у СРСР та країнах Східної Європи, зокрема розповсюджувало правдиві новини про Чорнобильську катастрофу, радянсько-афганську війну та репресії проти дисидентів. “Голос Америки”, крім новин, транслював програми про американський спосіб життя та демократичні цінності.
Після розпаду СРСР ці медіа продовжили свою роботу, адаптуючись до нових викликів. Нині “Радіо Свобода” має бюро в Україні та інших пострадянських країнах, висвітлюючи російську агресію, корупцію та питання демократії. “Голос Америки” працює у понад 40 мовних редакціях, зокрема українській, російській та перській. Попри державне фінансування, обидва ЗМІ декларують редакційну незалежність і продовжують бути важливими джерелами інформації в регіонах із обмеженою свободою слова.